Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł o podwyższonym standardzie, kompaktowy


XVS

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji, że nie mam zbytnio miejsca na kocioł ze zbiornikiem szukam kotła jak najbardziej kompaktowego o mocy 12-15 kW max. Rozpatruję :

DEFRO EVOPELL- nowość na rynku chyba

ENKA NATURA REV wersja compakt

LAZAR SmartFire 11 już może być za głęboki do mojej kotłowni

 

Czy możecie wydać jakies opinie na temat tych kotłów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    A nie brałeś pod uwagę np.Lidia Compact,Red Selecta ,Heiztechnik One czy Kostrzewa  Mini Matic, moim zdaniem lepszy wybór niż tę które wybrałeś(Lazar ma chyba najlepszą opinie). Oczywiście wszystko zależy od funduszu jakie chcesz przeznaczyć na kocioł i ile masz miejsca na dodatkowe oprzyrządowanie (lub jego brak)bo rozumiem że potrzebny ci kocioł z wbudowaną w niego hydrauliką (pompa,naczynie itd.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lidia Compact - OK, spełnia wymagania gabarytowe

Kostrzewa  Mini Matic - nie taki znowu mini, gwarancja o ile dobrze rozumiem 2 lata i jej przedłużenie do 4  to 1500 zł, to chyba jest jakieś nieporozumienie. Info z https://dobrekotly.pl/pl/p/Kostrzewa-Mini-Matic/2820

Red Selecta - mieści się  i chyba jest faworytem z tych wszystkich jakie zaproponowałeś

Heiztechnik One - również mieści się, aczkolwiek cena jest powiedzmy spora.

Pytałem o ENKA, ponieważ producent jest 30 km ode mnie i gdzieś czytałem pozytywne opinie o producencie, z tym że chyba chodziło o ekogroszek.

DEFRO, posiada mój kuzyn i generalnie jest zadowolony, z tym że on ma większy kocioł, ze zbiornikiem na pellet, który u mnie się nie zmieści.

Lazar, również posiada ktoś kogo znam, z tym że tez raczej gabarytami zbyt duży.

To tyle w kwestii kotłów przeze mnie wymienionych w pierwszym poście. Teraz z tych trzech jakie zaproponowałeś mogę coś wybrać. Nie mam w kwestii kotłów na pellet doświadczenia, więc chyba jest mi to obojętne kto jest producentem. Kwestią wrażliwą może być trwałość, serwis w okolicy zamieszkania (dolnośląskie na pograniczu z lubuskim), wyposażenie standardowe.

Kotłów jakie wymieniłeś, po prostu poza Kostrzewa nie znałem, a jak ostatnio byłem na stronie Kostrzewy, to żaden się nie kwalifikował ze względu na gabaryty. Kocioł z wbudowaną hydrauliką (nawet o tym nie pomyślałem) jest zapewne lepszym rozwiązaniem jak wszystko na zewnątrz tak jak ma teraz (zawór 4-ro drogowy, zespół bezpieczeństwa z naczyniem przeponowym, pompa, zawory) ale nie jest to kryterium o najwyższym priorytecie, aczkolwiek brzmi i wygląda to bardzo fajnie.  Priorytetem są wymiary w podstawie, czyli maks 100cm od ściany na której jest komin i szerokość 75 -80  Kocioł ma za zadanie również podgrzewać C.W.U, ale to nie problem jest. nawet jak nie jest pod tym kątem przygotowany. Jakoś do tej pory daję przecież radę.

 

 

 

 

Miejscenakocio.thumb.png.31aaaee47adcff0453ca108305882611.png

Edytowane przez XVS
dodanie pliku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Miałem ten sam problem z wyborem kotła u mnie w regionie głównie SAS,Kostrzewa ,Defro ,Lazar .Co do tych kotłów które zaproponowałem to znajomi mają Lidje  i Heiztechnik One od ok. roku i na razie sobię chwalą.Dla mnie głównym kryterium przy wyborze kotła była bardziej bezobsługowość, względnie bliski serwis i nowoczesna konstrukcja(pionowy wymiennik,sonda lambda,fotodioda,pełne sterowanie przez Internet,kompresja popiołu,czyszczenie sprężarką,dobra modulacja na niskiej mocy itd.).U ciebie jak widzę ograniczeniem jest mała kotłownia więc nie masz za dużego wyboru, muszą być to kotły z wbudowanym zasobnikiem(ewentualnie dodana nadstawka do pelletu) i z jakąś wbudowaną hydrauliką (też zależy ile będzie obiegów, sprzęgło i czy cwu obsługuje pompa czy zawór strefowy).Jednak jak masz miejsce na hydraulikę poza piecem to lepsze(moim zdaniem )rozwiązanie.U siebie mam  wszystkie pompy, sprzęgło,siłowniki w jednej skrzynce 50x40 cm a piec (duński RTB Feniks) to ok.100x100 cm z zasobnikiem 230kg,jeśli by ci się zmieściło to polecam(zasobnik może być węższy 120kg  i wtedy na szerokość z piecem ok.80cm)Co do gwarancji to większość daje 2 lata  i 5-10 lat na szczelność a przedłużenie (bynajmniej u mnie)to coroczny serwis ok.300zł,jedynie jak pamiętam od 5 do 7 lat gwarancji daje Windhager ale trzeba u nich kupić od razu całą hydraulikę (ceny niestety z kosmosu)

 

Edytowane przez wonski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie obecnie pracuje Atmos 22 (przewymiarowany). Cały osprzęt na zewnątrz. C.W.U uzyskiwana z podłączonego grawitacyjnie bojlera. Latem wcale nie muszę włączać pompy C.O. W całym układzie jest jedna pompa, jeden zawór 4-ro drogowy i zespół bezpieczeństwa z przeponowym naczyniem. Pracuje wszystko w układzie zamkniętym. I naprawdę bardziej skomplikowany układ nie jest mi potrzebny. Kocioł sterowany jest własnym termostatem (przeżytek), a temperatura w pomieszczeniach zaworami termostatycznymi. Rzecz jasna zdaję sobie sprawę, że nowy kocioł będzie sterowany sterownikiem i mam nadzieję, jak najmniej skomplikowanym. Dobowe sterowanie wystarczy i nastawienie temperatury. Siłą rzeczy bezprzewodowy, ale jak będzie trzeba to przeciągnę przewód.

RTB Feniks by się zmieścił z tym najmniejszym zbiornikiem zapewne, ale jak wszedłem na stronę dystrybutora w moim województwie, to nie mają w ogóle w ofercie kotłów RTB, a ościenne województwa w ogóle. Tak więc muszę bazować na tym co mam w okolicy. Pytanie, czy warto jest zapłacić dwa razy tyle za kocioł ? Taki Defro Evopell to koszt ok 11.200 tyś zł , a ten co  proponujesz to 25 tysięcy. Wydawałoby się, że po 8-10 latach można wymienić na nowszy model, zakładając, że w tym czasie się skończy.

układ C.O..png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

      W sumie masz trochę racji,ja przechodziłem z ekogroszkowca (podobny układ jak u ciebie i też przewymiarowane 25kw na 140m2)i akurat mam nie daleko głównego dystrybutora tych piecy na Polskę (w Sopocie) więc oni mi to instalowali a co do ceny faktycznie drogo ale z dofinansowaniem (czyste powietrze)wyszło mi  za sam piec ok 8 tysi.Ogólnie u siebie steruje głowicami spiętymi z termostatami a zarządzanymi przez homeassistant ale jeszcze muszę spiąć ich termostat wifi z piecem żeby to wszystko super grało. A co do wyboru pieca to faktycznie może kupić coś tańszego bo tak jak mówisz za 10 lat to i tak uraczą nas nowymi nakazami i tak trzeba będzie wymienić na coś nowego.Ja wertowałem forum tak z 2 miesiące żeby wybrać coś co mi będzie pasowało a nie co polecają mi w sklepach ,ponieważ (bynajmniej u mnie)jak dowiadywałem się po sklepach/hurtowniach czy hydraulikach to polecali mi tylko to co najbardziej im schodziło.Na twoim miejscu poszedł bym albo w tego Defro lub Lidje  ,zobacz także Kepo na stronie Wentor oni są dystrybutorami  Red,Kepo ,Lidja

 

Edytowane przez wonski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszedłem na stronę rządową i za cholerę nie łapię czy spełniam warunki :

 

Możesz skorzystać, jeśli:

  1. jesteś właścicielem lub współwłaścicielem: jestem
    • domu jednorodzinnego lub
    • wydzielonego lokalu mieszkalnego w takim domu (z osobną księgą wieczystą),
  2. masz:
  • roczne zarobki (dochód roczny) do 135 000 zł – wtedy możesz starać się o podstawowe dofinansowanie (Część 1 Programu) - brutto czy netto. Sam, czy ze współmałżonkiem.

 

 brutto czy netto. Sam, czy z współmałżonkiem

 

Lidia Compact Mini wygląda OK

Seria Kepo AC również pasuje

MCZ Red Selecta najbardziej mi sie podoba. Juz wczoraj obejrzałem filmik.

I co ważne, do siedziby Wentor, Żar mam 50 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł firmy HT Heiztechnik typu ONE Plus jest droższym urządzeniem, ale trzeba skalkulować wszystkie jego elementy składowe takie jak pompa ochrony powrotu, pompa cwu, pompa obiegowa wraz zaworem mieszającym z napędem, naczynie przeponowe. Po doliczeniu tych elementów i kosztu ich montażu cena jest już dość atrakcyjna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.01.2024 o 14:03, Heiztechnik napisał(a):

Po doliczeniu tych elementów i kosztu ich montażu cena jest już dość atrakcyjna

nie tak do końca, ponieważ inne kotły, maja to wszystko również na wyposażeniu i kosztują naprawdę sporo mniej.  Druga sprawa, ja mam w tej chwili zamontowany kocioł i w zasadzie wystarczy jak tylko podłączę wylot spalin do komina, oraz wyjście gorącej wody z kotła i wejście schłodzonej do istniejącego zaworu 4-ro drogowego.

Ale żeby nie być gołosłownym to proszę porównać kocioł Lidia Compact Mini 15 kW https://www.wentor.pl/sklep/kotly-na-pellet/lidia-compact-mini/ w cenie 13 099,50 zł z kotłem Red Selecta  HQ 15 https://www.dobrykominek.com/kotly-na-pellet/5046-kociol-na-pelet-red-selecta-hq-15.html w cenie 19 900 lub bez nazdstawki za 17 630 zł z Waszym kotłem ONE PLUS 15 w cenie 29 630 zł. Proszę mnie przekonać, że cena jest atrakcyjniejsza lub, że są inne powody dla których warto jest zapłacić tyle pieniędzy. Czym wyróżnia się Wasz kocioł w stosunku do tylko tych dwóch konkurentów.

P.S. Do zasilania bojlera z C.W.U. nie jest potrzebna żadna pompa, przynajmniej nie była do tej pory. Bojler jest pierwszym grzejnikiem, na dodatek zasilanym grawitacyjnie. W lecie zawór 4-ro drogowy jest ustawiony tylko na grzanie bojlera. Mniej pomp, mniej sterowników, mniej problemów.

Edytowane przez XVS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heiztechnika omijaj szerokim łukiem, wyjdzie ci to na zdrowie.

Kolega ma 3 sezon  KEPO AC z Wentora + dodatkowa nadstawka i jest naprawdę super.

Dotatkow Wentor współpracuje z Firma która to może zamontować. Montaż też super bez zbędnych wodotrysków dodatkowych pomp i innych gadżetów, prosto i bezobsługowo.

Naprawdę montażem byłem pozytywnie zdziwiony, całkowity minimalizm i prostota, bo dotychczas kotłownie  po montażu kotła które oglądałem, wyglądały jak sterownie kosmiczne 😉

 

Edytowane przez jameess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2024 o 23:09, jameess napisał(a):

bo dotychczas kotłownie  po montażu kotła które oglądałem, wyglądały jak sterownie kosmiczne 😉

dokładnie tak.Wentor jest w moim zainteresowaniu. 50 km od miejsca zamieszkania. Zarówno Kepo jak i MCZ na pierwszy rzut oka mi pasują i spełniają wymogi, jeśli chodzi o wymiary. Szkoda, że do tego Kepo nie ma nadstawki na pellet. Boczny nie podejdzie. Ale, to nie jest  problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniony kocioł Heiztechnik, jeśli ma sterowanie jak pozostałe kotły pelletowe tej firmy, a wygląda na to że tak.

Jest o takim podwyższonym standardzie, że musisz go ręcznie włączać i wyłączać w okresach przejściowych bo nawet jak nie ma potrzeby grzania przez 2-3 dni to kocioł i tak cały czas się rozpala gdy temperatura spadnie na nim poniżej 50 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

45 minut temu, Osikarob napisał(a):

musisz go ręcznie włączać i wyłączać w okresach przejściowych bo nawet jak nie ma potrzeby grzania przez 2-3 dni to kocioł i tak cały czas się rozpala gdy temperatura spadnie na nim poniżej 50 stopni.

Serio ? o to faktycznie kogoś poniosło ze sterowaniem. Wygląda na to, że kocioł chroni sam siebie za wszelką cenę,nie chcąc dopuścić do powstania punktu rosy. Czyli w okresie od wiosny do jesieni, kiedy wystarczy spalić dziennie "garść" paliwa, żeby zagrzać C.W.U, będzie spalał paliwo żeby nie dopuścić do powstania punktu rosy. No chyba, że producent kotła przewidział grzanie wody tylko w okresie jak kocioł ogrzewa dom. Jak wcześniej napisałem, im prostsze sterowanie, tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki. tak, czy siak ten kocioł jest bardzo drogi, a przedstawiciel, jakoś nie potrafi merytorycznie do niego przekonać, a jedynie co potrafił napisać, że kocioł jest wyposażony w to co inne kotły konkurencji, licząc chyba na to, że klient nie sprawdza ofert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.