Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobor kotla zagazowujacy drewno MPM


wertik7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam przymierzam się do kupna jak w tytule pieca na drewno. Posiadam domek z poddaszem użytkowym łącznie 130m2  . Dom 5 letni , pustak ceramiczny + 15cm styropian , poddasze ocieplone . Głownie grzejniki , w wc grzejniki tzw drabinka + podłogówka   , cwu 120l .   Z audytu wychodzi mi moc  (piec + bufor) 8kw  . 

W audycie sugerują piec ok 12wk  + bufor 1700l  . Ze względu na powichrzenie kotłowni mogę zmieścić ok 500l 

Rozważam zakup MPM wood 10 lub 14 kw i bufor 500l , jaka najlepiej moc pieca kupić . 

Pozdr  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poki jest cos tanie,jest to dobre? Czy po co wybrales bezprosrednio kociol z ktorym sa stale klopoty? Kup naprawde zgazowujacy,poki chcezs nie drogo,stalmark eko wood.Kotly do drewna maja miec taka konstrukcja i nie szybko w fabryke o sobocie przerobiony dolniak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o Stalmarku mało piszą w internetach i co zrobi gdy się problem pojawi ? A o MPM -ie całe tomy różnych porad i przeróbek :) 😀 

@wertik7  Bierz MPM 14, wszystkie wady masz tu na forum opisane po wielokroć, a Stalmark też je ma, tylko nie wiadomo jakie, dopiero podczas użytkowania się dowiesz.

 

Edytowane przez szpenio
  • Przydało się 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to co napisales ma byc jakoby na plus mpma???

Godzinę temu, szpenio napisał(a):

całe tomy różnych porad i przeróbek

Nie mialo byc "cale tony popraw i przerobek" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam każdy piec ma swoje plusy czy minusy  . Mpm 14 kw  wood plus jest w  około 7500 zl . Atmos z 14000zl .

Ten Mpm chyba nie jest az tak tragiczny 

W ostrowie wlkp  jest producent kotlow Pawlak , tez ma nowe kotly na drewno  zagazowujace . Moze ktos slyszal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus  Czasami tłumacz Google źle tłumaczy Twoje wypowiedzi i do końca nie wiadomo jakie były intencje. 😀

Jeśli chodzi o Stalmarka, to ładnie wygląda, robi wrażenie, ale w użytkowaniu mogą być większe problemy niż z prostym MPM bez elektroniki. W tym Stalmarku wentylator ciągle miele powietrze pod dyktando sterownika, jak coś się pochrzani to będzie robił co chciał i ciężko będzie rozkminić gdzie jest problem. Naturalny ciąg jest najlepszy.

  • Zgadzam się 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś dopisał że Twoim zdaniem naturalny ciąg jest najlepszy, to byłoby ok.

Według mnie największy minus kotła mpm wood, to że jest rozwinięciem kotła zaprojektowanego do spalania węgla i jest bez solidnej komory dopalania gazów.

Największy plus, to cena i że potrafi działać na naturalnym ciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, szpenio napisał(a):

A o MPM -ie całe tomy różnych porad i przeróbek 🙂 😀 

Aż za dużo Jak masz przeczytać 150 stron to się człowiek zniechęca i woli wybrać inny kocioł bo może bedzie bez problemowy. Nie odradzam MPM ani nie polecam innego producenta.

20 godzin temu, wertik7 napisał(a):

Rozważam zakup MPM wood 10 lub 14 kw i bufor 500l , jaka najlepiej moc pieca kupić

Zwróć uwagę na długość polan jakie tam wejdą i szerokość drzwiczek. Ludzie tu piszą że nie mogą być za grube kawałki drewna w tym piecu i muszą byc szczelnie poukładane żeby sie dobrze paliło.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @wertik7 jezeli mpm 14 to tylko z górnym zaladunkiem. Tą  radę dał mi Kol @maronka i jestem bardzo zadowolony. Łatwości oddzielenia popiołu od żaru (z gory dobrze widac). Palę  w pionie, polana 33cm ale z gałęziowki i 50cm bez problemu, nie układam ciasno bo się  nie da to nie kantówki. Za radą Kol @Piecuch19 na noc zastępuje drobnym węglem  i trocinami, pali się  do rana.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasypujesz nieszczelności trocinami to nie musisz szczelnie układać. Znajomy w kopciuchu zasypywał drewno miałem i też dobrze się paliło.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to tylko na noc. W dzień a szczególnie teraz podtrzymuję palenie bo jest za ciepło. Staram się nie wystudzić układu ale ja jestem emerytem lubiącym palić. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.