Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kamen Kompakt Lux 25kW - ustawienie prawidłowych parametrów spalania


PelletPioneer

Rekomendowane odpowiedzi

Wyczyściłem górne półki wymiennika, palnik oraz tackę na popiół. 
 

Powrót do ustawień fabrycznych masz na myśli przez “Menu instalatora”? Jest tam faktycznie opcja “Ustawienia fabryczne” - nie wiem tylko co ona zresetuje. Czy tylko ustawienia jakie wprowadzałem dla poszczególnych trybów? Nie wiem co jeszcze wprowadzał instalator… 

U mnie po wyborze algorytmu pracy jako “Praca PID” jest dostępne tylko: 

- Współczynnik mocy palnika (100%) w zakresie 50-110 

- Współczynnik wentylatora min i max ustawiony na 0% (zakres od -30 do 30) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proponuję tylko zmienić tryb pracy na Pid 

W menu instalatora moc kotła sprawdzić czy jest 25 kw a potem następna ikonka ustawienia z Pid i tam w nich zmniejszyć bieg min i max wentylatora. 

Potem podnieść zadaną co na 68-70.

I jeszcze jeden parametr ważny w menu serwis sprawdzić i podnieść ewentualnie temperaturę max spalin. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmianie trybu pracy na PID, zostawiłem domyślne wartości w środku. 
 

Przeszedłem do menu serwis i moc palnika jest na 25kW. Obok mam ustawienia zPID i min wentylator to 30, max to 45. Rozumiem, że zmieniamy na 28 i 43? Pozostałe dostępne parametry przesyłam na zdjęciu. 
 

CO na 68. Nie widzę natomiast nigdzie temp max spalin. Na zdjęciach z czujnikami jakie wysłałem wcześniej widać “Spaliny” ale wartość jest ciągle - 247. Może brak tego czujnika?  

IMG_9012.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalna praca podajnika: 0:06 (min:sek)
Maksymalna praca podajnika: 0:13
Minimalna przerwa podajnika: 0:17
Maksymalna przerwa podajnika: 0:24
Min wentylator: 30 => 26
Max wentylator: 45 => 40

W menu serwis mam jeszcze rodzaj pracy do zaznaczenia:
- palenie podtrzymanie
- palenie wygaszanie (to jest zaznaczone)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płomień wydaje się być ok. 

Palnik ma w tych ustawieniach wyższą moc niż wcześniej w Standard. 

Trzeba pooglądać co zostało po paleniu w popielniku ale jak jest na oko na razie ok to chwile tak popalić i obserwować. 

Jeżeli jakieś zmiany to tylko znów w przerwie i powietrzu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł dogrzal pomieszczenia i na wygaszeniu uzyskał jeszcze 70 stopni. 
Wrzucam to co zostało po paleniu. 
Zgarnąłem te pozostałości z palnika, czy na noc zostawiamy jak jest i wrzucamy drobną korektę rano? 
 

Dwie z blach zawirowaczy wyjąłem wcześniej. Została tylko ta jedna u samej góry. 

IMG_9019.jpeg

IMG_9017.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieńmy max pracę podajnika na 8 i na razie tyle. 

Temperatura na kotle po wygaszeniu zostaje wysoka czy pompy chodzą dalej czy wyłączają się po osiągnięciu temperatury zadanej na sterowniku pokojowym? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Możesz obniżyć zadaną do 65 żeby za wysoko nie wchodził z temperaturą na postoju. 

Ja mam ustawione tak że po wygaszeniu pompy chodzą dalej do parametrów zadanych na załączenie pomp poprostu wykorzystuję to ciepło. U ciebie może być inaczej. 

Pompy na jakiej temperaturze się załączają? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł z tym, żeby pompy pracowały dalej rozprowadzając ciepło. Wydaje mi się, że załączą się dopiero wtedy u mnie, kiedy spadnie poniżej 20.8 na sterowniku pokojowym. 
 

Zmieniłem temp CO 68 => 65 

Teraz na postoju ma 73. Histereza CO to 5 stopni. Sprawdziłem, że temp załączenia pomp to 40. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja bym wyżej dał przynajmniej tą co idzie na grzejniki (45) 

Jeżeli ustawisz żeby pompy chodziły dalej to w pomieszczeniach będzie cieplej ale gdy pompy masz na 40 to bardziej kocioł się wychłodzi i następny start będzie z niższej temperatury co za tym idzie dłużej będzie się nagrzewał. Trzeba by wtedy wyżej troszkę ustawić start pomp. Tu trzeba by było znaleźć coś pomiędzy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że ustawienie jest dla obu pomp CO i CWU. Przeglądałem instrukcję, zobacz proszę wycinki. Kocioł pracuje w trybie "Pompy równoległe". Zmieniamy temperaturę załączenia pomp na 45? Fajnie widać wykres dla CO, od momentu jak przeszliśmy w PID jest bardzo stabilny 🙂

Znalazłem też w menu opcje dla parametrów wygaszania. Wrzucam co tam mamy, jeśli tym też powinniśmy się zainteresować. W dalszym ciągu zostaje nam pozostałość pelletu na palniku. 

Parametry wygaszania:

Czas wypalania paliwa: 3 min 
Zabezpieczenie wygaszania: 10 min
Bieg nadmuchu wygaszania: 50

Jeśli to zostawiamy jak jest, to który parametr modyfikujemy najpierw dla spalania? 

IMG_9025.jpeg

IMG_9024.jpeg

IMG_9023.jpeg

IMG_9022.jpeg

IMG_9021.jpeg

IMG_9020.jpeg

IMG_9026.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj jeszcze minimalną przerwę podawania z 17 na 18 i wentylator mocy max na 38.

Parametry wygaszania bez zmian. 

Pompy na 45. Nie wiem jeszcze z jakiej temperatury startuje pompa ta na powrocie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura włączenia pomp jest zależna od temp kotła. Chyba że masz bufor wraz ze stosownym modułem to temp góry bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2023 o 08:13, Przemyslaw85 napisał(a):

Temperatura włączenia pomp jest zależna od temp kotła. Chyba że masz bufor wraz ze stosownym modułem to temp góry bufora.

Jeśli mówimy o buforze jako dodatkowy zbiornik 500 lub 1000 litrów to brak. Jest tylko kocioł + bojler CWU 300 litrów 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mamy do dyspozycji parametr dla temperatury załączenia pomp. @Przemyslaw85 wrzucam zdjęcie. 
Nie mogę natomiast znaleźć z jakiej temp startuje pompa na powrocie. Czy mam zamieścić zdjecia menu instalatora i serwisu? W menu serwis mam jeszcze poniższe nastawy temperatur. Faktycznie mamy tam max temp spalin (220), ale tak jak pisaliśmy, prawdopodobnie nie mam tego czujnika. 

IMG_9029.jpeg

IMG_9028.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MENU => Menu Instalatora

Urządzenie dodatkowe 1:

- Rodzaj pompy: wyłączona, CO, CWU, cyrkulacyjna, podłogowa, alarm (zaznaczone podłogowa - choć podłogówki nie mam) 
- Regulator pokojowy: TECH, Standard 
- Temp min: 30 
- Temp max: 50 
- Wybór czujnika: zaznaczony czujnik CO
- Wybór czujnika: zaznaczone czujnik dodatkowy 1

Urządzenie dodatkowe 2: 

- Rodzaj pompy: zaznaczone pompa zaworu 

Piec wydaje mi się, że nie załączył się wcześniej mimo ustawienia temp załączenia pomp na 45 stopni. 
Kocioł rozpalił się przy około 60 stopniach i spadł do 39 zanim temp na nim zaczęła rosnąc. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie to zmiana załączenia pomp nie wpłynie na wcześniejsze odpalenie kotła. Chodziło mi o to żeby pompy pracę zaczynały troszkę później żeby kocioł osiągnął wyższą temperaturę. Analogicznie wcześniej się też pompy wyłączą i nie wyciągną wody z kotła tak jak to teraz u Ciebie do poziomu 39st. Jeżeli kocioł stał w czuwaniu i sterownik dopiero dał sygnał do odpalenia i tak jak u ciebie było 60 st to odrazu uruchomiły się pompy wyciągnęły ciepło do poziomu temp załączeń pomp a kocioł dopiero się rozpalał także zdążyło zabrać tą wodę i dlatego temp co spadła tak dużo. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.