Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze nowego źródła ogrzewania


givampa
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez cezario1,

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, marekd napisał(a):

givampa   pierwsze co cza zrobic to OCIEPLIC DOM najwazniejsza  rzecz jak okna sa do bani to wymienic na 3 szybowe.

Można też dorzucić rekuperacje i najlepiej PC gruntowa. Tak jak pisałem wyżej nie mogę ocieplić domu, okna wymienię na 3 szybowe z dotacja.

Ostatnio policzyłem, że wykonując kompleksowa termoizolacje biorąc dofinansowanie podwyższone z Ciepłego powietrza to koszt ogrzewania zwróci się po 7-8 latach.

Oczywiście opałaca się ocieplać domy, wymieniać okna itd ale nie zawsze wszystko się da. Oraz nie zawsze każdego stać na wydanie 80.000 - 1000.000 zł i czekanie na zwrot 50.000 zł. Super, że są takie programy, ale nadal nie rozwiązują wszystkich problemów. 

5 godzin temu, marekd napisał(a):

Za pare lat unia kaze montowac tylko PC i cala inwestycja z kotlami pojdzie na zlom . 

Jakie masz te grzejniki czy grube rury opisz cos wiecej o c.o.

2040 rok zakaz będzie, jeszcze trochę czasu zostało. I węgla do wypalenia.

Rury grube, żeliwne (nie wiem jakie średnice). Trudno mi napisać szczegółowo o instalacji, bo klucze dostaje od właściciela w lutym, a on sam nie wie o instalacji wszystkiego, bo była robiona 25 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę coś Ci doradzić to 

1. Nie ciepłe a Czyste Powietrze - tak sie nazywa program.

2. Żeby przeprowadzić kompleksową termomodernizację to musisz wyumienić kopciucha na źródło ciepła które spełnia wymogi programu Czyste Powietrze. Piec na węgiel nie spełnia. Na pelet spełnia. Najlepszą kasę dostaniesz na pompę ciepła 

Jak będziesz miał zamontowane ekologiczny piec np na dreno czy pelet lu gaz to dotacji nie dostaniesz. 

3.  Musisz zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne budynku na ciepło do wartości którą bez wymiany okien, docieplenia ścian i stropu nie uzyskasz.

4. Musisz to zrobić wszystko z wytycznymi programu czyli musi być odpowiednia grubość styropianu i odpowiedni współczynnik przenikania okien (tylko 3 szybowe go spełniają) 

5. Przeprowadzić audyt energetyczny do programu Czyste Powietrze ten co dostałeś przy kupnie domu nie uznają. 

6. Mieć odpowiedni dochód najlepiej jak najniższy

7. Mieć wszystkie certyfikaty na syropian, żródło ciepła. gwarancję i potwierdzenie zezłomowania kopciucha.

To z takich najważniejszych żeczy.

Podsumowując jeżeli założysz najpierw ekologiczne żródło  ciepła to później dotacji nie dostaniesz. Musisz wszystko przemyśleć i rozplanować czy robisz wszystko z dotacją czy bez. Pieniędzy szybko Ci nie zwrócą z terminów nic sobie nie robią.  Kontrole są szczególowe.  Czasami nie opłaca sie brać dotacji bo na nią wszystko wychodzi drożej Zależy ile Ci by jej przyznali czyli jakie masz dochody. Zwracają wartość netto z faktury Vat musisz zapłacić sobie sam. W 100 tys się nie zmieścisz żeby zrobić kompleksową modernizację raczej powyżej 170tys przy twojej powierzchi domu. Robiłem na wiosne 2023 roku  to wiem ile to kosztuje. Pieniędzy jeszcze nie dostałem.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny że zakaz wejdzie u Ciebie 2040r?

Bo na mocy art. 96 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku u prawie ochrony środowiska sejmiki wojewódzkie mają prawo do wprowadzania uchwał w celu zapewnienia poprawy jakości powietrza w regionie. Na tym polu szlaki w Polsce przeciera Kraków i województwo małopolskie. Zakaz palenia węglem w Krakowie wszedł 1 września 2019 roku.

U mojej miejscowości uchwalili że wejdzie w 2029r 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, cezario1 napisał(a):

Jesteś pewny że zakaz wejdzie u Ciebie 2040r?

Bo na mocy art. 96 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku u prawie ochrony środowiska sejmiki wojewódzkie mają prawo do wprowadzania uchwał w celu zapewnienia poprawy jakości powietrza w regionie. Na tym polu szlaki w Polsce przeciera Kraków i województwo małopolskie. Zakaz palenia węglem w Krakowie wszedł 1 września 2019 roku.

U mojej miejscowości uchwalili że wejdzie w 2029r 

Zakazy sejmików wojewódzkich dotyczą głównie miast. Mieszkam na wsi, więc nie spodziewam się zakazu wcześniej, niż to co Unia uchwaliła. Ludzie na ulicę by wyszli.

cezario1 - pięknie, szczegółowo opisane, dziękuje bardzo. Sam widzisz, że ten program jest dobry, robi dużo dobrego ale ma mankamenty, których nie wszyscy przeskoczą. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już im się całkiem w głowach pomieszało od tych zakazów i nakazów. Nie do takiej UE wchodziliśmy. Oni wszystko wiedzą lepiej...jak mamy się ogrzewać,czym jeździć,jak leczyć itp itd. Więc nie ma się co tak podniecać tą całą ekologią, ponieważ ich działania mają niewiele z nią wspólnego. Tylko kasa ma się zgadzać. A wiadomo ,że najwięcej kasy ma biedny naród ( dotacje,kredyty i inne pierdolyty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Popcorn1 napisał(a):

Już im się całkiem w głowach pomieszało od tych zakazów i nakazów. Nie do takiej UE wchodziliśmy. Oni wszystko wiedzą lepiej...jak mamy się ogrzewać,czym jeździć,jak leczyć itp itd. Więc nie ma się co tak podniecać tą całą ekologią, ponieważ ich działania mają niewiele z nią wspólnego. Tylko kasa ma się zgadzać. A wiadomo ,że najwięcej kasy ma biedny naród ( dotacje,kredyty i inne pierdolyty)

Osobiście uważam, że zakaz używania paliw kopalnych do ogrzewania domów jest słuszny i tylko nasza krótkowzroczność podpowiada nam inaczej. Problemem jest niska świadomość ludzi jak niekorzystny wpływ ma spalanie takich paliw na klimat i co ważniejsze - nasze zdrowie, a co jeszcze ważniejsze - jesteśmy jeszcze stosunkowo biednym społeczeństwem i wybieramy to co tanie, a nie zdrowe (to jest właśnie ta krótkowzroczność). Niestety też należę do krótkowzrocznych.

Spójrz na przykład Norwegów - od 2020 roku mają zakaz używania paliw kopalnych, wszyscy jeżdżą elektrykami. Tylko ta różnica w PKB... 

Unia chce dobrze, tylko wymaga to dużo, dużo więcej środków finansowych dla takich krajów jak Polska.

Nawiasem mówiąc za 10-12 lat nikt nie będzie myślał o węglu. Zakazy zakazami ale technologia pojdzie tak do przodu, że węgiel będzie nieopłacalny. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby Ci w chałupie gasło światło za każdym razem jak przestaje wiać albo nie ma słońca, to szybko wyleczyłbyś się z tej pseudo ekologii. Oszczędzanie energii oczywiście tak, korzystanie z odnawialnych jej źródeł też ale nie robienie z tego religii kosztem zwykłych ludzi. Nie mówię już o tym co wszyscy już widzą, że niektórzy przy okazji robią na tym niewyobrażalną kasę...

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany na zasadzie dobrowolności: TAK,nakazy i zakazy: NIE
Od setek lat ludzie używają ognia i jakoś życie na ziemi nadal się toczy. Nie mam nic przeciwko nowym technologiom,ale jak wyżej napisałem na zasadzie dobrowolności i za normalne pieniądze. Przykład chorych cen to porównanie ceny klimatyzacji i PC. Klima 4-5 tysięcy PC 15-20 tysięcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, givampa napisał(a):

Osobiście uważam, że zakaz używania paliw kopalnych do ogrzewania domów jest słuszny i tylko nasza krótkowzroczność podpowiada nam inaczej. Problemem jest niska świadomość ludzi jak niekorzystny wpływ ma spalanie takich paliw na klimat i co ważniejsze - nasze zdrowie, a co jeszcze ważniejsze - jesteśmy jeszcze stosunkowo biednym społeczeństwem i wybieramy to co tanie, a nie zdrowe (to jest właśnie ta krótkowzroczność). Niestety też należę do krótkowzrocznych.

Spójrz na przykład Norwegów - od 2020 roku mają zakaz używania paliw kopalnych, wszyscy jeżdżą elektrykami. Tylko ta różnica w PKB... 

Unia chce dobrze, tylko wymaga to dużo, dużo więcej środków finansowych dla takich krajów jak Polska.

Nawiasem mówiąc za 10-12 lat nikt nie będzie myślał o węglu. Zakazy zakazami ale technologia pojdzie tak do przodu, że węgiel będzie nieopłacalny. 

Ten węgiel co idzie do naszych kotłów powinien być spalany w elektrowniach a my do grzania domów powinniśmy mieć prąd o połowę tańszy i pstryk po sprawie ale to za proste bo nikt nie zarabia a tylko o zarabianie chodzi a nie żadną ekologię bo ekologia to tylko słowo klucz do zarabiania patrząc na te wszystkie ruchy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku będę montował piec na drewno ewentualnie węgiel ekologiczny 5 klasy bo mam tylko pompę ciepła. Jak długo nie będzie prądu lub się pompa popsuje to czymś muszę chatę ogrzać. Nacieszyłem się ekologią 1 rok pora wrócić do niezawodnego ogrzewania domu. 

Ciekawe jak wyegzekwują montaż pompy ciepła u emeryta mającego ęmerytury 2tys.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cezario czytajac Twoj post odnosze sie do mojego domu .Ja przez 14 lat palilem groszkiem zadne eko wegiel i tyle , w zeszlym roku postanowilem kupic PC bez dotacji sam ja zamontowalem uruchomili serwisanci Panasa i tyle jasne ze kasy poszlo ale mam drugie zrodlo ciepla na jak by ale cos padlo.PIec jest uspawany przez spawaczy z Pleszewa jak dlugo bedzie mozna palic to sie bedzie palic najwazniejsza rzecz nie kopci sie z komina .

Temat emerytow jest prosty ich sie nie leczy sa skazani przez te je...e panstwo na zaglade , jak nie bedzie ich stac by cos zrobic z tym cieplowniczym problemem to spakuja ich do blok hausow i tyle grunt sprzedadza i beda mieli za co ich utrzymac na glodowej stawce takie sa realia zycia w tym panstwie a unia jeszcze dobija gwozdz to trumny.

  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2024 o 10:33, cezario1 napisał(a):

W tym roku będę montował piec na drewno ewentualnie węgiel ekologiczny 5 klasy bo mam tylko pompę ciepła. Jak długo nie będzie prądu lub się pompa popsuje to czymś muszę chatę ogrzać. Nacieszyłem się ekologią 1 rok pora wrócić do niezawodnego ogrzewania domu. 

Ciekawe jak wyegzekwują montaż pompy ciepła u emeryta mającego ęmerytury 2tys.  

Jak rządzący nieudacznicy  EU nie będą wojować z Chinami gospodarczo to za niedługi czas pompa ciepła będzie tyle kosztować ile telewizor bo też więcej warta nie jest ba zresztą już teraz sprsun 6kw można kupić za 7200 a to już taniej niż byle kocioł na węgiel .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7200 netto


No i kolejne pytanie co jest warta ta pompa. O ile sprzętowo może być ok, to sterowanie/soft pewnie będzie największym problemem, bo to kosztuje najwięcej.

 

12tyś brutto kosztuje Kaisai 8kW

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haier swego czasu też był najtańszy i nie wiedziano co ale okazało się że to bardzo sprawna wydajna pompa miałem to wiem fakt że dla gadrzeciarzy może i mało ustawień krzywa i takie tam ale dla normalnego użytkownika pstryknięcie trzy razy w roku plus jeden stopni na wyświetlaczy czy minus 1 to raczej nie wyczyn przekraczający większy wysiłek , ja w 90 procentach czasu miałem zasilanie 26 stopni i 23 w domu i chyba raz podniosłem do 28 stopni w czasie całego sezonu więc wg mnie ok, sprosun ma lepiej rozbudowane sterowanie więc chyba lepiej. w mojej przeróbce ze smartfona mogę podnieść zasilanie ale też rzadko bo podłogówka to bezwład taki że w zasadzie raz ustawione trzyma podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na Haiera narzekają, że przez słaby soft pompa ma gorszą sprawność niż mogłaby mieć. Teraz najtańsza ok 8500zł, więc w porównaniu do innych nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje że na soft narzekają ci co nigdy jej nie mieli lub sprzedawcy ,monterzy itp bo dla zwykłego użytkownika nie ma to kompletnie znaczenia  raz ustawiona będzie ci szła i grzała mówię tu o podłogówce bo ją mam i haiera miałem i mogą sobie kwoczeć co chcą a ja wiem że przy minus 19 stopniach spokojnie sobie grzeje bez grzałek ciepło jest więc w czym problem ? problem jest raczej na bank nie z użytkownikami tylko pomyśl jak sobie sam zamontujesz monobloka koszt ok 10 tys a ktoś mógłby ci sprzedać i zamontować pompę za 20-25-40 czy 50 tys i chyba tu jest narzekanie a my nie wiemy kto po drugiej stronie ekranu pisze dyrdymały że krzywa to dyskwaliwikacja czyż nie ? mówię przy podłogówce krzywa nie ma znaczenia bo nie mamy wahań temp co kilka godzin tylko 2-3 doby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czytałem na forum właścicieli tych pomp, skarżyli się na sterowanie, zresztą są już chyba 2 projekty sterowania po modbusie. Na dzień dzisiejszy trochę droga sie zrobiła w porównaniu do "lepszych" chińczyków. Tak sobie gdybam, bo cały czas robię przymiarki do PC 👍 W każdym bądź razie nadal biorę ją pod uwagę. Póki co Kaisai, Haier i Panasonic (ale tutaj nie wiem jak z pierwszym uruchomieniem i kosztami, przy samodzielnej instalacji). Sprsun to też jakieś rozwiązanie, ale mam obawy właśnie do softu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto nadal myśli że jest kryzys klimatyczny i energetyczny ten mówiąc delikatnie jest naiwny. Wszystko to jest jedna wielką ustawką w celu realizacji planów tzw. globalistów,ludzi zupełnie oderwanych od rzeczywistości. Celem tych działań nie jest ekologia,a jak największa władza i kasa w rękach sprzedajnych polityków. IMG-20231105-WA0018.jpg

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że to ściema to wątpliwości chyba każdy normalnie myślący nie ma  to oczywiste ale jednak nawiedzeni zwykli tez te brednie łykają.

2 godziny temu, o6483256 napisał(a):

To czytałem na forum właścicieli tych pomp, skarżyli się na sterowanie, zresztą są już chyba 2 projekty sterowania po modbusie. Na dzień dzisiejszy trochę droga sie zrobiła w porównaniu do "lepszych" chińczyków. Tak sobie gdybam, bo cały czas robię przymiarki do PC 👍 W każdym bądź razie nadal biorę ją pod uwagę. Póki co Kaisai, Haier i Panasonic (ale tutaj nie wiem jak z pierwszym uruchomieniem i kosztami, przy samodzielnej instalacji). Sprsun to też jakieś rozwiązanie, ale mam obawy właśnie do softu.

Taka dobra rada ,mają kaloryfery to tylko i wyłacznie na R290 ale mając podłogówkę wystarczy tani monoblok nic więcej nie potrzeba ,teraz te pompy na R32 czyli dobre do podłogówki lecą na łeb z cenami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, omama napisał(a):

że krzywa to dyskwaliwikacja czyż nie ? mówię przy podłogówce krzywa nie ma znaczenia bo nie mamy wahań temp co kilka godzin tylko 2-3 doby.

Wedlug mnie to jest minimum/podstawa przy ogrzewaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Popcorn1 napisał(a):

Kto nadal myśli że jest kryzys klimatyczny...

Warto jeszcze dodać, że smog nie istnieje, pyły zawieszone to fikcja itd itd 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

🤣 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak obserwuję twoje wypowiedzi od jakiegoś czasu i widzę ,że w każdej dziedzinie życia jesteś NAJMĄDRZEJSZY...więc nie będę cię próbował nawracać z twojej dogi wszechwiedzącego bywalca forum

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, o6483256 napisał(a):

Warto jeszcze dodać, że smog nie istnieje, pyły zawieszone to fikcja itd itd 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

🤣

No to niech walczą ze smogiem a nie złodziejskim CO2

3 godziny temu, PioBin napisał(a):

Wedlug mnie to jest minimum/podstawa przy ogrzewaniu.

Na słowo nie uwierzysz że bez krzywej przy podłogówce nie uwierzysz co ? ja bez krzywej  grzeję od 2018 roku i każdego roku może raz dodam lub ujmę o 1 stopień przeważnie nic nie trzeba bo bezwład jest tak ogromny że nie da się zauważyć różnicy chyba że ktoś jest aptekarzem to ok , ja muszę mieć 23 stopnie i nic tego nie zmieni.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, omama napisał(a):

ja bez krzywej  grzeję od 2018 roku i każdego roku może raz dodam lub ujmę o 1 stopień przeważnie nic nie trzeba bo bezwład jest tak ogromny

Jaki to budynek mysialby byc, ze zadne czynniki zewnetrzne nie powoduja zmian temperatury wewnatrz?

Inna opcja to termostat wewnetrzny i on/off z histereza a temperature z PC na sztywno wysoko. Czy to oszczedne? Mysle ze duzo gorzej wypada od inwertera i krzywej grzewczej.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.