Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kamen Kompakt Lux 25kW - ustawienie prawidłowych parametrów spalania


PelletPioneer

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, pompa zaworu, temperatura załączenia: 35 => 47

Zmienione, obserwujemy. 

Nie wiem czy ma to związek ze zmianą temperatury na 47 w trakcie procesu rozpalania pieca (30%) czy tego, że akurat kończył się pellet i ślimak nie był w całości zapełniony paliwem. Pojawiły się takie błędy 

Kociol jest teraz wygaszony. Pellet uzupełniłem 

IMG_9034.jpeg

IMG_9035.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem samo z siebie to nie spadnie gdyż nie ma tam żadnego mechanizmu które by zrzuciło pozostałości, chyba że się mylę.
Na u mnie w palniku Sas jest ruchomy element który zrzuca popiół, kalafiory czy też żar. Samoczyszczenie domyślnie działa zawsze przed rozpalaniem, w trakcie pracy co ok 20min i po wygaszeniu przez kilka minut.
W załączniku zdjęcie palnika Sas zapewne większej mocy, u mnie są 2 rzędy zębów.854f613143cdbad6bb61a83f5b10.jpg.503c490bd87b5f68db6dfd66dbb59ae2.jpg

Chyba że u ciebie czyści się poprzez silniejszy nadmuch. Wyjmowałeś może ruszt i czyściłeś może nagromadzony pod im popiół?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszt jest ruchomy i czyści się poprzez cofanie do tyłu z wentylatorem na 100% nadmuchu. U mnie czyści się prawie do zera. Możesz zobaczyć jeszcze ile nasypuje pelletu w dawce startowej u mnie na początku też coś podobnego było. Gdy będzie dużo to podczas rozpalania dużo powietrza może powodować spieki i zostają one do końca cyklu na końcu palnika i poprzez wagę powietrze może mieć problem ze zdmuchnięciem jego. 

Z wykresu wnioskuję iż podczas załączenia kotła w nowy cykl jest szybki rozbór wody któraś pompa jest ewidentnie nisko ustawiona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Menu => Menu instalatora => Parametry rozpalania: 

- Czas przedmuchu: 0:30 sek 
- Czas zasypu wstępnego: 0:45 
- Obroty wentylatora: 30 
- Maksymalny czas pracy grzałki: 10:00 

Właśnie wrzuciłem wykres, żeby poprosić Cię o opinie. Poprzednio sterowaliśmy pompą zaworu z poziomu menu instalatora. Mam sprawdzić teraz ustawienia innej pompy? W którym to będzie miejscu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najszybciej będzie na ocznie zobaczyć która pompa pracuje jak kocioł zacznie się uruchamiać która wyłączy się najpóźniej i przy jakiej temperaturze. 

Zasyp wstępny też zerknij ile tego nasypie może wystarczy tyle żeby grzałkę przykrył. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie tego sprawdzić naocznie. Próbowałem zrozumieć jak to działa, ale nie znam się na tym...
Widzę, że mamy jedną pompę CO za piecem, druga pompa idzie do bojlera jako CWU, trzecia pompa jako dodatkowa do grzania kaloryferów i czwarta (nieużywana) jako dodatowy obieg na trzecią kondygnację w domu. 

Nie mam też możliwości sprawdzić jak wygląda zasyp wstepny, cały palnik jest zabudowany. Czy możemy spróbować zmienić ustawienia rozpalania, np zasyp wstępny? 

Czas przedmuchu: 0:30 
Czas zasypu wstępnego: 0:45 
Obroty wentylatora: 30
Maksymalny czas grzałki: 10:00 
 

Dodatkowo mam takie ustawienia: 

Menu instalatora => Ustawienia zaworów => Zawór wbudowany 

Włączony
Temp. zaworu zadana: 50
Histereza zaworu: 2 stopnie 
Czas otwarcia: 2 minuty
Typ zaworu: CO 
Regulator pokojowy
Pogodówka
Tygodniówka zaworu
Pompa zaworu (tu zmienialiśmy ustawienia temp załączenia) 
Ochrona powrotu: (nie zaznaczone, że włączona), min temp powrotu 35
Ochrona kotła: (nie zaznaczone, że włączona) temp max 80 
Kierunek otwierania: w lewo 
Skok jednostkowy: 5%
Minimalne otwarcie: 5%
Współczynnik propor: 5 
Kalibracja 
Przerwa pomiaru
Zamykanie zaworu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę tu dużo niewiadomych. 

Po pierwsze ze zdjęć z pierwszej strony masz zawór 3 drożny ale bez siłownika i jest on ustawiony raczej na 100% otwarcia tzn że na kaloryfery idzie 100% ciepłej wody z kotła. 

Po drugie nie wiemy pod co dokładnie  jest podłączona pompa powrotu i w jakich ustawieniach działa. 

Po trzecie tak jak wyżej pompa na grzejniki domyślam się że jest jako pompa zaworu podpięta pod styk urządzenia dodatkowego 2 i sterowana z poziomu zawór wbudowany-pompa zaworu. 

Jeżeli chodzi o zasyp wstępny możesz zmienić tylko parametr czas zasypu wstępnego na 0:40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, masz rację. Urządzenie dodatkowe 2 jest ustawione jako “Pompa zaworu”. 
Jak wejdziemy w jej ustawienia to mamy 3 tryby do wybrania: 

Zawsze wyłączona, zawsze załączona i załączona powyżej progu. Jest zaznaczony ten drugi 

Dodatkowo można zaznaczyć “zamykanie powyżej progu temp” (zaznaczone), “Pokojowka pompa CO” (odznaczone), oraz “Tylko pompa” (odznaczone).
 

Zmienilem zasyp na 40 sekund i sprawdzę czy piec wystartuje.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musisz zmienić na załączona powyżej progu i wtedy będzie obowiązywała ta wartość którą ustawialiśmy 47 st i od tej temperatury będzie startować, 

Zawsze załączona powinno być odznaczone. 

"Tylko pompa" - zaznacz

Teraz pompa na grzejniki powinna załączać się z temp. 47 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, krok do przodu 🙂

Piec wystartował bez problemu z ustawieniami zasypu 40 sekund. Czy mogę zmienić ustawienia pompy zaworu na włączonym piecu czy muszę najpierw go wygasić? 

Zapytam jeszcze o ten zawór, który nie dopuszcza podobno do tego, że woda jaka wraca do pieca ma mniej jak 50 stopni. Czy on ma tutaj jakiekolwiek znaczenie? Wiedziałeś o nim? Bo nie wiem czy zwróciłeś uwagę na zdjęciach

IMG_9045.jpeg

Edytowane przez PelletPioneer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca Pid to praca od 0 do 100% gdzie 0 czy 1% to ustawienia pracy minimalnej palnika to takie min jak w praca standard a 100% to ustawienia pracy maksymalnej palnika to takie max w pracy standard. W pracy Pid palnik czy raczej sterownik steruje pracą palnika w tych skrajnych wartościach płynnie. Im bliżej zadanej CO to palnik będzie sam zwalniał. Także jak masz 68 to myślę że do ok 56 st będzie pracował na 100 % a później moc będzie zmniejszał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam zdjęcia palnika i popiołu, mimo ustawienia czasu zasypu na 40s (zamiast 45) nadal jest podobnie, choć wydaje się, że jest go mniej i ma inną strukturę. Wrzucam też wykres temp dla CO. Moim zdaniem nie wiele się zmieniło. Może jeszcze gdzieś indziej jest błąd? Opisze jak wygląda praca: 

- kocioł rozpalony, rusza do zadanej temp. 65 stopni dogrzewając kaloryfery (sterownik pokojowy ma ustawioną temp 20.8 z histerezą +- 0.4 stopnia)
- godzina 7:40 pompka od kaloryferów wyłączyła się (osiągnięto 21.2 stopnia), przez gorące kaloryfery temp w pokoju dochodzi do 21.6
- kocioł przechodzi w stan wygaszenia osiągając na sam koniec 70 stopni 
- godzina 10:00 temperatura w pokoju spadła do 20.4 więc włączyła się pompka od kaloryferów 
- pompka przez chwile tłoczyła gorącą wodę z kotła, ale po chwili wyłączyła się bo temp spadła do 40 stopni 
- kocioł rozpoczął rozpalanie w momencie kiedy miał 60 stopni (zadana 65, histereza 5)
- w momencie jak osiągnął 47 to znów włączyła się pompka od kaloryferów 
- pomieszczenia dogrzane, pompa wyłączyła się przy 21.2
- i potem znów nowy cykl 

Może histereza kotła jest nieprawidłowa? W tym momencie zaczyna rozpalanie przy 60, może powinien rozpalać się przy wyższej? Co o tym myślisz? 

Co do popiołu na palniku, myślisz, że można spróbować jeszcze zmniejszyć czas zasypu? 
Ostatni zasyp pelletu był 29.11 o godzinie 17:00 (11 worków 15 kg). Zostało dzisiaj tyle co na zdjęciu... 

IMG_9055.jpeg

IMG_9053.jpeg

IMG_9052.jpeg

IMG_9051.jpeg

IMG_9050.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca kotła jaki ma tryb

Palenie - wygaszanie? 

Palenie podczymanie?

Czy kocioł odpala się tylko po sygnale z czujnika  sterownika pokojowego w domu i wygasza po osiągnięciu temperatury zadanej na pokojowym? 

Czy w menu instalatora masz załączoną funkcje EKO? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzaj pracy jest zaznaczone “Palenie - wygaszanie” 

40 minut temu, aparatowypl napisał(a):

Czy kocioł odpala się tylko po sygnale z czujnika  sterownika pokojowego w domu i wygasza po osiągnięciu temperatury zadanej na pokojowym? 

Tak, dokładnie. 
 

41 minut temu, aparatowypl napisał(a):

Czy w menu instalatora masz załączoną funkcje EKO? 

Tak, jest zaznaczony Tryb ECO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompka na kaloryfery powinna wyłączyć się na 45 st 

Kocioł nie powinien osiągać 70 st po wygaszeniu. 

Jeszcze musimy ustalić jak pompa powrotu jest sterowana pod który styl podpięta. 

 

Ok pompa zaworu pewnie ma zaznaczoną opcję pokojówki CO dlatego wyłącza się wraz z dogrzaniem pomieszczenia

 

Załącza też się zaraz po sygnale z regulatora pokojowego gdy na kotle jest co najmniej 47 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisze może jeszcze raz ustawienia: 

MENU => Nastawy temperatur => Temp załączenia pomp: 45 stopni 
MENU => Menu instalatora => Ustawienia zaworów => Zawór wbudowany => Pompa zaworu => Temp załączenia: 47 stopni 
Dodatkowo zaznaczone jest "Tylko pompa" oraz "Zamykanie poniżej progu temp"
Opcja "Pokojówka pompa CO" jest odznaczona 

37 minut temu, aparatowypl napisał(a):

Kocioł nie powinien osiągać 70 st po wygaszeniu.

To może zmienimy zadaną na 60 stopni? Zadana na 65 osiąga na wygaszeniu 70 

38 minut temu, aparatowypl napisał(a):

Jeszcze musimy ustalić jak pompa powrotu jest sterowana pod który styl podpięta. 

Pomożesz mi to ustalić? Nie wiem gdzie powinienem szukać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamykanie poniżej progu to parametr dla siłownika zaworu którego nie masz - odznacz. 

Praca pompy tam jest parametr załączanie powyżej progu - zaznaczyć ale to chyba masz zaznaczone. 

Pompa na powrocie musi być podpięta pod styk pompa CO i tak pewnie jest i wtedy obowiązuje ją temp zał. 45 st tak jak CWU. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, odznaczyłem zamykanie poniżej progu. Załączenie powyżej progu jest zaznaczone. 
Pewnie jest tak jak piszesz z pompą na powrocie. Jeśli mogę w jakiś sposób to zweryfikować napisz proszę jak 🙂

Jaki mamy dalszy plan na spalanie i redukcję tego popiołu na palniku? 
Moje pomysły były na mniejszy zasyp do rozpalania i zmniejszenie temp zadanej dla CO. Nie wiem czy to dobry krok? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.