Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PV Offgrid/ongrid - dyskusja


Rekomendowane odpowiedzi

Columbus to ceny z kosmosu. Nie wiem kto sie na to łapie, może reklamy i oklejone samochody przedstawicieli dobrze działają?

Off-grid z aku 10kWh i instalacją w granicach 6kW "na oko" jestem w stanie zrealizować od kwietnia do września (połowy obu?) Jak będzie w rzeczywistości to sie okaże. Akurat teraz symuluję w HA magazyn i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Jednak z takim magazynem i brakiem PC mógłbym w 100% teraz korzystać tylko z 2 taryfy. Żeby zrobić to już z PC, to mi cebulionów nie starczy 😁

Na YouTube są offgridowcy (z agregatem), ale ich instalacje to są raczej z rodzaju druciarstwa, a zużycie z kategorii "wegetacja". Niestety ten system to może być bardzo kosztowna zabawa, jeżeli ma być zrobiony porządnie.

 

10 minut temu, szakallo napisał(a):

 

Ja poszedł bym raczej w maksymalne obniżenie cen/dawanie dotacji do akumulatorów nawet, tym którzy PV nie mają. Im więcej takich mikro magazynów, tym sieć zrobi sie stabilniejsza i nie będzie wymagała takiej rozbudowy. Samochody elektryczne dają taką szansę.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256 Popatrz na gościa Ekoniezależny jakie ma instalacje i magazyny za grubą kasę a mimo to zimą agregat dieslowski musi chodzić.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając zużycie na powiedzmy tylko 150kWh miesięcznie, magazyn musiałby mieć ok 600-700kWh, żeby przetrwać zimę i to na "styk".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym do grzania domu zimą używał wyłącznie kotla, to jestem w stanie na magazynie ujechać. Tylko magazyn musiałby kosztować grosze żeby to spinało się ekonomicznie. Pralka używana z rozsądkiem i może by to od biedy działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10kWh to koszt po dofinasowaniu 10-11tyś za magazyn wysokonapięciowy.  Cena moim zdaniem rozsądna za to, że mamy backup całego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Raidenx8607 napisał(a):

więc nic tym nie naładuje szkoda kasy na magazyny i offgrid.

Tyle samo naladujesz co wyslesz czyli nic.

Ani ongrid ani offgrid nie dziala zima. To chyba proste wiec rozpatrywanie tego przypadku i sugerowanie ze magazyn lub offgrid jest bezsensu - to sugerowanie jest wlasnie bezsensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale nie ładujesz kasy w akumulatory i falownik offgrid który kosztuje więcej.

Zamiast tego masz więcej kWp paneli i latem masz nadmiar energii w dzień bo noc krótka więc sieć pomoże a zimą więcej kWp da większą moc nawet przy pochmurnym niebie i też będziesz sumarycznie do przodu bo zmniejszysz zapotrzebowanie.

Jak dla mnie lepiej mieć nawet 2x taką moc niż akumulatory które jak mówię mogą się rozsypać plus w razie co spowodować pożar. Montując pv na gruncie można powiedzieć że nie ma ryzyka żadnego z dobrze wykonaną instalacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, carinus napisał(a):

Ja zmieniłem myślenie nad systemem zasilania urządzeń domowych i staram się unikać tworów 3- gazowych. Wiadomo że nie zawsze się da, ale gdzie tylko to możliwe to wybieram jedną fazę aby awaryjnie dało się zasilić z prostego inwertera. Teraz rozmyślań nad sensem zakupu czegoś hybrydowego offgridd aby mikroinwertery mogly pracować na takim układzie.

Idea zasilania 3f bierze się z kilku powodów:

- dostawcy energii nie dają mocniejszych niż kilka kW przyłączy jednofazowych

- dawniej każdy silnik mocniejszy niż w odkurzaczu (tym przed unijnym ;-) ) wymagał 3f

Teraz w erze zasilaczy impulsowych i silników z inwerterem można je zasilać czymkolwiek co przyjmie na wejściu inwerter czy zasilacz pod warunkiem że dostarczona moc będzie się zgadzać. Też mam przyłącze 3f i falownik PV 3f. Jak by było to zrobione na 1f to magazyn już bym miał - w tej chwili uciągnął bym dom na 1f nawet uruchomioną PC i indukcją co prawda na styk ( przyłącze 27kW). Zastanawiałem się już nad magazynem który pracowałby niezależnie od PV dawał by napięcie tak aby falownik PV ruszył będą offgrid, ale w moim przypadku wiąże się to np. z trzema victronami a nie jednym. Już daniej mi wyjdzie kupić chiński falownik i przechodzić w razie braku zasilania z sieci "ręcznie" przepinająć string PV do drugiego falownika i odcinająć się od sieci rozłącznikiem 4P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


 

5 minut temu, szakallo napisał(a):

Tak ale nie ładujesz kasy w akumulatory i falownik offgrid który kosztuje więcej.

Zamiast tego masz więcej kWp paneli i latem masz nadmiar energii w dzień bo noc krótka więc sieć pomoże a zimą więcej kWp da większą moc nawet przy pochmurnym niebie i też będziesz sumarycznie do przodu bo zmniejszysz zapotrzebowanie.

Nie tedy droga moim zdaniem.

Pelny offgrid od kwietnia/maja do wrzesnia/pazdzernika. 0 pobranej energii z sieci - dzien i noc. Zima tylko z sieci przy bardzo niewielkim udziale PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pio zapominasz o jednym szczególe ile podziałają te akumulatory przy prawie pełnych cyklach dobowych?

5lat? obstawiam to byłby dobry wynik - teraz policz ile kosztuje nowy aku i ile zapłaciłbyś za prąd z sieci bez zabawy w offgrid?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, szakallo napisał(a):

Jak dla mnie lepiej mieć nawet 2x taką moc niż akumulatory które jak mówię mogą się rozsypać plus w razie co spowodować pożar. Montując pv na gruncie można powiedzieć że nie ma ryzyka żadnego z dobrze wykonaną instalacją.

W tej chwili teoretyzujesz.

Weź to policz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z lifepo ale mam znajomych żołnierzy z WP którzy działają w radio i mają większość sprzętu na LI-ion kiedyś trochę sobie pogadaliśmy i wyszło że przy codziennym cyklu większość aku nie wytrzymywała 2-3lat używania i nie były to najtańsze chińczyki tylko firmowe aku.

Akumulator 15kWh to około 18000zł - strzelam 5lat do wymiany to wychodzi 300zł na miesiąc. Gdzie tu sens? Dodatkowo pewnie po wszystkich stratach i degeneracji akumulatorów to będzie miał około 10kWh  średnia użyteczna pojemność w ciągu tych 5 lat.

o6483256

Panele możesz teraz mieć nowe 450W za mniej niż 400zł - zobacz ile możesz dołożyć zamiast aku

 

 

Edytowane przez szakallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licz lifepo4 na 4000-5000 cykli przy sprawności 80% (producent podaje zazwyczaj 6tyś pełnych cykli)

Kultura techniczna wojskowych wiesz jaka jest. Druga sprawa, że te ogniwa pewnie dalej miały dużą sprawność ,ale BMSy nie pozwalały im na dalszą pracę, bo "WOJSKOWE"

 

Magazyn licz z dofinasowanie 50% max 16tyś zł. Inaczej nie ma sensu.

5lat to jakieś 1800 cykli PEŁNEGO rozładowania i ładowania, a to rzadko zrealizujesz.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednym się zgodzę jeśli dostaniesz dofinansowanie to ok - aku spoko pomysł jeśli cos tam naciągną na fakturze.

BMS też się zgadzam tak może być - obstawiam że tak jest ale jest jeden minus - to są dość mocno eksploatowane ogniwa i czort go wie jak będzie w życiu z nimi ja bym się bał zrobić coś w domu większego z takich ogniw.

Edytowane przez szakallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będę zmuszony do zakupu magazynu to tylko i wyłącznie w formie pakietu w samochodzie elektrycznym. Najlepszy stosunek ceny do możliwości takich magazynów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lifepo4 są najbezpieczniejsze z tych ogniw. Lion trochę gorzej, a najgorsze to Lipo.

3 minuty temu, carinus napisał(a):

Jeżeli będę zmuszony do zakupu magazynu to tylko i wyłącznie w formie pakietu w samochodzie elektrycznym. Najlepszy stosunek ceny do możliwości takich magazynów.

 

Takiego magazynu nie zalegalizujesz, więc jedynie jako UPS będzie działał. Biorąc pod uwagę dotację i koszty przystosowania takie baterii do pracy z falownikiem (zrobienie/kupienie bms) to koszty robią się może nie do końca porównywalne, ale już atrakcyjne dla magazynu gotowego.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi baterijkami nie až takie ryziko.W Czechach niemal každy ma przy PV magazyn i dla statystyki w 2022 byl 1 ogien z powodu odpalenia ogniwa w magazynu,bez szkody na domu.Ale bylo ponad 50 ogni z powodu zle wykonanej instalacji na dachu,szkody duže.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, ale ludzie się boją, to zrozumiałe 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryzyko jest wszędzie. Nigdy nie wiemy co zawiedzie. Też powoli zastanawiam się nad zajściem z panelami na grunt. Dodatkowo czyszczenie że śniegu jest ułatwione. Ale trzeba mieć wolny grunt a to już nie zawsze jest możliwe.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, tak jak dołożenie paneli na dachu jest czasami kłopotliwe (nie mówiąc już o czyszczeniu, ze śniegu). 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, o6483256 napisał(a):

lifepo4 są najbezpieczniejsze z tych ogniw. Lion trochę gorzej, a najgorsze to Lipo.

Takiego magazynu nie zalegalizujesz, więc jedynie jako UPS będzie działał. Biorąc pod uwagę dotację i koszty przystosowania takie baterii do pracy z falownikiem (zrobienie/kupienie bms) to koszty robią się może nie do końca porównywalne, ale już atrakcyjne dla magazynu gotowego.

Już gdzieś o tym pisałem że obecnie można każdy prawie samochód używać jako magazyn i UPS poprzez ładowarki dwukierunkowe. Jest to na razie zaporowo drogie ale ludziska myślą intensywnie jak zrobić to taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, carinus napisał(a):

Też powoli zastanawiam się nad zajściem z panelami na grunt

Nic oprocz braku miejsca nie przemawia za PV na dachu. To jakas dziwna “moda” nastala na zdobienia/szpecenie dachu panelami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dach jest taką niewykorzystaną przestrzenią wolną od przypadkowych uszkodzeń i mniej podatna na zacienienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi osobiście podobają się dachy z PV jeśli jeszcze jest wszystko na czarno i bez wystających profili to już bajka.

Sam bym z chęcią założył na dachu jeszcze dodatkowe ale szkoda mi dachówki bo znając życie coś się rozwali.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.