Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z Pereko QmPell 12Kw


Darki84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, I proszę o pomoc.

Pacjent to kocioł Pereko QmPell 12 kw ( nie EVO ), ogrzewa on nieocieplony dom z lat 60 o powierzchni około 100 m2 poprzez grzejniki bez zaworów termostatycznych. Zamontowana jest pompa kotłowa, zawór termostatyczny zabezpieczający powrót kotła na 55C, sprzęgło hydrauliczne, pompa obiegowa z zaworem 3-drogowym sterowanym ze sterownika kotła, który  reguluje temp wody na grzejniki. Sterownik to Mini Ster Pid. Komin z wkładem stalowym 130mm długość około 8-9m.

Mam duże problemy z sadzą w kotle, próbowałem kilka rodzajów peletu ( Olczyk, Peleton, 535, wszystkie z certyfikatem A1 )

Wentylator ustawiałem na różne prędkości, nawet 100%

Dawka paliwa jaką do tej pory miałem ustawiona to od 2 do 2,8 s czas przerwy 15s

Przy tych ustawieniach temp na wypływie spalin wahała się w granicach 130-160C, w zależności od zabrudzenia kotła sadzą

Dopiero zwiększenie otworu na zasysie dmuchawy dało jakieś efekty.

Ogień przestał dymić, zmienił barwę na bardziej żółtą, temp spalin spadła do 110-115 przy nastawach 2,3 podawanie i 15s przerwy, wentylator 82%

Ewidentnie w/g mnie świadczy to o braku odpowiedniej ilości powietrza.

 

Czy ktoś miał podobne problemy i mógł by zrobić zdjęcie samej dmuchawy, zaślepki na jej zasysie tak dla porównania

Dmuchawa to DM85 EU

 

 

Edytowane przez Darki84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jakieś zdjęcia komory spalania i pokaż jak masz ustawioną przysłonę wentylatora. Wentylator na 82% wydaje się być dosyć dużą wartością, w DTR dla tego kotła nastawa wstępna wentylatora to 60%

 

image.png.9568008aa70b4babfd8f664370acafaf.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bioly napisał(a):

Masz dużą kotłownie, albo napowietrznik "zetke"?
Potencjał podajnika sprawdzałeś jaki masz?

Kotłownia jest w piwnicy, powierzchnia około 25m2, wysokość 1,8 m, są dwa otwory wentylacyjne fi60 mm, oraz komin wentylacyjny z dwoma otworami po 100x100 mm

 

Nie do końca rozumiem pytanie, potencjał podajnika?

Podajnik na pelet jest bardzo prosty, tylko śruba z silnikiem, pelet spada bezpośrednio do palnika, nie ma drugiego podajnika, nie ma konieczności przeważania peletu, są tylko zalecane nastawy przez producenta 4 s podawanie, 20s przerwa, nadmuch 60%

Stosowałem te nastawy i było pełno sadzy.

 

2 minuty temu, Technik87 napisał(a):

Zrób jakieś zdjęcia komory spalania i pokaż jak masz ustawioną przysłonę wentylatora. Wentylator na 82% wydaje się być dosyć dużą wartością, w DTR dla tego kotła nastawa wstępna wentylatora to 60%

 

image.png.9568008aa70b4babfd8f664370acafaf.png

Jutro postaram się zrobić zdjęcia, przesłona jest nieregulowana, ma tylko jeden otwór, na chwilę obecną dorobiłem drugą z większym otworem 

Zdjęcia znalezione na szybko w tel

1702479314402.jpg

1702479314418.jpg

1702479314435.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zdjęciach ciężko stwierdzić kolor płomienia, ale wydaje się być zbyt czerwony

Dobrze by było znać ten potencjał podajnika na 6 min ile sypie i wtedy kalkulator mocy palnika i dobierasz parametry, a tak to musisz na oko

Edytowane przez bioly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z domyślnych nastaw producenta można wywnioskować że dla mocy 12kW to potencjał podajnika będzie koło 16kg/h

image.png.a8c939ffca9723ce4b4d6e52a496df31.png

Dla twoich aktualnych ustawień wtedy wychodzi 10kW

image.png.32f7a57e376ab668f47968883d5d6e99.png

Jak zmniejszyłeś moc palnika to i powietrza trochę mniej potrzeba więc pewnie trochę się poprawiły parametry spalania ale pewnie dalej jest za mało powietrza. Nie mogę namierzyć zdjęcia tego konkretnego wentylatora DM85 EU, jak wygląda ta przysłona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej zdjęcia komory spalanie przy nastawach 2,5s podawanie, przerwa 15s, nastawa wentylatora 83% przy zmienionej przysłonie wentylatora ( z większym otworem ).

Piec pracował bez czyszczenia 2 doby

Sporo tego popiołu, czy tylko mi się wydaje ?

Dodałem też zdjęcia przysłony wentylatora, oryginalnej i dorobionej z większym otworem. 

Poniżej kalkulator mocy palnika, podajnik ma potencjał 12 kg/h

image.png.1f5a4fb51ff1e996189f6f217db4613a.png

1702571774904.jpg

1702571774940.jpg

1702571774974.jpg

1702571775012.jpg

1702571775028.jpg

20231214_171050.jpg

20231214_171054.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta przeslona calkowo dziwna,bo dziury w palniku to 10x wiekszy przekroj.Jak to ma przeplywac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś palic bez tej przysłony? Na niskich obrotach wentylatora.

Edytowane przez Technik87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem palić bez tej przesłony, ale obawiam się dużej zmiany charakterystyki powietrza wraz ze zmianą prędkości dmuchawy przy zmianie wydajności kotła, dla tego staram się dostosować nową przesłonę. 

Poza tym próby z nową przesłoną zacząłem dopiero niedawno, starałem się nie poprawiać fabryki, a tu wygląda na to, że trzeba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po weekendzie postaram się zdjąć tą przysłonę i zrobić kilka testów jak się to zachowuje, 

@Serpher, widzę, że masz podobny kocioł tylko o większej mocy, są tam chyba montowane te same dmuchawy, masz taką lub podobną przesłonę ?

Edytowane przez Darki84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz to mogę podać Ci ustawienia do Twojego kotła, ale tak bliżej sylwestra..  Bo może być wybuchowo 😳.  Jakieś już w końcu doświadczenia mam w tych kotłach.. Sorki Panowie, nie mógłem się powstrzymać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Serpher, osłona została zdjęta, ale aby przy nastawach podawanie 2.8 s, przerwa 15s, nastawa wentylatora musi być nastawiona na 80% ( okno w piwnicy jest mocno uchylone ), poniżej tego piec potrafi kopcić.

Wydaje mi się, że mogę mieć problem z ciągiem kominowym... inne przyczyny mi nie przychodzą do głowy.

Przy tych nastawach temp. spalin na 100% wydajności wynosi 125-130 C

Poniżej zdjęcia po 24 godz. pracy:

1703063298392.thumb.jpg.f5df516b4906d944c73464465c1a0d64.jpg1703063298371.thumb.jpg.39c01576df37960616e30c84b9a32b8e.jpg

 

Czy ktoś z Was kiedyś próbował sprawdzać sprawność swojego kotła ?

Wiem, że temat był na pewno poruszany na forum, ale wydaje mi się, że czysto teoretyczni. Ja mierzyłem sprawność swojego w realu i nie wychodzi to dobrze, osiągam jakieś 55% sprawności.

Robię to następująco:

Mam możliwość oddzielenia układu pierwotnego i wtórnego,

Wyłączam pompę działającą na obieg grzejników, zawór mieszający przełączam w taki sposób aby odciąć przepływ na sprzęgle,

W taki sposób mam układ z krótkim obiegiem wody przez kocioł, sprzęgło i rurociąg pomiędzy nimi,

Znając pojemności zładu  wody do wygrzania, w moim przypadku 55l, mierząc czas jaki kocioł potrzebuje do podgrzania tej wody o np. 10 K mam możliwość wyliczenia poprzez kalkulator np. taki https://padew.pl/pub/kalkulatormocy.php jaką piec oddał moc cieplną do wody 

Potrzebne oczywiście jest również skalkulowanie mocy palnika, można to zrobić w taki sposób jaki podał wyżej @Technik87

W ten sposób wychodzi mi to 50%, niestety sporo to odbiega o deklarowanych 90%, ale może mam jeszcze coś źle wyregulowane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerwone końcówki płomienia i czarna sadza na dolnych półkach wskazują na za mało powietrza do dawki paliwa, może masz jakiś problem z wentylatorem, może kondensator nie domaga. Jak masz zdjęta osłonę i ustawione 80% mocy i dalej jest za mało powietrza to coś jest nie tak albo z wentylatorem albo ze sterownikiem. Możesz też sprawdzić jak pracuje sam wentylator podpięty prosto do zasilania z pominięciem sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadza w kotle zazwyczaj świadczy o zawalonym kominie,kiepskiej ochronie powrotu,za słabym nadmuchu.Przy tej pogodzie jaka jest w tej chwili kocioł pracuje na mocy w granicach 30% dlatego może się pojawić sadza jak u Ciebie.Moim zdaniem u Ciebie wcale nie jest tak żle.Musisz tylko dostosować ustawienia i dać więcej wiatru,a kondensator w dmuchawie służy do rozruchu.

Sadza w kotle zazwyczaj świadczy o zawalonym kominie,kiepskiej ochronie powrotu,za słabym nadmuchu.Przy tej pogodzie jaka jest w tej chwili kocioł pracuje na mocy w granicach 30% dlatego może się pojawić sadza jak u Ciebie.Moim zdaniem u Ciebie wcale nie jest tak żle.Musisz tylko dostosować ustawienia i dać więcej wiatru,a kondensator w dmuchawie służy do rozruchu.     image.thumb.jpeg.de974f2fece795399730e97beacadd03.jpeg

A tu zdjęcie jak to wygląda u mnie na mocy 33%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.