Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat instalacji CO + CUW z buforem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Bardzo was prosze o pomoc bo juz mi glowa peka od pozyskiwanej wiedzy.

Stoje przed zakupem kotla Kostrzewa EEI Pellets 12kW. Niestety firmy sprzedajace te piece licza sobie krocie za instalacje, w zwiazku z czym musze ja troche zrobic sam a troche zlecic hydraulikowi.

Uklad bedzie sie skladal z:

-kociol Kostrzewa EEI Pellets 12 kW

- bufor 500L

- bojler 80L (w przyszlosci byc moze nieco wiekszy)

- obieg grzejnikowy "parter"

- obieg grzejnikowy "pietro"

Kwestia jest tego typu, ze sterownik pieca obsluguje tryb letni i dezynfekcje zbiornika CWU. O ile dezynfekcja jest jak najbardziej potrzebna to tryb letni chyba nie az tak bardzo.

Bufor ktory mam zamiar zainstalowac ma pojemnosc 500L wiec nie jest jakos super wielki, ale niestety na tyle pozwala mi wejscie do kotlowni.

Pytanie 1) lepiej podlaczyc bojler bezposredino pod piec czy pod bufor?

Pytanie 2) podlaczenie bojlera z bufora spowoduje, ze tryb letni i tryb dezynfekcji beda niemozliwe do wykorzystania?

Pytanie 3) schemat ktory przygotowalem jest prawidlowy? Oczywiście przy każdej pompie pojawia się niezbędne elementy tj zawor zwrotny, zawory kulowe (w tym jeden z filtrem)

z gory dziekuje wszystkim za chec pomocy

Pozdrawiam

 

co.png

Edytowane przez dzarek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dzarek84 Luźne pytania:

 

1. Czy ten kocioł Kostrzewa ma możliwość palenia drewnem kawałkowym?

 

2. Skoro i tak będzie bufor to czy nie lepiej kupić coś co ma certyfikat na drewno kawałkowe i pellet albo jeszcze lepiej na drewno kawałkowe, węgiel i pellet? Wtedy jeśli znów skokowo wzrośnie cena pelletu to możnaby palić drewnem. Przykładowo Tekla Classico ma certyfikat na drewno i węgiel i chyba też można z certyfikatem dołożyć podajnik na pellet. Z kolei MPM oraz Ogniowo Bio mają coś co ma certyfikat na drewno i pellet.

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sugerowałem się wytycznymi ze na kazdy 1kw dawać 50l bufora. Tak wyszło w zaokrągleniu 500. Do tego jeszcze 80l cwu. 

Mniejszego bufora nie chce dawać bo żona jest cieplolubna a jak naładuje większy bufor to na dłużej starczy i kociol rzadziej się będzie uruchamiał.

Ale dziękuję za uwage😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na pytanie 1 .

Sterowniki z obsługą bufora często działają tak że jak włączysz obsługę bufora , to kocioł odpala się tylko by naładować bufor i jak zajdzie potrzeba ładowania cwu sterownik nie odpali kotła jak bufor naładowany tylko załączy pompkę ładującą cwu i będzie się kręciła na daremnie doputy kocioł nie odpali się by naładować bufor , chyba że wyłączysz obsługę bufora wtedy kocioł odpala się normalnie w razie potrzeby grzania co i cwu, bufora wówczas nie widzi .

Tak że to trzeba przemyśleć i przewidzieć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te "zalecenia, wytyczne " są dla kotłów, które muszą pracować bez możliwości wyłączenia - po to aby zmagazynować całą energię cieplną z palenia wsadu.

Taka sytuacja w przypadku kotła z podajnikiem nie ma miejsca i nie warto palić "na zapas", gdyż powstają straty postojowe ciepła z bufora.

Pojemność bojlera nie wchodzi do tego bilansu.

2 godziny temu, Matejko1 napisał(a):

@dzarek84 Luźne pytania:

 

1. Czy ten kocioł Kostrzewa ma możliwość palenia drewnem kawałkowym?

 

2. Skoro i tak będzie bufor to czy nie lepiej kupić coś co ma certyfikat na drewno kawałkowe i pellet albo jeszcze lepiej na drewno kawałkowe, węgiel i pellet? Wtedy jeśli znów skokowo wzrośnie cena pelletu to możnaby palić drewnem. Przykładowo Tekla Classico ma certyfikat na drewno i węgiel i chyba też można z certyfikatem dołożyć podajnik na pellet. Z kolei MPM oraz Ogniowo Bio mają coś co ma certyfikat na drewno i pellet.

Kotły do wszystkiego to kotły do niczego, nawet jak mają jakieś certyfikaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kordjano napisał(a):

Odpowiedź na pytanie 1 .

Sterowniki z obsługą bufora często działają tak że jak włączysz obsługę bufora , to kocioł odpala się tylko by naładować bufor i jak zajdzie potrzeba ładowania cwu sterownik nie odpali kotła jak bufor naładowany tylko załączy pompkę ładującą cwu i będzie się kręciła na daremnie doputy kocioł nie odpali się by naładować bufor , chyba że wyłączysz obsługę bufora wtedy kocioł odpala się normalnie w razie potrzeby grzania co i cwu, bufora wówczas nie widzi .

Tak że to trzeba przemyśleć i przewidzieć .

Dziękuję bardzo. Te informacje są bardzo istotne. Właśnie czytałem instrukcje obsługi automatyki tego pieca mam wrażenie, że jest właśnie tak jak napisałeś. W związku z czym podłączając bufor powinienem podłączyć CWU do bufora, ale jeszcze zweryfikuje to na infolinii producenta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem na infolinię i połączyli mnie z ich serwisem i specjalista od instalacji.  Wytłumaczył mi co i jak i powiedział, że jak kociol wykryje za niska tempersture na cwu to się wlaczy sam. Więc ten temat jest zakmniety. Wytłumaczył też jak najprościej podłączyć kociol w moim wypadku, tak więc już wszystko wiem raczej. Postaram się zrobić schemat który mi on przedstawił i go wrzucę. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak decydujesz się na bufor to dobrze by było by ten bufor miał króciec w dennicy u samej góry odpowiedniej średnicy ,tam wkręcisz np czwórnik i z niego zasilanie na jedną stronę co i drugą cwu a w górę odpowietrznik ,

Możesz też pomyśleć by zrobić jakieś obejście i na przykład na lato przymknąć zawory wyłączyć obsługę bufora i grzać cwu bezpośrednio z kotła .

To wrzuć ten schemat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udalo mi sie znalezc troche czasu i narysowalem juz schemat z ktorego chce skorzystac.

Rury miedziane miedzy kotlem a buforem i miedzy kotlem a CWU beda miedziane 28mm lub 25mm

Co do bufora to raczej wole go uzywac tylko do grzejnikow. Gorny krociec bufora jest typowo na odpowietrznik 1/2 cal.

Wiec tak jak widzicie chce sie wpiac pod bufor czyli skrajnie gorne podlaczenia na zasilanie bufora i zasilanie grzejnikow, skrajnie dolne na powrot bufora i powrot z grzejnikow.

Zastanawiam sie czy dac odpowietrznik tam na gorze przy zbiorniku cwu czy moze gdzies indziej... 

no i dam na pietrze w grzejniku umieszczonym w najwyzszym punkcie domu jeszcze

 

Czy widzicie aby czegos jeszcze brakowalo w tym schemacie? Bardzo prosze o podpowiedzi. Pozdrawiam

co.png

W dniu 25.03.2024 o 08:13, Kordjano napisał(a):

Jak decydujesz się na bufor to dobrze by było by ten bufor miał króciec w dennicy u samej góry odpowiedniej średnicy ,tam wkręcisz np czwórnik i z niego zasilanie na jedną stronę co i drugą cwu a w górę odpowietrznik ,

bufor kupilem juz (400l) i u gory ma tylko miejsce na odpowietrznik

 

W dniu 25.03.2024 o 08:13, Kordjano napisał(a):

Możesz też pomyśleć by zrobić jakieś obejście i na przykład na lato przymknąć zawory wyłączyć obsługę bufora i grzać cwu bezpośrednio z kotła .

tak jak pisalem w poprzednim poscie, cwu bedzie grzane bezposrednio z pieca, dzieki czemu nie bede podbieral wody z grzejnikow. Na bank to zda egzamin latem, natomiast zima tez nie powinno byc problemow z tym rozwiazaniem zwlaszcza ze sterownik ogarnia grzanie cwu i co.

chociaz nie ukrywam ze mysle jeszcze nad takim zimowym obejsciem.... na bank przy zbiorniku 1000l by to mialo sens, ale niestety mnie rozmiary wejscia do kotlowni mnie bardzo ograniczaja (70cm)

 

ale bardzo dziekuje za zwrocenie na to uwagi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M

28 minut temu, Uzytkownik2 napisał(a):

A po co dwie pompy na grzejniki?wystarczy jedna.

Nie potrzeba aż tak dużego naczynia przeponowego do CWU ale na zasadzie kto bogatemu zabroni może być i 18ka

Na dolocie zimnej wody do zasobnika powinien być jeszcze zawór zwrotny.

Mówisz o zasilaniu woda z wodociągów? Tam dać zawor zwrotny?

 

Zbiornik przeponowy cwu ma 18l bo być może w przyszłości dam większy boiler.

 

2 pompy na grzejniki bo steruje parterem i piętrem osobno 

 

Rury miedziane 28mm będą ok? Wyjście z pieca to 6/4 i na buforze tez 6/4 ale chyba dawanie 40mm miedzi to przesada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dzarek84 napisał(a):

2 pompy na grzejniki bo steruje parterem i piętrem osobno 

Co sterujesz? Pompki? Bez sensu.

Na schemacie masz grzejniki wiec zamontuj zawory termostatyczne dla kazdego grzejnika (pomieszczenia). Jesli z wyliczen wychodzi ze jedna pompa wydajnosciowo nie da rady wtedy tylko dokladaj druga.

PS. Przed ta pompka CO na grzejniki zamontowalbym jeszcze zawor 3d sterowany pogodowo (ostatecznie termostatyczny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, PioBin napisał(a):

Co sterujesz? Pompki? Bez sensu.

Na schemacie masz grzejniki wiec zamontuj zawory termostatyczne dla kazdego grzejnika (pomieszczenia). Jesli z wyliczen wychodzi ze jedna pompa wydajnosciowo nie da rady wtedy tylko dokladaj druga.

PS. Przed ta pompka CO na grzejniki zamontowalbym jeszcze zawor 3d sterowany pogodowo (ostatecznie termostatyczny).

Termostaty mam na każdym grzejniku założone. Pompki dałem osobno na obwody piętra i parteru żeby mogły funkcjonować niezależnie. Nie Jestem specjalistą jak widać i mogło być to błędne założenie, więc jeśli się mylę to proszę mnie poprawić. Wtedy dam jedna pompkę i za nią dam trójnik którym się rozdzielę na parter i piętro.

Co do trojdroznego lub termostatycznego zaworu przed pompka od grzejników to w sumie nie widzę sensu skoro w domu mam termostaty.

Czy tu też się mylę?

Pompami obecnie steruje z czujników.temperatury w pokojach spiętych do home assistanta gdzie też mam czujnik temperatury na zewnątrz i jak jest ciepło to te pompki od grzejników się nie włączają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli instalacja pociagnie na jednej pompie to druga jest pod znakiem zapytania. Ale to musisz wyliczyc.

Jak chcesz podzielic to na dwie pompy OK, mozesz skoro chcesz, wystarczy ze jedno z pomieszczen zglosi ze potrzebne grzanie to uruchamiasz pompe.

Zawor 3d powoduje ze:

- nie przesylasz rurami temperatury wody CO o takiej samej temperaturze jak w buforze,

- pompa CO pracuje na nizszej temperaturze

- aby zachowac moc cieplna zwieksza sie przeplyw w instalacji (grzejnik nie jest tak goracy u samej gory i zimny na samym dole).

- mozna “regulowac” temperature w zaleznosci od temperatury zewnetrznej/wewnetrznej rowniez tam gdzie termostatow nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, PioBin napisał(a):

Jesli instalacja pociagnie na jednej pompie to druga jest pod znakiem zapytania. Ale to musisz wyliczyc.

Jak chcesz podzielic to na dwie pompy OK, mozesz skoro chcesz, wystarczy ze jedno z pomieszczen zglosi ze potrzebne grzanie to uruchamiasz pompe.

Zawor 3d powoduje ze:

- nie przesylasz rurami temperatury wody CO o takiej samej temperaturze jak w buforze,

- pompa CO pracuje na nizszej temperaturze

- aby zachowac moc cieplna zwieksza sie przeplyw w instalacji (grzejnik nie jest tak goracy u samej gory i zimny na samym dole).

- mozna “regulowac” temperature w zaleznosci od temperatury zewnetrznej/wewnetrznej rowniez tam gdzie termostatow nie ma.

Ale jak tym sterować tzn tym 3 drożnym tzn żeby na jego wyjściu było np 60 stopni niezależnie czy na buforze jest 60 czy 70stopni? Bo trojdrozny MANUALNY ustawiam raz i on miesza ciepla wode z zimna woda w jakimś stosunku. Więc temperatura na wyjściu nie jest stała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalotemperaturowy ustwiasz raz np. na 40C i tyle jest na wyjsciu chyba ze w buforze jest mniej to bedzie mniej.

Przy zaworze z silownikiem ustawiasz “krzywa grzewcza” i jak na zewnatrz jest -20C to masz np. 45C a jak +15C to masz 25C.

Wartosci sa przykladowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jak faktycznie uważasz że chcesz mieć rozdzielone obiegi na dwie pompki , to przydały by się dwa zawory mieszające z siłownikami i sterownik który to obsługuje , wtedy nie ważne jaka temperatura jest w buforze , mieszacze będą pilnowały każdy z osobna swoją zadaną 

Jak uważasz że to zbędne jest , to jeden mieszacz i jedna pompka , ale z silownikiem byś nie załował później ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, PioBin napisał(a):

Stalotemperaturowy ustwiasz raz np. na 40C i tyle jest na wyjsciu chyba ze w buforze jest mniej to bedzie mniej.

Przy zaworze z silownikiem ustawiasz “krzywa grzewcza” i jak na zewnatrz jest -20C to masz np. 45C a jak +15C to masz 25C.

Wartosci sa przykładowe.

To taki manualny w zaleznosci od potrzeb sam się otwiera i zamyka? Tak jak taki termostat grzejnikowy?

Patrzyłem teraz i to sie nazywa "zawor termostatyczny schładzający" z zakresem nastawy temp 38-60st? To fakt takie coś mógłbym założyć za buforem żeby np ograniczyć temp do np 55 st. A to ustrojstwo się podłącza między buforem a pompa co prawda? Mógłbyś proszę narysować podlaczenie tego tak żeby za pompa był trójnik którym rozdzielę się na 2 układy parter i piętro?

 

Dziekuje

15 minut temu, Kordjano napisał(a):

 Jak faktycznie uważasz że chcesz mieć rozdzielone obiegi na dwie pompki , to przydały by się dwa zawory mieszające z siłownikami i sterownik który to obsługuje , wtedy nie ważne jaka temperatura jest w buforze , mieszacze będą pilnowały każdy z osobna swoją zadaną 

Jak uważasz że to zbędne jest , to jeden mieszacz i jedna pompka , ale z silownikiem byś nie załował później ,

To to jest w końcu zawor termostatyczny schładzający czy trojdrozny mieszajacy? Do manualnego ustawiania.

Chyba jednak pójdę w stronę jednej pompy co za którą dam trójnik i rozdzielę się na 2 układy parter i piętro.

Pompa która mi zostanie pójdzie na zasilenie cwu.

Ale jak ten zaworek podłączyć (i jaki to ma fizycznie być czy trojdrozny mieszajacy w którym mogę za jakiś czas dokupić siłownik czy może ten termostatyczny trojdrozny. Bo zakładam że oba mają różne zastosowanie.

 

Jak możesz.podac linka do przykładowego zaworu to będę wdzieczny

Edytowane przez dzarek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/zawor-trojdrozny-mieszajacy-1-nordic-tec-zawor-3-drogowy-z-silownikiem-10-14829162958

Podłączyć jak na schemacie z pierwszego postu tylko jedna pompa za mieszaczem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kordjano napisał(a):

https://allegro.pl/oferta/zawor-trojdrozny-mieszajacy-1-nordic-tec-zawor-3-drogowy-z-silownikiem-10-14829162958

Podłączyć jak na schemacie z pierwszego postu tylko jedna pompa za mieszaczem .

Dziękuję. Ale żeby tym ustrojstwem sterować potrzebuje umieścić również czujnik temperatury na wyjsciu z tego zaworu?

Natomiast jeśli bym chciał zastosować zawor który ustawiam manualnie to mogę również zastosować ten który wskazałeś tylko bez silownika, czy raczej coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/x-home-zawor-schladzajacy-1-srubunki-trojdrozny-termostatyczny-mieszajacy-14575491867

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dzarek84 napisał(a):

Dziękuję. Ale żeby tym ustrojstwem sterować potrzebuje umieścić również czujnik temperatury na wyjsciu z tego zaworu?

No to oczywiste , masz wówczas możliwość sterowania pogodowego .

Natomiast jeśli bym chciał zastosować zawor który ustawiam manualnie to mogę również zastosować ten który wskazałeś tylko bez silownika, czy raczej coś takiego:

Ten jak dasz bez siłownika to temperatura na grzejniki będzie sie zmieniała w zależności od temperatury w buforze .

https://allegro.pl/oferta/x-home-zawor-schladzajacy-1-srubunki-trojdrozny-termostatyczny-mieszajacy-14575491867

Ten jest bardziej właściwy do cwu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam zaktualizowany schemat

Czy redukcja z 6/4 na 1" i rury miedziane po stronie Kociol - Bufor oraz Kociol - CWU będą ok?

Rozmieszczenie zaworów zwrotnych jest ok?

Dodałem separator zanieczyszczen taki magnetyczny i chyba jeszcze przy pompach będą te siatkowe skośne...

Zawor mieszajacy za buforem dam z silownikiem jeśli do jego sterowania nie będę potrzebował podpinać pompy pod kociol (pompa steruje z home assitant), lub termostatyczny jak powyższa możliwość nie będzie możliwa.

co (1).JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.