Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat instalacji C.O - Bufor


cynek777

Rekomendowane odpowiedzi

Częste i mało inwazyjne bo rurkę 3/4 cala można bardzo łatwo  ukryć  i przepuśćić przez dowolny strop.

Przelew za to nie musi wracać do kotłowni można odebrać ten ewentualny przelew  w inny sposób - w ostateczności nawet do wiadra czy spłuczki w łazience . Dopdam jeszcze że  jakaś tam norma czy zasada powiada że  na każdy kilowat  mocy kotła bufor powinien  mieć 50 litrów -tak więc w przypadku 10kw  byłoby to  500 litrów .  

Edytowane przez Gruner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2024 o 17:00, Matejko1 napisał(a):

A czy ten dom jest w ogóle ocieplony?

Dom jest częściowo docieplony. Teraz docieplamy strop pod podłogówkę a później jeszcze strop na poddaszu będzie docieplony. Jak już pisałem grzejniki na pewno wylatują i nie ma co dywagować więcej na ten temat.

Poniżej wrzucam schemat po kolejnych poprawkach, które bardziej odzwierciedlają docelowy przebieg instalacji. Zastanawiałem się nad dołożeniem zaworu 3D termostatycznego (do 60 stopni) na obiegu pompy P2 do CWU i grzejników, które pozostaną. Możliwe, że grzejniki w piwnicy w ogóle nie będą używane albo sporadycznie. Po dalszych namysłach stwierdziłem, że ten obieg może być wysterowany sterownikiem zamiast zaworem 3D.

Na zasilaniu i powrocie od bufora przyjąłem rury stalowe 5/4'' z uwagi na dostępność gwintowników, nie chcę pchać się w zbędne koszty. Miedź z uwagi na istniejącą instalację, która częściowo pozostanie. Rury PP pójdą do podłogówki, bo najłatwiej będzie mi ukształtować ich przebieg.

Co o tym myślicie? Czy lokalizacja zaworów zwrotnych klapowych (ZK) jest poprawna? 

schemat 5.JPG

Edytowane przez cynek777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cynek777

Chyba aby uniknąć sytuacji gdy odpowietrznik nam przecieka a my o tym nie wiemy, warto odpowietrznik nad buforem umieścić poza obrębem ocieplenia bufora (zachowując spadki aby odpowietrznik był w najwyższym punkcie) tak jak na filmie przesłanym wyżej:

odpowietrznik.thumb.png.a7266fcb396b93141e55ece67e42a89e.png

tu ponownie daję link do filmu:

 


Polecam obejrzenie i przeczytanie wszystkich linków wyżej.

Edytowane przez Matejko1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Matejko1 napisał(a):

Chyba aby uniknąć sytuacji gdy odpowietrznik nam przecieka a my o tym nie wiemy, warto odpowietrznik nad buforem warto umieścić poza obrębem ocieplenia bufora

słuszna uwaga - zastosuję, ale nadal to nie jest odpowiedź na moje pytania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy odbiór z bufora    powinien mieć  możliwość ustawienia potrzebnej temperatury - jak nagrzejesz bufor na 90 C i puścisz to na grzejniki zrobi się niebezpiecznie. Od biedy  można by odpuścić na obwodzie CWU .  Na schemacie nie widać jak chcesz podłączyć grzejniki  więc zapewne  jest to  do  uzupełnienia - sterownikiem raczej nie ograniczysz tam temperatury.   

Edytowane przez Gruner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cynek777

Ja mam boiler CWU który jest podpięty do kotła grawitacyjnie i działa grawitacyjnie bez pompek. Prawdopodobnie twój boiler CWU też działa grawitacyjnie – dlatego boiler CWU podpiołbym bezpośrednio do bufora grawitacyjnie, na osobny przyłączach bufora, wykorzystując do tego rury o średnicy co najmniej 1,5 cala, z zachowaniem spadków, podobnie jak na poprawionym schemacie poniżej.

2024-01-08Boilergrawitacyjnie.thumb.JPG.00add5b439b8f3ab6c18c77296dd600a.JPG

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @Matejko1 bardzo upiera się przy tej grawitacji. Bez urazy ale w 60m2 domu z 300 l buforem nie będę robił całej instalacji na rurach 1,5". Na linii kocioł - bufor ma to dla mnie jakiś sens. Wykluczam możliwość podłączenia bojlera CWU na grawitacji bo będzie mi skutecznie rozładowywał bufor. CWU będzie używane głównie wieczorem i rano. Wystarczy przez 10 minut przepuścić wodę przez bojler żeby była ciepła woda w kranie. Nie widzę sensu ciągłego grzania bojlera a tym bardziej ze względu na jego bardzo słabą izolację, nad którą dopiero będę musiał popracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cynek777

Czy na najniższym przyłączu bufora jest kranik? Po co ma być ten kranik? Jak jest gdzieś więcej informacji to podaj gdzie dokładnie jest informacja o tym kraniku.

 

Ja bym chyba w najniższym przyłączu dał wyjście zimnej wody z bufora do kotła (aby kocioł zaczerpnął z najzimniejszej wody) i do tej rury ewentualnie dodał kranik na trójniku zaraz przy wyjściu z bufora.

 

Tak z ciekawości – ile kosztuje podłogówka i jakie zapotrzebowanie na ciepło ma mieszkanie?

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Matejko1 napisał(a):

Czy na najniższym przyłączu bufora jest kranik? Po co ma być ten kranik?

Tak to jest zawór spustowy ale o mniejszej średnicy od pozostałych wyjść. Jest on poniżej powrotu do kotła. Nawet pierwsze wyście powyżej spustu jest o 5 cm niżej niż powrót kotła, ale te 5-10 cm jestem w stanie jeszcze podnieść bufor.

17 godzin temu, Matejko1 napisał(a):

Tak z ciekawości – ile kosztuje podłogówka

Co dokładnie masz na myśli? Rury, rozdzielacz, grupa pompowa, folia ekranująca - koszty można sobie obliczyć.

17 godzin temu, Matejko1 napisał(a):

jakie zapotrzebowanie na ciepło

około 8,5 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, cynek777 napisał(a):

to jest zawór spustowy ale o mniejszej średnicy od pozostałych wyjść

a jaką on ma średnicę? I jaką średnicę mają pozostałe wyjścia?

Co do kosztów podłogówki mam na myśli koszty całkowite łącznie z nową nawierzchnią podłogi itd. Czy to wychodzi około 150 zł od metra czy to jest wielkość innego rzędu?

17 minut temu, cynek777 napisał(a):

Co dokładnie masz na myśli?

Co do kosztów podłogówki mam na myśli koszty całkowite łącznie z nową nawierzchnią podłogi itd. Czy to wychodzi około 150 zł od metra czy to jest wielkość innego rzędu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Matejko1 napisał(a):

a jaką on ma średnicę? I jaką średnicę mają pozostałe wyjścia?

1", pozostałe 6/4"

 

2 minuty temu, Matejko1 napisał(a):

Czy to wychodzi około 150 zł od metra czy to jest wielkość innego rzędu?

Jestem na etapie rozkładania styropianu, więc nie oszacuję końcowego kosztu teraz, ale nie powinno mi przekroczyć 150zł/m bo większość robię sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro przekrój najniższego kroćca jest tak malutki to bym go zostawił tak jak masz na schemacie, lub ewentualnie połączyłbym dwa najniższe kroćce do jednej rury (aby dalej woda płynęła do kotła już jedną rurą), która będzie szła na wysokości najniższego kroćca do kotła (a kranik odchodziłby od tej rury w bok) tak jak na schemacie niżej:

obraz.png.5a68ac690d9113235ba649213cc171c7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przerost formy nad treścią. Przepustowości to nie zwiększy bo nadal będzie kocioł blokował. Po drugie jak wcześniej pisałem, wyjście spustowe jest sporo niżej od powrotu kotła. Od biedy mogę sobie zostawić zawory w buforze do montażu pompy podmieszającej jak w filmiku, który wrzucałeś, ale w tak małym buforze też nie za bardzo widzę sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cynek777 Skoro już robisz całą instalację, to do bufora chyba dobrze byłoby podpiąć grzałkę, gdyż:

  1. przed kryzysem prąd był tańszy i w tanich taryfach (w tanich godzinach) można było nagrzać bufor i tak ogrzewać dom automatycznie. Może czasy tanich taryf jeszcze wrócą i będzie dodatkowa opcja grzania domu. Do grzania w tanich taryfach najlepiej grzałkę podpiąć na dole bufora w najniższym miejscu.

  2. W razie gdyby wszyscy wyjechali z domu na wakacje, albo byli zbyt chorzy aby podkładać do pieca to przez jakiś czas można grzać grzałką aby instalacja nie zamarzła lub nawet aby ogrzewać dom.

  3. Można będzie zwłaszcza latem grzać bufor z fotowoltaiki, ale nie wiem czy nie wymaga to specjalnej grzałki (takiej która wprost działa na prądzie z fotowoltaiki) lub jakiś dodatkowych urządzeń, które przetworzą prąd z fotowoltaiki na taki który obsłuży daną grzałkę.

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.