Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modyfikacja instalacji CO


JanuszB

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien Dobry

Prosiłbym o wydanie opinii na temat modyfikacji instalacji CO

Mam instalację z kotłem z podajnikiem, rozdzielacze na parterze i piętrze, zasilanie rozdzielaczy rura stalowa 1", rozprowadzenie na grzejniki pex 16x2mm. Pompa alfa2 40.  Po czasie wyszła konieczność ogrzania łazienek w pokojach na pietrze, dzieci dorastają, chcą pokoje jak najdalej od rodziców. Jak robiłem ogrzewanie koncepcja była inna, teraz się pozmieniało. Chciałbym zainstalować dwie niewielkie drabinki w łazienkach obok siebie - przez ścianę. Problem w tym, że żeby dociągnąć zasilanie z rozdzielacza,schemat.thumb.jpg.9b219dd595aae42181d15e63df3e38c5.jpgto do kucia cała podłoga na korytarzu z płytkami włącznie. Raczej odpada. I tu jest pytanie? Opcją byłoby założenie trójników przy najbliższym grzejniku na korytarzu, tu byłby tylko 1m płytek od odcięcia i skucia. Tylko przekrój rurek do kaloryfera raczej mizerny i czy to będzie grzało? W załączniku schemat poglądowy. Odległość grzejników łazienkowych od siebie to ca.1m, od grzejnika na korytarzu ca.2m i z 1m w górę. Prosiłbym o opinie. Pozdrawiam i dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat.

Przerabiałem instalację, tak aby była możliwość grzania CO grzałkami w buforze, bo miało być taniej w taryfie G12w. Wyszło jak wyszło. Grzeję teraz gazem bufor 160 litrów bez potrzeby. Oryginalna instalacja wyglądała jak poniżej.

image.png.1c241255ec6e2efb1077fef99f2a0e09.png

Potem ją zmodyfikowałem o bufor z grzałkami, ale zostawiłem alternatywę na grzanie gazem.

image.png.9e7fffbccd3b7256620e4051d9e87c49.png

Teraz chcę dołożyć wycięty wcześniej kawałek, aby ominąć bufor.

image.png.ade27315c8589af30d9662ef53147093.png

A pytanie jest banalnie proste. Czy mogę puścić zasilanie i powrót drugiego rozdzielacza przez pierwszy rozdzielacz?

Jeżeli tak, to byłoby super, jeżeli nie, to nawet tego nie ruszam. Rury zasilające PEX 32.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2023 o 22:09, wacio1967 napisał(a):

A pytanie jest banalnie proste. Czy mogę puścić zasilanie i powrót drugiego rozdzielacza przez pierwszy rozdzielacz?

Ponowię pytanie. Czy przez rozdzielacz mogę zasilać drugi rozdzielacz. Problemu nie ma z dołożeniem dwóch rurek, tylko czy to będzie działać prawidłowo.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Dzień Dobry.

Przyszedł czas na wykonanie instalacji jak w pierwszym poście. Miałbym jeszcze pytanie, bo trochę zmieniła mi się koncepcja, z tym że nie przykładałem się za bardzo do mechaniki płynów i termodynamiki i nie wiem czy wypali w praktyce.

Chciałbym skorzystać z innej nitki instalacji (mniej kucia, a przede wszystkim nie w płytkach), z tym że wpięcie nie byłoby na końcu instalacji ale w jej ciągu. Moja obawa to czy nie zdławię za bardzo przepływu rurek grzejnika w pokoju trójnikami i nie zepsuję i ogrzewania pokoju i nie będzie grzało w łazienkach.  Instalacja pex 16, grzejniki w pokoju c22 600x900, łazienkowe 400/500x900 (2 szt. drabinki z podłączeniem środkowy.

Dzięki i pozdrawiam

image.png.cc1aff08a333caae661b2740d5f7be47.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.