Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Obniżenie poboru mocy pompy ciepła podczas grzania wody.


Henryk777

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Henryk777 napisał(a):

Jest taka opcja?

Producent nie przewidzial? Sprawdz dtr czy nie ma nic na ten temat…

Czy pompa podczas grzania CWU zwalnia z moca przy dochodzeniu do zadanej czy grzeje na 100% i sie wylacza lub ewentualnie przelacza na CO jesli jest potrzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Henryk777 napisał(a):

Witam, posiadam pompę ciepła lg therma 5. I mam pytanie czy dało by się ograniczyć pobór mocy tak aby pompa nie działała podczas grzania wody na 100% tylko np 75%. Jest taka opcja? I jak jest to jak to zrobić.

Trzeba by kombinować z czujnikami ,przeważnie to czujniki NTC koszt ok 20 zł i np jak masz 15 kilo to kupujesz 10 kilo i w szereg dajesz rezystor np 1,5 kilo to trzeba testować ,wtedy pompa widzi wyższą temp i zaczyna zwalniać .

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Henryk777 napisał(a):

Witam, posiadam pompę ciepła lg therma 5. I mam pytanie czy dało by się ograniczyć pobór mocy tak aby pompa nie działała podczas grzania wody na 100% tylko np 75%. Jest taka opcja? I jak jest to jak to zrobić.

Jak już coś robić, to po modbus:

https://www.manualslib.com/manual/2050610/Lg-Therma-V.html?page=259#manual

 

Tylko nie jestem pewny, czy da sie sterować płynnie mocą.

 

Dokładanie rezystorów do czujnika ntc, sie w tym przypadku nie sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego u mnie się sprawdza hm widocznie pompa tego nie zauważyła bo była wyłączona jak podłączałem 😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie chcesz mi powiedzieć, że ten twój składak za pomocą rezystora reguluje płynnie mocą! 🙃

 

Ty masz ten rezystor tylko po to, aby pompa była w stanie zagrzać wodę do wyższej temperatury i oszukujesz czujnik temperatury. Jakie ma mieć to zastosowanie do problemu powyżej?!

 

 

PS Jak tam twój stary Haier? Jeszcze działa?

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, PioBin napisał(a):

Producent nie przewidzial? Sprawdz dtr czy nie ma nic na ten temat…

Czy pompa podczas grzania CWU zwalnia z moca przy dochodzeniu do zadanej czy grzeje na 100% i sie wylacza lub ewentualnie przelacza na CO jesli jest potrzeba?

Odpowiadając na pytanie, tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takie opcji. Sterowanie tej pompy jest za ubogie, ona nawet przy grzaniu CO ma problem by zdążyć zredukować swoją moc przed całkowitym zatrzymaniem. Często w okresach przejściowych działa jak on/off. 

Inne pompy mają możliwość ustawienia delty t1-t5 podczas grzania CWU, co z jednej strony pozwala dostosować moc pompy do małej powierzchni wężownicy, szczególnie latem, z drugiej poprawia autokonsumpcię. 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej pompie mogę sam określić maxymalną moc z jaką pompa ma pracować   osobno dla CO osobno dla CWU  , poszukaj w instrukcji lub zadzwoń na infolinie działu technicznego LG , możliwe że jest taki parametr .Sam obniżyłem  moc  grzania CWU z 8 do 5 kW , wydłuża to grzanie , ale właśnie o to chodzi  , mam ustawione od 10 do 14 ,  woda 0 10 ma jakieś 35*  grzeje do 46* , przy obecnych ustawieniach zajmuje to około 1,5 godz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@czeslaw bylo podane ze zwieksza autokonsumpcje z PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle zwiększa, co pozwala na nie pobieranie prądu z sieci.

 

 

PS No w sumie może też zwiększać, bo wydłużamy czas pracy.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem o ile Wam wzrosła ta autokonsumpcja i ewentualne oszczędności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeję wodę z grzałki od połowy kwietnia do dzisiaj tylko z PV (włącza sie po przekroczeniu zadanej mocy instalacji)

 

Tyle kWh zużyłem pobierając prąd tylko z PV (uczciwie trzeba odliczyć ok 20kWh)

image.png.5da53443140200864d9287f1b0b8a5bc.png

Przelicz to teraz na cenę kWh i będziesz miał wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie miałem pompy ciepła CWU przez cały rok było z grzałki. Dla kontroli zuzycia energii założyłem podlicznik. Sporo taki zwykly bojler potrafi pobrac, też mam panele foto. I tu po zastosowaniu tych wszystkich zabiegów oszczędności by były pewno spore. Teraz na pompie też jest podlicznik, max zużycie na dobę to 3 KW, dom dwu poziomowy, 2 kuchnie, 2 łazienki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.09.2023 o 17:45, Henryk777 napisał(a):

Witam, posiadam pompę ciepła lg therma 5. I mam pytanie czy dało by się ograniczyć pobór mocy tak aby pompa nie działała podczas grzania wody na 100% tylko np 75%. Jest taka opcja? I jak jest to jak to zrobić.

Moje obserwacje z eksperymentów , mam daw bojlery to kombinowałem z nimi oraz buforem ,bufor wyleciał z instalacji bo czy był czy nie nic kompletnie nie zmieniał , kolej na bojler-y był jeden dwupłaszczowy szybko nagrzewał szybciej niż dwuwężownicowy ale nie wiem czemu szybciej stygł więc podłączyłem dwa bojlery szeregowo od strony zasilania oraz od strony grzania i co się okazało że grzejąc dwa bojlery czas nagrzewania ich się wydłużył o około 50 procent ale co zaobserwowałem że prąd pobierany przez pompę spadł z 3,2kw chwilowe do 1,9-2,2 kw chwilowe a zagrzanie całości to ok 1,4kwh , teraz znów jest 1 bojler ale 200 litrów dwuwężownicowy pow 2m2 wężownice i prąd chwilowy pod koniec znów jest większy bo ok 2,6kw ale już zagrzanie całego to ok 1,2kwh tak że wg mnie im większa wężownica tym mniejszy prąd pobierany chwilowy , zastanawiam się nad bojlerem thermatec dwuwężownicowym 1 wężownica 4m2 druga 2,8m2 z nierdzewki ale koszt niemały ok 8 tysiaków , trzeba będzie alibabę sprawdzić czy aby oni nie sprowadzają ich i tylko brandują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.