Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak sterujecie temperaturą w domu przy kotle na pellet?


zefirekk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, sezon grzewczy już trwa, a ja zmagam się z problemem jak komfortowo ustawić kocioł. Mianowicie nie wiem jaki sposób sterowania kotłem wykorzystać. Do tej pory było to dosyć prymitywne. Kocioł wygaszany i rozpalany był przez plan pracy o wyznaczonych godzinach, a temperatura za zaworem 4d ręcznie ustawiana ze sterownika pieca. W tym sezonie chciałbym to jakoś bardziej "zautomatyzować", żeby do piwnicy chodzić tylko dosypać pellet i wyczyścić kocioł, a nie kombinowac kiedy i jak ma się załączyć ogrzewanie. Mam bezprzewodowy, dwustanowy regulator w pokoju i chciałbym go wykorzystać. Testowałem opcje ze "zmniejszaniem pokojówki" ale kompletnie sie to nie sprawdziło, temperatura na kotle nagle skakała i robiło sie czarno w środku. Myślałem podłączyć regulator tak, żeby wygasił piec po dogrzaniu pokoju. Czy to dobre rozwiązanie? Kocioł ma wyłączony tryb wygaszania (bez tego kocioł potrafił się wygasić na 20min i rozpalić). Może to jest błędem? Może powinien pracować ciągle. Kocioł już jest 2 sezony, a ja dalej jestem zielony w temacie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat pokojowy to moim zdaniem jedyne sensowne rozwiązanie w tym przypadku. Zaoszczędzisz na opale i w kotle będzie OK. Temperatura w pokoju spadnie kocioł się odpali, zagrzeje pomieszczenie do zadanej temperatury i się wygasi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj siłownik na zawór 4d i zdefiniuj pogodówkę. W efekcie będziesz mógł dozować tyle ciepła na dom ile faktycznie potrzeba.
Przydałby się Tobie bufor chociażby 300l by kocioł nie włączał się co kilka minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Przemyslaw85 napisał(a):

Przydałby się Tobie bufor chociażby 300l by kocioł nie włączał się co kilka minut.

To pomoze.

Termostat centralny to tani 🌺.

Sterowanie temperatura (za buforem) ma byc rozproszone np. termostaty na grzejnikach lub zawory na petlach (ostatecznie przy podlogowce zawor 3d + pogodowka i nastawa przeplywow).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewam podobną powierzchnie. Dom słabo ocieplony. Termostat pokojowy jest ok w okresie przejściowym, ale przy braku ocieplenia budynku sprawdza się średnio. Testowałem i kocioł często się odpalał bo temperatura szybko u mnie spada, a na samo zagrzanie instalacji szlo sporo opału, jedyne co ratowało sytuację to wysoka histereza ale wtedy komfort w domu średni. Aktualnie w okresie przejściowym grzeje według harmonogramu. Zimą kocioł pracuje ciągle, bez wygaszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sterowanie za pomocą regulatora pokojowego histereza 0,4 st. Kocioł po uzyskanej wygasza się. I teraz u mnie doszedłem do takiego konsensusu :

Instalacja na sprzęgle dwa obwody podłoga i grzejniki pompy tak ustawione że podłoga wcześniej załączona żeby zdążyła się zagrzać później dopiero grzejniki. Na grzejniki zawór 3D z siłownikiem ale zawór ustawiony ręcznie na 70 %. To daje mi stopniowe "wrzucenie" wody w grzejniki i to daje czas zagrzać się podłogówce. Woda na grzejniki w przeciągu godzinki pozwala ogrzać pomieszczenie tam gdzie jest regulator (salon) na tyle żeby zagrzała sie podłoga i wszystkie pokoje mniej więcej do takiej samej temperatury. 

Grzejniki w każdym pokoju są tak ustawione (skręcone rozkręcone) żeby właśnie osiągnąć ok taką samą temperaturę w całym domu. 

Oczywiście dom musi być ocieplony. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ogrzewam podobną powierzchnie. Dom słabo ocieplony. Termostat pokojowy jest ok w okresie przejściowym, ale przy braku ocieplenia budynku sprawdza się średnio. Testowałem i kocioł często się odpalał bo temperatura szybko u mnie spada, a na samo zagrzanie instalacji szlo sporo opału, jedyne co ratowało sytuację to wysoka histereza ale wtedy komfort w domu średni. Aktualnie w okresie przejściowym grzeje według harmonogramu. Zimą kocioł pracuje ciągle, bez wygaszania.

No właśnie, też chciałem w zimę spróbować tego trybu z ciągłą pracą kotła, ale nie wiem za bardzo jak to ma działać. Czy kocioł w takim wypadku rozpala się i gasi w ramach histerezy? Czy jednak ogień jest cały czas, a kocioł przełącza się między "podtrzymaniem" a "pracą". Raz sprawdzałem drugą opcję w nocy to wydawało mi się że spalanie było większe, niż gdy kocioł był sterowany harmonogramem. 

Próbowałem też podłączyć regulator pokojowy tak aby wygaszał kocioł, ale pojawił się problem z Cwu. Mianowicie w bojlerze czujnik temp. średnio dolega i sterownik pieca szybko wykrywa spadek temp. cwu (pomimo że woda jest gorąca) i co chwile rozpalał piec. Ostatnio też zauważyłem, że jeśli harmonogram ustawię tak zeby piec rozpalal się 3 razy dziennie (ale pracował krócej) to mniej stygnie i szybciej dochodzi do zadanej temp. Może jest ktoś na forum kto tak grzeje (przez harmonogram). Wydaje się to bardzo prymitywne (całość planuje użytkownik, a nie dzieje się to automatycznie), ale chyba sprawdza się u mnie najlepiej 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zefirekk napisał(a):

No właśnie, też chciałem w zimę spróbować tego trybu z ciągłą pracą kotła, ale nie wiem za bardzo jak to ma działać. Czy kocioł w takim wypadku rozpala się i gasi w ramach histerezy? Czy jednak ogień jest cały czas, a kocioł przełącza się między "podtrzymaniem" a "pracą". Raz sprawdzałem drugą opcję w nocy to wydawało mi się że spalanie było większe, niż gdy kocioł był sterowany harmonogramem. 

Próbowałem palenia według histerezy kotła ale u mnie wyglądało to tak, że pół godziny się nagrzewal i pół godziny oddawał ciepło. Bez sensu, bardzo dużo rozpaleń. Przeszedłem na pracę z modulacją, kocioł pracuje cały czas na niskiej mocy. U mnie takie rozwiązanie się sprawdza, u Ciebie nie musi. Trzeba testować i dobrać najlepsze ustawienia pod swoją instalacje.

A co do CWU to może wystarczy zwiększyć histereze? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A co do CWU to może wystarczy zwiększyć histereze? 

Właśnie spróbuję tak zrobić, zwiększę histerezę do 12 stopni, a temperature cwu na 52. Nie wiem czy dobrze myślę, ale jeśli podłączę termostat w pokoju, który będzie wygaszał kocioł to powinienem też od razu zamontować czujnik pogodowy. Wydaje mi się, że bez "pogodówki" podczas chłodniejszych nocy kocioł nie zwiększy temp za zaworem i nie będzie wstanie osiągnąć zadanej temp. Jeśli się mylę to poprawcie mnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie stara chałupa bez ocieplenia.
Kocioł leci wg harmonogramu.
Np w takie pogody jak teraz pracuje 7-11 i 15-20. W nocy wyłączony. Jak przyjdą niższe temp.to pracuje 6-20 a jak mrozy poniżej -10 to pracuje przez ten okres ciągle.
Oczywiście kocioł cały czas moduluje (ustawiłem 45-100% mocy). Dobija do 69 i spada do 64stopni. Zawór 4d pilnuje temp.powrotu 55stopni i temp. na C.O. 45stopni.
Na wszystkich kaloryferach mam termostaty.
Temp.kotła zadana 66. Powrotu 55.


Kocioł ogrzewa tylko C.O.

Niestety przy nieocieplonych budynkach albo komfort cieplny i brak skoków temp.pomieszczeń albo ekonomiczne palenie z wygaszaniem. Ja wybrałem to drugie ekonomia.













Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki regulator pokojowy zastosować do tego sterownika pieca na pellet?

Obecnie ogrzewanie działa na zasadzie krzywej grzewczej i informacji o temperaturze zewnętrznej.

Często piec chodzi mimo że w domu jest ciepło i ręcznie muszę wyłączać piec .

Czy jest sens instalować regulator pokojowy ?

Zaoszczędzę na opale czy zużycie wzrośnie?

układ z zaworem 4D CWU + GRZEJNIKI

IMG_20231106_132025_resized_20231108_070554707.jpg

IMG_20231106_132032_resized_20231108_070554854.jpg

IMG_20231106_132058_resized_20231108_070554475.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK a jak to będzie działać bo instalator pieca mi odradza regulator pokojowy. Że dużo wody do nagrzania jak ostygnie piec, że to będzie trwało zanim piec rozgrzeje się żeby utrzymywać zadaną temp itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniż krzywą grzewczą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, lukaqqq napisał(a):

OK a jak to będzie działać bo instalator pieca mi odradza regulator pokojowy. Że dużo wody do nagrzania jak ostygnie piec, że to będzie trwało zanim piec rozgrzeje się żeby utrzymywać zadaną temp itd...

Pewnie Pan instalator żyje jeszcze w czasach żeliwnych grzejników i nieocieplonych domów. U Ciebie jest podłogówka i 20cm styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z podłogówką jest ten problem że ona długo się nagrzewa a potem długo stygnie, więc zwykły regulator pokojowy będzie mial trudności z trafieniem w temperaturę. Ale tak czy siak pomoże zaoszczędzić opał. Polecam regulator w którym można dość dokładnie ustawić temperaturę, np +/- 0.2 stopnia, to samo z histerezą (jak jest co 0.5 stopnia albo co 1 stopień to trudno ustawić sensownie). A jeśli będziesz używał programatora czasowego to można ustawić grzanie z odpowiednim wyprzedzeniem (np o 4 rano żeby na 6 rano było ciepło) - w ten sposób da się ustawić program dobowy tak żeby uwzględić dług czas reakcji podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niekóre termostaty pokojowe techa mają funkcję "przewidywania" tego opóźnienia i uczą się ile wcześniej trzeba trzeba odpalić piec żeby temperatura pomieszczenia się na zadany czas podniosła (np st-292) Jak to faktycznie działa nie testowałem ale tak jest to opisane w instrukcji

druga opcja zmienić żeby po osiągnięciu temperatury zamiast wyłączania ogrzewania sterownik obniżał zadaną temp o x stopni. Korzystałem z tego ustawienia przy techu i dawało niezrównany komfort cieplny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.