Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PV Offgrid/ongrid - dyskusja


Rekomendowane odpowiedzi

Dopóki nie sprobujemy czegos lepszego (wygodniejszego) to wydaje nam sie ze to co mamy jest super fajne.
PS. Zamontuj PC/PV a do peletu nie wrocisz  
PC ma sens ale przy ogrzewaniu podłogowym, plany jakieś są ale nie na dziś, musiałbym całe mieszkanie ryć. PV też planuję ale off grid. Ale to temat rzeka i nie w tym miejscu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam dlaczego PV -offgrid.

Co przemawia za takim podejściem?

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2023 o 10:15, o6483256 napisał(a):
Zapytam dlaczego PV -offgrid.
Co przemawia za takim podejściem?

Tak po krótce, nie oddaję wyprodukowanego prądu przez moje PV za grosze energetyce. Oczywiście do off grid najlepiej jak się ma jakiś magazyn energii.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej jest oddać energie nawet za grosze niż nie oddać wcale i zmarnować! Jaki musiałbyś mieć magazyn energii i za ile cebulionów, żeby zmagazynować to co wyprodukujesz?

 

Zachowanie w stylu nie założę czapki (bo czapka jest od "rządu") i odmrożę sobie uszy jest naprawdę bez sensu  👍

Offgrid w przypadku podłączenia do sieci elektroenergetycznej jest zupełnie nieracjonalny. Musisz to przemyśleć. Nie oglądaj głupich kanałów na YouTube promujących takie rozwiązania.

51 minut temu, Popcorn1 napisał(a):

Akurat ja palę pelletem a nie ,, czarnym złotem"https://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji16.png

Mój Ty BOHATERZE 😁

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, o6483256 napisał(a):

Lepiej jest oddać energie nawet za grosze niż nie oddać wcale i zmarnować! Jaki musiałbyś mieć magazyn energii i za ile cebulionów, żeby zmagazynować to co wyprodukujesz?

Poki zrobia u was jak u nas,to možne marnowac co nie zmiejsci w magazynu.Bo liepiej cenowo byc tylko odbiorca,niž odbiorca i producent.Od nowego roku ostatni gwozd do trumny,bo zapowiedzane w dzien ladowac i dla ceny sprzedac za rynkowe.Wlasnie zapowiedzany ceny rynkowe,tylko kontrakt.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego oddawanie czego za grosze.ma być opłacalne?

Robiąc offgrida jestes od początku "niezależny" w pewnym stopniu od ZE.

Nie musisz bawić się w papierologie, nikt ci nie będzie latać dronem i podglądać, oddawanie za darmo czegoś na czym oni zarabiają (prąd i zielone certyfikaty) nie ma sensu. Itp itd

W przyszłości możliwe, że uniknie się opodatkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Lepiej jest oddać energie nawet za grosze niż nie oddać wcale i zmarnować! Jaki musiałbyś mieć magazyn energii


Nie zgadzam się z tą teorią, dopóki nie będzie "uczciwych" cen za oddanie wyprodukowanego prądu, nie będzie też sensu się nim dzielić. Magazyn nie musi być duży, nie mówię tu o zasilaniu huty szkła a o mieszkaniu i podstawowych w nim urządzeń.
Każdy oczywiście ma swoje racje i ma do nich prawo ale jakby nie patrzeć, kupując PV i oddając nadprodukcję do ZE przy obecnych przepisach mija się to z celem i jest, lekko mówiąc, dawaniem się robić w bambuko.
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lepiej według Ciebie nic nie oddawać i nic za to nie dostać?! Lepsza kiepska cena niż żadna. Nie rozumiem twojej logiki?

 

Przecież to bez sensu. Magazyn 10kWh wystarczy na dobę, max 2 korzystania z energii elektrycznej. Co dalej?

32 minuty temu, piastun napisał(a):

Dlaczego oddawanie czego za grosze.ma być opłacalne?

Robiąc offgrida jestes od początku "niezależny" w pewnym stopniu od ZE.

Nie musisz bawić się w papierologie, nikt ci nie będzie latać dronem i podglądać, oddawanie za darmo czegoś na czym oni zarabiają (prąd i zielone certyfikaty) nie ma sensu. Itp itd

W przyszłości możliwe, że uniknie się opodatkowania.

Dlaczego nie oddawanie energii elektryczne i nie zarabianie nawet złamanego grosza, ma być bardziej opłacalne?

Wytłumacz swoją pokrętną logikę?

 

W jaki sposób chcesz uniezależnić sie od ZE? Przecież nie jesteś w stanie... Jeżeli jesteś to będzie Cię to kosztowało milion przysłowiowych cebulionów. 

 

 

Ja podaję FAKTY, a Wy swoje TEORIE. Tylko moje fakty przez Was nazywane są "TEORIAMI" nic z tego nie rozumiem 🙃

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy FAKT jest faktem, tak samo TEORIA tylko teorią
Nie mam zamiaru Ciebie przekonywać do moich racji bo nie o to tu chodzi.
Montując off grid, pokazałbym ZE że choć w minimalnym stopniu, przestaję się dawać doić. To tak w teorii.
Dziś gdybym montował u siebie PV, założyłbym off grid, ale póki co jeszcze nie montuję
A jak już będę montować.....to kto to wie jakie nowości i przepisy będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uniezaleznic od ZE sie nie da. Czy pojdziesz w ongrid czy offgrid.

Jesli nie chcemy tracic z offgrid to tylko z magazynem. Teraz trzeba sie zastanowic jaki duzy magazyn?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3/4 roka niezaležnosci ma dla mnia wieksza cene,niž pare zlamanych groszow.I to u nas beztak oplacalniejsze,niž kontrakt-4,5x wieksza cena za odbior niž sprzedaž,miedzifazowe nie rozliczanie i przy magazynu wirtualnym przesyl zabija calkowo winik.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, piastun napisał(a):

Dlaczego oddawanie czego za grosze.ma być opłacalne?

Robiąc offgrida jestes od początku "niezależny" w pewnym stopniu od ZE.

Nie musisz bawić się w papierologie, nikt ci nie będzie latać dronem i podglądać, oddawanie za darmo czegoś na czym oni zarabiają (prąd i zielone certyfikaty) nie ma sensu. Itp itd

W przyszłości możliwe, że uniknie się opodatkowania.

Oddawanie za grosze jest bardziej opłacalne niż nieoddawanie. Dodatkowo mając ongrida wcale nie musisz oddawać energii jak nie chcesz. Zawsze możesz mieć instalację z "inteligentnym licznikiem" który tak steruje produkcją że nic nie wysyłasz do sieci - nawet w takiej sytuacji jesteś do przodu i jesteś wstanie więcej "wycisnąć" ze swojej PV niż mając offgrid.

Papierologia przy PV i braniu "dotacji moj prąd" ze swoich podatków jest banalna i dużo mniej skomplikowana niż np. przy "czystym powietrzu" - jest równie złożona jak coroczne wypełnianie PIT.

Dronami to mogą sobie liczyć panele i nic ponad to. Możesz przecież mieć na jednym dachu panele ongrid i offgrid - to jest z drona nie do odróżnienia. No i zawsze cena instalacji na kWp w ongrid wyjdzie taniej niż w offgrid, a "dotacja" do nie jest coś co dają tylko coś co wraca z zapłaconych podatków - no chyba że potrafisz nie płacić podatków. Najbardziej to chyba "boli" w  to że "oni" biorą za grosze a sprzedają drogo. W taki przypadku instalacja PV ongrid ze "strażnikiem mocy" jest dla Ciebie - możesz wziąć dotację, być ongrid i wysłać "im" tylko 1kWh na starcie 😉

Edytowane przez damiaszek
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, damiaszek napisał(a):

nawet w takiej sytuacji jesteś do przodu i jesteś wstanie więcej "wycisnąć" ze swojej PV niż mając offgrid

bubel.Offgrid z magazynom jest w stanie oddawac maximum chmurka-niechmurka,potym doladuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mcgiwer napisał(a):

Nie każdy FAKT jest faktem, tak samo TEORIA tylko teorią https://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji12.png

Brak argumentów zakrywasz kolejną teorią.

 

Twoja sprawa, jak przyjdzie co do czego policzysz to wszystko i staniesz się "on-gridowcem"

To tylko kwestia czasu.

7 minut temu, bercus napisał(a):

3/4 roka niezaležnosci ma dla mnia wieksza cene,niž pare zlamanych groszow.I to u nas beztak oplacalniejsze,niž kontrakt-4,5x wieksza cena za odbior niž sprzedaž,miedzifazowe nie rozliczanie i przy magazynu wirtualnym przesyl zabija calkowo winik.

Z magazynem 10kW to mogę być całkowicie niezależny w okresie ok 4-6 miesięcy, co dalej mam zrobić?!

Kupić większy magazyn? 300, 500, czy 1000kW za kilkaset tysięcy złotych?

Cały czas na tym forum słyszę tylko o opłaca się/ nie opłaca, a tutaj nagle taka zmiana. Gdzie jest Wasza logika?

Całkiem zgłupiałem 😶

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 miesiecy to može mieszkajac w du... :-)  sorki,nie mysle to zle,ale tak przychodzilo. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkając w dowolnym miejscu w Polsce! Zużywając do tego ok 7-10kWh na dobę energii elektrycznej.

 

 

Jakie masz zużycie, jaki wychodzi Ci bilans energetyczny twojej instalacji?

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co Cię tak nakręciło, i wszystkich próbujesz przekonać do swojego toku myślenia
Każdy robi co chce, ja nie mam zamiaru przekonywać Cię do swoich racji. Masz PV on grid, i super. Ja póki co mam kocioł na pellet, PV może w przyszłym roku, czy i jakie to się okaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nikogo do niczego nie zamierzam przekonywać. Z mojego punktu widzenia, to nawet odradzałbym Ci on-grid. Więcej eksporterów energii, więcej kłopotów.

 

Przedstawiłem fakty, że off-grid jest mniej opłacalny od on-grid, bo na tym forum kwestia opłacalności jest zawsze na pierwszym miejscu, ale akurat w tym przypadku jest inaczej.

Nic poza węglem tutaj sie nie opłaca, a nagle off-grid sie opłaca. Zupełnie bez sensu.

Można dostać rozdwojenia jaźni 😁

 

PS Nie rozumiem twojego toku myślenia, jakbyś był w stanie mi jakieś racjonalne argumenty przedstawić (pomijając wszelkiego rodzaju emocje i hasła "nie bo nie") byłbym naprawdę szczęśliwy.  

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, bercus napisał(a):

bubel.Offgrid z magazynom jest w stanie oddawac maximum chmurka-niechmurka,potym doladuje.

Zmieniasz założenia. Punktem wyjścia jest PV, onffgrid i ongrid nie wysyłajace energii do sieci. Przy tym założeniu ongrid więcej energii (swojej) pozwoli skonsumować niż offgrid.

Biorąc Twoje założenia, czy mając magazyn energii, PV ongrid nie wysyłajace energii do sieci też będzie efektywniejsze niż offgrid i to dokładnie z tego samego powodu.

Będąc ongrid nie jesteś ograniczony chwilową produkcją energii, czy jak przez moment brakuje to urządzeni pobierają tą brakującą energię z sieci, a nie przerywają swoje działanie (lub pracują mniej sprawnie). Magazyn energii oczywiście pozwoli ograniczyć to zjawisko tyle że:

- sprawność ładowania/rozładowania nie jest równa 100%, w przeciwieństwie do dobierania brakującej energii z sieci

- magazyn kosztuje, a będąc ongrig nie jest konieczny, a offgrid bez magazynu to tylko do grzałek, ba nawet PV używana ofgrid turystycznie nie obejdzie się bez magazynu energii.

Edytowane przez damiaszek
ort
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ceny na zachodzie EU jak wszędzie zależą od popytu. Ciekawe w związku z tym jakie są tam trendy w zmianach źródeł energii. Słyszałem, że w Niemczech były(są?) duże dopłaty do wymiany na pompy ciepła. Jeśli tak i jeśli się to utrzyma to popyt będzie spadał przy jednoczesnym wzroście produkcji w PL (na fali chorych cen z zeszłego roku pojawiło się sporo nowych producentów). 2024 rok może być, więc ciekawy 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Ja nikogo do niczego nie zamierzam przekonywać. Z mojego punktu widzenia, to nawet odradzałbym Ci on-grid. Więcej eksporterów energii, więcej kłopotów.
 
Przedstawiłem fakty, że off-grid jest mniej opłacalny od on-grid, bo na tym forum kwestia opłacalności jest zawsze na pierwszym miejscu, ale akurat w tym przypadku jest inaczej.
Nic poza węglem tutaj sie nie opłaca, a nagle off-grid sie opłaca. Zupełnie bez sensu.
Można dostać rozdwojenia jaźni 
 
PS Nie rozumiem twojego toku myślenia, jakbyś był w stanie mi jakieś racjonalne argumenty przedstawić (pomijając wszelkiego rodzaju emocje i hasła "nie bo nie") byłbym naprawdę szczęśliwy.  


Po pierwsze to ja nigdzie nie napisałem że PV offgrid jest lepsze od ongrid, nie napisałem również że się opłaca lepiej od węgla.
Napisałem za to że mam w planach PV i że offgrid. Póki co kotła na pellet nie likwiduję, w końcu zamontowałem go rok temu do tego korzystałem z dofinansowania więc przynajmniej te 4 lata jeszcze go będę miał, co do paneli to mam w zamiarze zamontować, może w przyszłym roku i offgrid, z prostego powodu, PV póki co będzie wykorzystywane głównie do grzania CWU, więc offgrid z jakimś niewielkim magazynem, w przyszłości, być może dojdzie PC, wtedy PV zostanie rozbudowane i wtedy zdecyduję czy nadal off czy już on. Tyle w w temacie off top
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając on-grid masz z marszu + 6tyś zł i 12% odliczenia od podatku- ulga termomodernizacyjna (zwrot).

Off-grid tego nie ma, więc nie ma sensu. Nawet po dofinasowaniu, możesz dalej korzystać, ze swojej instalacji jako off-grid.

Jeżeli chodzi o finanse i racjonalność obecnie tylko on-grid ma sens.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256 każdy ma swoją filozofię w życiu i nie ma co się zastanawiać czemu ktoś jak przysłowiowy pies ogrodnika woli stracic niż zyskać grosze. Dla jednego jest lepszy zysk a drugiemu wystatczy, że inny cwaniak nie zarobi na jego krzywdzie.

Off grid ma.ta.zalete, że żaden cieć z ZE albo inny urzedas nie będzie ciebie niepokoić i kontrolować czy panel produkuje 1% więcej mocy niż sąsiad...

Inne zalety są takie, że przy braku prądu nadal możemy się cieszyć prądem a w ongrid trzeba już kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, damiaszek napisał(a):

sprawność ładowania/rozładowania nie jest równa 100%, w przeciwieństwie do dobierania brakującej energii z sieci

Sprawnosc nie 100% ale ta energia uložona w bateriach jest darmowa i tež nie ma oplaty za przesyl.

Nie zrozumialismy može.Ja jestem ongrid,ale tylko w przypadku wysysanych baterii.Nie ma tylko swieczki,poki baterie wyladowane.Nic sie nie wylacza,tylko automatycznie przelacza.Poki jest w zapasie energia darmowa,to jest darmowo.Poki nie,to place.Ale place o polowe mniej,niž bym placil na kontrakt kupuj i sprzedawaj.-Czyli nie dam ani wattu.

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wczoraj bercus śmiałeś się ze mnie gdy napisałem, że pełny off-grid mogę realizować raptem ok 4-6 miesięcy w roku z magazynem 10kWh, a teraz piszesz, że sam jesteś on-grid jak Ci akumulator nie pozwala na off-grid.

Składam to na karb nieporozumień językowych, ale sam widzisz, że pełen off-grid jest bardzo problematyczny!

Bez naprawdę dużych pieniędzy NIEREALNY (i nieopłacalny- bo na tym forum jest to bardzo istotne, choć dziwnym trafem, nie w przypadku sieci energetycznej) )w naszej strefie klimatycznej.

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.