Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kamen Kompakt Lux 25kW - ustawienie prawidłowych parametrów spalania


PelletPioneer

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, 

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum. Jestem nowym użytkownikiem pieca na pellet Kamen Kompakt Lux 25kW. Jest to nowa instalacja, która zastapiła piec na węgiel i drewno (kopciuch). Nie mam żadnego doświadczenia w regulacji takiego pieca, dlatego proszę o pomoc. Postaram się podać jak najwięcej danych, ale jeśli czegoś potrzeba proszę śmiało pisać. 

Kamen Kompakt Lux 25kW + Bojler 300L 
Pellet Barlinek 6mm (jeden dostawca)
Sterownik TECH ST-976
Tryb pracy: Pompy równoległe 

Aktualne spalanie przy temperaturze zewnętrznej bliskiej 0 (w nocy -3) to jakieś 30 kg na dobę. Na samym początku (instalacja wykonana pod koniec Sierpnia) popiół był jasny o strukturze mąki. Od dłuższego czasu jednak, robią się skrzepliny a popiół jest czarny. Nie jest on twardy, po dotknięciu rozsypuje się. Czy po załączonych zjęciach i opisie parametrów macie jakieś pomysły od czego można zacząć, żeby zmniejszyć spalanie i uzyskać prawidłową strukturę popiołu? 

Algorytm pracy STANDARD

Moc minimalna: 
Czas pracy podajnika - 6 sekund 
Czas przerwy podajnika - 24 sekundy 
Siła nadmuchu (1-100) - 30 

Moc maksymalna: 
Czas pracy podajnika - 13 sekund 
Czas przerwy podajnika - 17 sekund 
Siła nadmuchu (1-100) - 45

Próbowałem algorytmu pracy SIGMA, gdzie wykonałem pomiar wagi pelletu (2 minuty). Zmiana domyślnie wpisanej wartości z 400 => 390g. Również kaloryczność pelletu z domyślnie wpisanej wartości 5.1 => 4.9 kW. Rezultat ten sam, bez poprawy w wyglądzie popiołu. W trybie pracy SIGMA zdażały się też niedopałki pelletu. W tej chwili piec znów pracuje w trybie STANDARD. 

Zdjęcie ognia z palnika wykonane na szybko w fazie pracy "Moc min. 30%". 

Pozdrawiam, 

Maciek

 

IMG_8083.jpeg

IMG_8082.jpeg

IMG_8081.jpeg

IMG_8080.jpeg

IMG_8945.jpeg

IMG_8956.jpeg

IMG_8957.jpeg

IMG_8966.jpeg

IMG_8967.jpeg

IMG_8968.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam dodatkowe dwa zdjęcia jak wygląda palnik i popiół po nocy. Zapomniałem dodać, że piec ma ustwioną temperaturę zadaną 57 stopni (histereza 5), CWU 45 stopni (histereza 5). 

Piec ogrzewa w domu dwie kondygnacje i współpracuje ze sterownikiem pokojowym SALUS 091FLRFv2. 
Ustawiona temperatura (obecnie ta sama dzień i noc) 20.8 stopnia. 

IMG_8971.jpeg

IMG_8970.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka powierzchnia jest ogrzewana i jakie jest jego ocieplenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 30 letni, dwie kondygnacje zamieszkałe, trzecia w stanie surowym. 

Parter i pierwsze piętro to jakieś 200m2. Wymienione okna na nowe, budynek ocieplony.

Drugie piętro stan surowy. Zrobione w tym roku ocieplenie dachu, oraz wymienione okna na nowe. Wyprowadzone rury, nie podłączone do instalacji CO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się stan surowy zamknięty w sensie z oknami. Jakieś ocieplenie stropu pomiędzy częścią mieszkalną a dobudowanego piętra?


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez sam ten strop masz bardzo duże straty ciepła. Jak możesz to połóż na nim ocieplenie które wykorzystasz później chociażby styropian którego użyjesz do ocieplenia ścian.

Co do samego kotła i spalania. Moim zdaniem czasy podawania jak i przerwy dla kotła pelletowego są zdecydowanie za wysokie. Ustaw 2s podawania i przerwę na ok 8-9s, wentylator na ok 28-29%. Język ognia winien mieć długość ok 20cm.
Długość ognia regulujesz głównie przerwą i delikatnie nadmuchem +-1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wskazówki. Można pomyśleć o rozłożeniu styropianu na stropie. Nie dodałem, że oprócz ocieplenia dachu (20 cm wełny) i wymianie okien, ocieplone zostały również ściany od wewnątrz wełną. 

„wentylator na około 28-29%”

Czy dobrze rozumiem, że należy zmienić siłę nadmuchu dla mocy minimalnej i maksymalnej? Dla minimalnej jest to obecnie 30/100 dla maksymalnej 45/100. Jakie proponujesz nowe wartości? 

„2s podawania, 8-9s przerwy”

Te ustawienia mogę wprowadzić również dla pracy minimalnej i maksymalnej. Te, które podałeś mam wprowadzić na minimalnej? A jakie będą dla maksymalnej? 

Edytowane przez PelletPioneer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa to w PID pracuje kocioł.... U siebie mam takie wartości dla pracy bez PID gdyż kocioł ładuje mi tylko bufor więc non stop jest na max mocy.
Dałbym te wartości dla max mocy. A min trzeba dostosować. Ale może niech ktoś kto używa tej funkcji podpowie jak poprawnie go ustawić.




Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł pracuje obecnie w trybie pracy "Standard". Może opisze jakie tryby są dostępne i co oferują. 

"Wybór algorytmu pracy" jest możliwy między: 

- Praca standard
- Praca PID
- Praca SIGMA

Praca standard i możliwe ustawienia to:

- Moc minimalna (czas pracy, czas przerwy, siła nadmuchu)
- Moc maksymalna (czas pracy, czas przerwy, siła nadmuchu)

Praca PID 

- Współczynnik mocy palnika
- Wspóczynnik wentylatora (min współczynnik, max współczynnik) 

Praca SIGMA

- Ważenie paliwa 2 minuty
- Waga paliwa
- Kaloryczność paliwa 
- Min wentylator
- Max wentylator 
- Skok mocy 
- Odległość od zadanej 
- Współczynnik mocy palnika 

Obecnie kocioł pracuje w trybie STANDARD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie praca Pid oczywiście też da się go skorygować w menu serwis możesz to poprawić jest parametr taki jak "ustawienia z pid" 

Myślę że na początek musisz zmniejszyć wentylator 27/37

Lepszym rozwiązaniem jest mniejsze podawanie a częstsze 

Zrób pomiar wydajności podajnika w gramach 2 minuty a policzymy mniej więcej 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1701102313978666988247630073252.thumb.jpg.be1308140e8ee48dec8065a5cc564e4a.jpgPraca max 4,15,27

Praca min 3,24, 24

Obserwować i zmieniać tylko przerwę i went. 

Dobrym sposobem jest jeszcze poobserwować jasność czujnika ognia u mnie w pracy max 2700 do nawet powyżej 4000

U mnie 2 sek pracy nie zawsze wrzucało pellet także przy tym podajniku moim zdaniem min to 3 sek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za parametry. Wpisuje to co poniżej i dam znać jaki rezultat. 

Algorytm pracy STANDARD

Moc minimalna: 
Czas pracy podajnika - 3 sekundy
Czas przerwy podajnika - 24 sekundy 
Siła nadmuchu (1-100) - 24 

Moc maksymalna: 
Czas pracy podajnika - 4 sekundy
Czas przerwy podajnika - 15 sekund 
Siła nadmuchu (1-100) - 27

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po obserwacji mogę napisać, że piec ma problem z uzyskaniem zadanej temperatury (57). Uzyska 55 stopni po czym spada na 54. 
 

Zmieniłem teraz przerwę w podawaniu  z 15 => 13 (praca max). Jeśli dalej będzie stać temp na 55 stopni, zwiększę wentylator 27 => 30. Chyba, że masz inny pomysł? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek może być 13 powietrze delikatnie oczko lub dwa góra. Dawkę zostaw i eksperymentuj pozostałymi parametrami. 

Trzeba obserwować i chwilę popalić temperatura może spaść w zależności jakie zapotrzebowanie na ciepło. W parę godzin nie ustawimy wszystkiego. Nie mam jeszcze informacji czy ciągle się pali czy w trybie wygaszania z np. termostatem pokojowym. 

Może jeszcze palnik dobrze wyczyścić po ostatnim " klejeniu" peletu warto przeczyścić otworki na palenisku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, zdaje sobie sprawę, że to będzie czasochłonny proces, żeby wszystko ustawić. 
Jeśli to nie problem, że kocioł pracuje przez dłuższy czas z temperaturą 55 stopni to czekamy.
Temperatura w pomieszczeniu, gdzie jest sterownik pokojowy rośnie. W tej chwili osiągnęła zadane 20.8, więc za jakiś czas kocioł powinien uzyskać zadaną temperaturę. 

Piec pracuje ze sterownikiem pokojowym. Wcześniej przed naszymi zmianami załączał się około 5x na dobę i wyłączał po dogrzaniu domu do określonej temp 20.8 (ta sama dzień i noc). 
Palnik wyczyściłem, przed naszymi zmianami i wyrzuciłem popiół. Mamy czystą tackę do sprawdzenia rezultatów. 

Po około 2.5h pracy kotła, udało się dogrzać temperaturę pokojową do 20.8 stopnia (pompka wyłączyła się przy 21.2). 
Piec w trybie pracy "Ruszt 100%" dogrzał się do 58 stopni i wyłączył. 

Przesyłam aktualne parametry, oraz zdjęcie paleniska. 

Algorytm pracy STANDARD

Moc minimalna: 3/22/26
Moc maksymalna: 4/14/29 

Czy zostawiamy te same parametry na noc? 

IMG_8984.jpeg

IMG_8983.jpeg

IMG_8982.jpeg

IMG_8980.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wentylator z maxa 28

Spieki się troszkę robią może właśnie za dużo powietrza. 

Widzę że zabezpieczenie powrotu jest także nie zawsze musi kocioł dojść do zadanej i potem dogrzać pomieszczenie. U mnie 68 zadana i prawie nigdy nie dochodzi bo dużo wcześniej potrafi się pomieszczenie dogrzać i powrót też ładnie się trzyma w okolicach 50st. Histereza 0,4 st. 

Mam pytanko palnik nie miał takiej ceramicznej nakładki nad palenisko? 

Uchwyty widzę że są

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zmieniłem na 28. 

Rozumiem, zapytałem dlatego o temperaturę kotła bo gdzieś przeczytałem, że optymalna (bezpieczna) temperatura pracy pieca na pellet to 60 stopni. Stąd zadane 57, kocioł przeważnie nagrzewał się do 62-63. 
Hmm powiem szczerze, że nie kojarzę takiej nakładki. Sprawdzę jutro akcesoria, pudełka z pieca bo po coś te uchwyty są. Ale nie pamiętam, żeby taka była przy instalacji a była niedawno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam zdjęcia paleniska po upływie nocy oraz parametry. 

Algorytm pracy STANDARD

Moc minimalna: 3/22/26
Moc maksymalna: 4/14/28

Nie znalazłem wspomnianej płytki w akcesoriach. Wrzucam zdjęcie zestawu z instrukcji obsługi. 

Wiesz może dlaczego producent VENMA podaje takie wysokie wartości dla mocy maksymalnej w swoim kalkulatorze? 

https://venma.pl/kalkulator-dawkowania/

 

IMG_8994.jpeg

IMG_8991.jpeg

IMG_8988.jpeg

SCR-20231128-jeri.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie nie najgorsze ale palnik coś do końca nie chce się wyczyścić. Trzeba trochę jeszcze popracować. 

Odnośnie kalkulatora parametry min jeszcze jako tako ale max to jakaś porażka. Nim to w ogóle nie sugerował bym się. 

Wkład ceramiczny jest ale jako opcja dodatkowo płatna. Ja bym ją kupił lepiej by się wszystko dopalało. 

Ps. Piszemy piszemy a może gdzieś nie daleko mieszkamy, ja mieszkam 10 km od producenta Kamena jak i Venmy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że musimy na razie eksperymentować korespondencyjnie. Ja mieszkam kawałek od Krakowa w stronę gór, więc mamy do siebie jakieś 2h drogi samochodem. 

Powiem szczerze, że nie wiedziałem skąd jesteś, ale miałem w planach wysłanie kraty piwa jak uda nam się wszystko ustawić 😉

Taki wkład ceramiczny z tego co widzę powinien kosztować max 150 zł do tego palnika. Może faktycznie warto w niego zainwestować. Do tego czasu, masz jakieś propozycje co do zmiany ustawień? Może dla mocy maksymalnej, żeby piec szybciej był w stanie osiągnąć zadaną temp (około 60 stopni)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może napiszę jak to u mnie wygląda. 

Praca w Pid tylko dlatego iż od rozpalenia palnik szybciej wchodzi w moc maksymalną (na standard długo pracuje na min zanim wejdzie na max) i pracuje praktycznie cały czas na max. 

Temperatura co ustawiona na 68 tak aby nie schodził z tej maksymalnej i nie modulował. Kocioł do nagrzania pomieszczeń nie przekracza 58-60st.

Pompa przewałowa uruchamia się wraz z podłogową 46st a grzejniki dopiero 53. W taki sposób u mnie nigdy nie osiąga zadanej a wszystko działa i powrót cieplutki. 

Na tych ustawieniach jaki płomień? Jaki kolor wymiennika? Trzeba obserwować. 

Możesz spróbować ewentualnie 

Max 5/19 /29-30ale to naprawdę trzeba poobserwować palnik i co pozostaje po pellecie. 

Ewentualnie podeślij wartości z czujnika foto

Jasność płomienia w pracy max

Menu Serwis kod 0102

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wiedzieć, że nie mam pojęcia na czym polega praca PID 🙂 Dzięki za wyjaśnienie jak to wygląda po Twojej stronie. 
U mnie eksperymentowałem tylko z pracą STANDARD oraz SIGMA (gdzie dodatkowo jest możliowość wpisania kaloryczności paliwa oraz jego wagi). 

Wiem tyle, że w mojej instalacji jest sprzęgło i jest to jeden obieg. Parter budynku + 1 piętro (na którym jest regulator pokojowy). Jeśli jest za gorąco na parterze, można przykręcić temperaturę regulatorami na kaloryferze. 

Zrobiłem zdjęcie jak po całym dniu wygląda popiół. Zgarnąłem go z palnika, widać niedopalony pellet. Przesyłam też menu z czujnikami. 

Praca min: ogień max 4730 
Praca max: wartość nie jest stała, oscyluje około 4000 - 4300, max udało mi się złapać 5637

Dodam jeszcze, że mam wrażenie, że piec wolno się nagrzewa. Przez co wolniej dogrzewa pokoje. Wcześniej następowało to szybciej przy tej samej temperaturze zewnętrznej. Czy możemy też sprawdzić jak będzie wyglądało spalanie bez zawirowaczy? To są trzy blachy w górnych komorach pieca, mam wrażenie że bez nich spalanie było lepsze. 
 

IMG_9009.jpeg

IMG_9003.jpeg

IMG_8999.jpeg

IMG_8997.jpeg

 

Edytowane przez PelletPioneer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o rozgrzewanie kotła trochę zależy od mocy z jaką będzie pracował palnik troszkę też od czystości wymiennika( ja raz w tygodniu chociaż omiotę zmiotką płaszcz a raz w miesiącu dobrze przeczyszczę i sprawność wzrasta) 

Zawirowywacze mają za zadanie podnieść sprawność wymiennika poprzez wolniejszy przepływ spalin i pozostawiłbym ewentualnie na próbę możesz wyciągnąć dwa te najniższej a ten najwyżej położony zostawić.

Możemy jeszcze ewentualnie zrobić tak że można powrócić do ustawień fabrycznych np w Pid tam trzeba wybrać też moc palnika i proponuję ująć tylko np dwa biegi z min i max wentylatora i obserwować. 

Przeczyść górne półki chociaż wymiennika na początek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.