Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kamen Kompakt Lux 25kW - ustawienie prawidłowych parametrów spalania


PelletPioneer

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za wyjaśnienie. Czekałem, aż piec dogrzeje pomieszczenie i rozpocznie wygaszanie. W trakcie "Ruszt 100%", ruszt pracuje przesuwając się w stronę wentylatora i wraca do zadanej. Nadal jednak przykładając dłoń czuć podmuch tylko w górnej części palnika. Dół tam gdzie leży popiół - zero wiatru. 

IMG_9159.jpeg

IMG_9158.jpeg

IMG_9152.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję dokładnie oczyścić wszystkie otworki na tym ruszcie ruchomym o ile będzie dostęp i da radę. Obawiam się że może to jednak nie pomóc no może nie do końca te spieki jednak są na tyle duże i normalnie ciężkie aby wentylator zdmuchnął je w 100 %. Dmucha bardziej górą bo poprostu powietrze nie może się przedostać przez te otworki w ruszcie i ucieka tam gdzie jest mu łatwiej. Śmiem twierdzić że cały palnik nie jest zły aczkolwiek może do końca niektóre rozwiązania nie do końca są dobrze zaprojektowane np ruszt ruchomy i całe to czyszczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem przez te kilka dni piec i wydaje się, że zostaje nam tylko w jakiś sposób zniwelować/usunąć zalegający popiół na palniku. 

Otwory sprawdziłem za pomocą kamerki z lampą i drutu. Są drożne, ale mimo tego i tak wydaje się, że powietrze w ogóle nie dmucha na tą ruchomą tackę.

Zamówiłem też ostatnio nową dostawę pelletu. Ten sam, ale inny dostawca. Spalanie nadal identyczne. 

Czy mamy jeszcze jakieś pole do popisu z ustawieniami spalania żeby coś przetestować?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie spalania jeżeli płomień jest ok i komora spalania wygląda biało lub szaro to tutaj można próbować ewentualnie zmieniać minimalną przerwę podajnika - mniejsza- to moc palnika będzie wzrastać kocioł powinien szybciej się dogrzewać. 

Proponuję przy nowej dostawie na razie zostawić ustawienia i zobaczyć jak się palnik zachowuje a ewentualnie po paru cyklach zmieniać i obserwować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, piec wykonał kilka cykli grzania wrzucam zdjęcia komór spalania. Zmieniłem jeszcze na próbę histerezę sterownika pokojowego. Była ustawiona na 1 stopień, zmieniłem na 0.5 - regulator będzie szybciej reagował na zmianę temperatury w pomieszczeniu. 

Jutro zmienię o 1 mniej, minimalną przerwę podajnika i obserwujemy. Na palniku nadal dużo nie zrzuconego popiołu. 

IMG_9238.jpeg

IMG_9237.jpeg

IMG_9236.jpeg

IMG_9235.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik moim zdaniem wygląda bardzo dobrze. Tak trzymać. 

Jeżeli chodzi o histerezę (wcześniej nie wiedziałam że taka duża) to 0,5 jest w porządku to wszystko zależy jaki chcemy mieć ten komfort. 

U mnie sprawdza się np 0,4. 

Pozostaw narazie tak jak jest i zobaczysz kocioł przy tej histerezie częściej się odpali ale i krócej będzie pracował. Zaobserwuj co  i ile zostanie na palniku. O grzałkę się nie martw u mnie już ponad 4500 tyś odpaleń i wszystko śmiga dalej. 

Ps. Raz na tydzień proponuję choć "omieść" wyczyścić wymiennik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnienie czyszczenia wymiennika mamy ustawione w kalendarzu właśnie 1x tydzień, aby usunąć popiół i odkurzyć pułki. 

Zainteresowałem się ustawieniem histerezy po obserwacji pracy regulatora. U mnie na tym modelu niestety można wybrać tylko dwie opcje (1.0 lub 0.5). Mamy wybrane od wczoraj 0.5

Widzę teraz, że na palniku nadal zostaje popiół (czarny, po kontakcie bryłki rozsypują się). Zmieniam na próbę w zPID, minimalna przerwa podajnika z 19 => 18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czas na aktualizacje 🙂 

Minimalny czas przerwy podajnika ustawiłem z powrotem na 19s po kilku cyklach.

Kilka dni nie czyściłem palnika po to, aby wrzucić zdjęcie jak to wygląda. Komory spalania wyglądają super, jednak to co zostaje na palniku, już nie do końca.

Pytanie czy mamy jeszcze jakiś pomysł co zmienić i obserwować, czy należy to zaakceptować i co jakiś czas, zrzucać to ręcznie? 
 

IMG_9250.jpeg

IMG_9251.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pozostałości na palniku to pozostaje na próbę zmiana pelletu. Ten palnik tak mi się wydaje przy jednym pellecie ma problem z całkowitym zdmuchnięciem a z innym nie u mnie też jest podobnie. Komora wygląda super także spalanie ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli moderatorzy nie mają nic przeciwko, zostawmy ten temat otwarty jeszcze przez jakiś czas. 
Po nowym roku zamówię inny pelet, aby sprawdzić jak będzie wyglądać spalanie i czy będą jakieś pozostałości na palniku. Prawdopodobnie będzie to pellet "Lava". 

Zastanawiam się też nad zakupem tego czujnika temperatury spalin. Czy dzięki niemu dodatkowa wartość będzie pomocna dla sterownika do ustawienia parametrów spalania w pracy PID? 

***

Zaraz po nowym roku będziemy montować również wkład kominowy ze stali nierdzewnej, czy jego montaż będzie miał wpływ na spalanie? 

Edytowane przez Ryszard
Ofertę komercyjną usunięto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro będzie montowany wkład kominowy. Czekam też na dostawę czujnika temperatury spalin. W jaki sposób poprawnie go zamontować? Nie znalazłem niestety tej informacji w instrukcji sterownika. Czujnik (PT1000) wg. zdjęcia ma dwa przewody. 

Co do pozostałości na palniku, sprawdźmy raz jeszcze ustawienia czyszczenia: 

Menu Instalatora => Czyszczenie => Częstotliwość czyszczenia 25 minut 
Menu Serwis => Ruszt 
Czas pracy: 1:30 (min:sek) 
Czas otwarcia: 3:00 (min:sek)
Okres czyszczenia: 0:00 

SCR-20231227-pxzp.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Odnośnie pracy rusztu u mnie ustawienia są takie same

Jeżeli chodzi o montaż czujnika na pewno musisz dokupić przewód o takiej samej średnicy mniej więcej co na czujniku żeby przedłużyć do sterownika i całość połączyć na kostce. U mnie ok 20 cm od czopucha u Ciebie pewnie zaraz za kolanem bym proponował. Trzeba wywiercić otwór ja chyba kupowałem wiertło ciut mniejszej średnicy (czujnik chyba fi 8 wiertło 7,9) i czujnik tak trochę na wcisk wchodzi i jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, mamy zamontowany wkład kominowy z nierdzewki 1.0 oraz podłączyłem czujnik temperatury spalin zaraz za kolanem. Piec na czas pracy był wygaszony, więc chwilę potrwa zanim dogrzeje pokoje oraz CWU. Pracuje od 1.5h, praca PID 100%, temperatura spalin 111 stopni. Płomień między 4200 a 5300 stopni. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to płomień ok. 

Temperatura spalin do tego wkładu jak najbardziej też ok. "Legendy" głoszą że najlepiej jak spaliny na wylocie oscylują w granicach 40-50 st. ale to pomiar dla wytrwałych i zarazem ciekawych. 😁 

Nie pamiętam czy wszystkie zawirowywacze w kotle są na swoim miejscu. 

Jeszcze musisz zerknąć w menu serwis - ustawienia temperatur - maksymalna temperatura spalin i sprawdzić co tam zapisane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację, będę obserwował czy temperatura wzrasta, ale podejrzewam, że przy regularnym czyszczeniu wymienników będzie tak samo.

Zawirowywacze są na miejscu (3 sztuki).

W menu serwis maksymalna temp spalin to 220 stopni. 

Palimy i obserwujemy, za jakiś czas pewnie spróbujemy z innym paletem i dam znać jaki rezultat 😉 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zawirowywacze mogą zostać obserwuj temperaturę spalin jeżeli stopniowo będą wzrastać czyść wymiennik i od czasu do czasu samą sondę. 

Wskazania mogą się zmienić jak pellet zmienisz. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam po dłuższej przerwie 🙂

Powiem szczerze, że myślałem, że będzie znaczna poprawa po zmianie pelletu, ale niestety rezultat jest prawie identyczny. Zamówiony pellet to Lava 6mm Stelmet. Piec wypalił już praktycznie połowę zasobnika (80 kg). 
Ostatnie temperatury w dzień około -10, w nocy dochodziło do -20. 

Przy pracy PID 100%:

- temperatura płomienia około 4800, 5300, 5700, dochodzi nawet do 6000 
- temperatura spalin 135 stopni 

Czy mamy jakiś pomysł co można zmienić, żeby spróbować wyeliminować ten osad z palnika? 

IMG_9440.jpeg

IMG_9439.jpeg

IMG_9438.jpeg

IMG_9437.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Chyba ten palnik tak ma u mnie teraz też coś zostaje po dłuższej pracy palnika. Było sporo zimna i dłużej trwały cykle (zwykle przy temp. w okolicach 0st po ok godzinie pracy palnik radzi sobie dobrze i jest czysty po wygaszeniu) 

Jak cykl trwa dłużej 1,5 - 2 godzinki to jakby za dużo zgromadzi się tego spalonego na końcu rusztu i jest problem z oczyszczeniem. 

Moim zdaniem powinny być jeszcze chociaż dwa otwory powietrza właśnie na końcu rusztu może trochę podczas czyszczenia trochu by "rozwiało" problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za informacje. Zostaje przynajmniej na razie, jak nie ma innego pomysłu, zrzucanie tego co palnik nie spalił ręcznie. 

Trochę tego nowego pelletu spaliłem i specjalnie czekałem dłużej, bez czyszczenia tacki i palnika, żeby pokazać jak to wygląda. Popiół jest inny (kolor), pewnie dlatego, że pellet ma inną kaloryczność (4.6 zamiast 4.9) oraz jego skład to tylko drewno iglaste. 

Z racji tego, że teraz popiół jest czarny a trochę zostało jeszcze do spalenia nowej dostawy pelletu Lava, jaki parametr moglibyśmy na próbę zmienić i w którą stronę? 
 

IMG_9458.jpeg

IMG_9455.jpeg

IMG_9454.jpeg

IMG_9453.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to mogą być mimo wszystko zanieczyszczenia w pelecie. Raz tylko udało mi się kupić pelet który palił się bardzo czysto, a popiołu nie zostawało  prawie nic (nie pamiętam tylko co to był za pelet). No i oczywiście żadne spieki się nie robiły w palniku. Ale od tej pory rozmaite pelety wrzucam, głównie nie certyfikowane ale i certyfikowany się trafił, no i mniejsze bądź większe buły się robią - czasami po dniu a czasami po kilku dniach palenia. Pelety w jasnym kolorze generalnie lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tu się zgadzam. 

Ja też już trochę przez palnik przewaliłem i stwierdzam że musi być czysta igła jak najjaśniejszy. 

Miałem też pellet bukowy ale to porażka dużo popiołu. 

Screenshot_20240118-070656.thumb.png.2d3ecc0d9cb9d4c0907613c4dfc4f811.png

Obecnie cały czas i drugi sezon 

Najlepsze co można mieć z mojej okolicy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. 

Przeczytałem całą walkę z piecem i mam kilka pytań. Posiadam kocioł Dworek ZPS Eko Blue 18KW i ST976. I tak.

Jak wyświetlić ekran szczegółowy?

Czy macie u siebie możliwość wyboru zasilania pellet/drewno?

Przy próbie włączenia zaworu wew. niezależnie co bym wybrał wyskakuje alarm. Może  być brak czujnika? ''

 

Na razie to mi się nasunęło.

Dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.