Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prawidłowe ustawienie ogrzewania podłogowego


SphunaR

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Z góry przepraszam, ale jestem zielony w tym temacie.. mam mieszkanie w całości z ogrzewaniem podłogowym + grzejnik w łazience, gdyż z podłogówką miało być bardziej ekonomiczne ogrzewanie..
Jest to ogrzewanie gazowe - kocioł Beretta 2-Funk CIAO 24 C.A.I.. - temperatura wody na podłogę ustawiona na 43 stopnie, na panelu żądana temperatura pomieszczenia 21.

Mam problem / dylemat jak prawidłowo ustawiać ogrzewanie, żeby nie zbankrutować 🙂
Mianowicie chodzi o to, że np. gdy temperatura wieczorem spada, włączam ogrzewanie. Żeby zrobiło się ciepło, piec zużywa minimum ~3m gazu (grzeje od 15:00 do 19:00) żeby temperatura w pomieszczeniach wzrosła do żądanych 21 stopni i kocioł się wyłącza. Do rana podłoga robi się zimna, a temperatura w pomieszczeniu spada do 20 stopni, więc po południu znów zaczyna się ogrzewanie od zera itd.

W innych mieszkaniach gdzie są grzejniki, włączają grzanie na chwilę i mają te 21 stopni, przez co zużycie gazu jest zdecydowanie niższe.

 

Czy powinienem grzać w jakiś ciągły sposób? Co mogę zrobić, żeby jakoś ograniczyć zużycie gazu i utrzymać mniej więcej stałą temperaturę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co należy zrobić to obniżyć temperaturę na podłogówkę do max 30*C  i poczekać ze 2 doby aby temperatura się ustabilizowała

I pomyśl nad wymianą pieca na kondensacyjny ale już nie taki duży....    😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2023 o 11:28, Jozefg1 napisał(a):

Pierwsze co należy zrobić to obniżyć temperaturę na podłogówkę do max 30*C  i poczekać ze 2 doby aby temperatura się ustabilizowała

I pomyśl nad wymianą pieca na kondensacyjny ale już nie taki duży....    😄

Na kotle ustawić 30*C, a na programatorze żądaną temperaturę, np. 21*C?

Hmm na ten moment nie chciał bym zmieniać kotła, bo jeszcze nowy... taki deweloper wstawił niestety.

 

W dniu 16.11.2023 o 12:22, sambor napisał(a):

Ciekawe jak niską temp na potrzeby CO da się w tym kotle ustawić?

Jest ustawiony na tryb podłogówki, a w nim zakres wynosi od 20*C - 45*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sambor napisał(a):

Przy takich nastawach kotła ( 20-45C ) bez problemu można ustawić odpowiednie parametry zasilania  podłogówki np 28-30C.

Zmienić temperaturę to nie problem. Tylko jak powinienem ustawić programator, żeby było ciepło?

Ustawić na kotle te 30*C i stałą żądaną temperaturę na programatorze (np. 21*C) 24/7? Czy mogą być 'przerwy' w grzaniu, że np. jak jestem w pracy to nie grzeje? 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej ciepła sie traci na podgrzanie wychłodzonego pomieszczenia, 

Prawidłowa praca podłogówki jest wtedy, gdy kocioł grzeje na mocy minimalnej lub jest na chwilę wyłączany termostatem pokojowym, natomiast w pokojach trzeba utrzymać taką samą temp non stop, np 21C i tak powinien być nastawiony termostat w programatorze..

Przecież taką pracę łatwo jest sprawdzić - ustawić na 2-3 dni i porównać z dotychczasową pracą.

Jak jest możliwość pracy z krzywą grzewczą sterowaną temp zewnętrzną to jeszcze prościej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, SphunaR napisał(a):

Czy mogą być 'przerwy' w grzaniu, że np. jak jestem w pracy to nie grzeje? 

Przy takim ustawieniu będziesz miał odwrotny skutek. OP ma dużą bezwładność. Po wyjściu do pracy ogrzewanie się wyłączy, ale to nie oznacza, że wszystko wystygnie. Przez kilka godzin posadzka będzie oddawała ciepło. Po przyjściu z pracy może się okazać, że w domu wcale nie spadła aż tak bardzo temperatura. Problem pojawia się w momencie jak będziesz z powrotem nagrzewał posadzkę. Pójdzie dużo paliwa, a skutek odczujesz przed wyjściem do pracy na następny dzień. 🙂 I kółko się zamyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.11.2023 o 15:47, sambor napisał(a):

Przecież taką pracę łatwo jest sprawdzić - ustawić na 2-3 dni i porównać z dotychczasową pracą.

Jak jest możliwość pracy z krzywą grzewczą sterowaną temp zewnętrzną to jeszcze prościej.

Na programatorze ustawione 20*C, na kotle 30*C i sytuacja jest taka, że woda/podłoga nie są wystarczająco ciepłe, żeby ogrzać mieszkanie. Temperatura jest stała - nie zmienia się i wynosi 19*C, a docelowo wolałbym mieć jednak 20*C.

Coś jest nie tak, że te 30*C wychodzące na kotle nie daje sobie rady z ogrzaniem czy po prostu muszę stopniowo zwiększać temperaturę zasilania do momentu, aż będzie w stanie nagrzać do ustawionej wartości i ją utrzymać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 30C na kotle nie daje rady ogrzać to trzeba albo zwiększyć temp zasilania albo zwiększyć przepływy dla tych pomieszczeń w których jest zimniej.

Trzecią drogą jest zmiana lokalizacji termostatu na inne pomieszczenie.

PS

Możliwe, że są źle dobrane pętle podłogówki (rozstawy), ale tego już nie poprawisz.

PS2

Czy masz czujnik temp zewnętrznej współpracujący z kotłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływy są mniej więcej równe.
Zostawiałem otwarte drzwi do wszystkich pomieszczeń, żeby było równo i też z tego względu termostat jest w centralnej części - gdzie w sumie jest najcieplej.

PS1. Chyba że to da się jakoś reklamować do dewelepora? Czy to kwestia "pętle są, grzeje, więc jest ok"? 

PS2. Czujnika zewnętrznego póki co nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.