Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podczas grzania CWU grzeje się także CO, w czym problem?


ded

Rekomendowane odpowiedzi

Zamontowałem pompę ciepła, podczas gdy wybieram grzanie CWU bez grzania CO grzejniki także grzeją. Zawór 3d przestawia się  poprawnie, co widać na drugiej fotce. Gdy grzeję CO, to bojler jest zimny. Co może być tego przyczyną takiego zjawiska? Instalacja jest jeszcze po części na grzejnikach żeliwnych, rury stalowe które widać to 1,5 cala. Do głowy przychodzi mi zawór 3d, który się całkiejm nie zamyka i część ciepła idzie na CO. Czy możliwe jest, żeby zimna woda na wyjściu z bojlera zamiast wracać do PC (wyjście z bojlera jest za naczynkiem przeponowym, powinna iść w lewo i do niebieskiej rury) idzie powrotem na instalację CO? Instalacja CO jest podzielona na dwie części, lewą i prawą. Jeśli 3d by się załkiem przełączył, to woda nie popłynęłaby dalej, bo przecież nia ma obiegu. A może pompka obiegowa w PC jest tak mocna, że zimna woda wychodząc z bojlera idzie powrotem w prawo, wraca zasilaniem z prawej strony (górna rura) i wchodzi zasilaniem na drugą część grzejników aby wrócić powrotem (szara najniżasz rura)? Przy pompie CO grundfoss miałem urządzenie, które umożliwiało przepływ wody tylko w jedną stronę, czy trzeba zamontować np dwa takie na powrocie każdej części grzejników?

IMG_20220602_191355.jpg

IMG_20220603_201600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyny mogą być różne.

Pompy obiegowe w pompach ciepła mają stosunkowo duże wydajności.
Zdemontuj siłownik z zaworu przełączającego obiegi i przełącz zawór ręcznie. Może jakieś zanieczyszczenie blokuje całkowite przełączenie zaworu.


ps.
Widzę na zdjęciu magnetyczny separator zanieczyszczeń.
Pytanie, czy instalacja CO była przepłukana i uzdatniona chemicznie przed podłączeniem pompy ciepła ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. 2
Dodam tylko, że ten zasobnik CWU raczej nie nadaje się do współpracy z pompą ciepła, a zawór trójdrożny niekoniecznie musi być szczelny.
Przy grzaniu CO opór hydrauliczny układu grzewczego jest na tyle mały w stosunku do oporu hydraulicznego wymiennika CWU, że nawet niewielka nieszczelność zaworu przełączającego nie wpływa znacząco na podniesienie temperatury wody w zasobniku CWU.


ps. 3
Zapewne temperatura wody w pompie ciepła podczas podgrzewania zasobnika CWU jest znacząco wyższa, od przeciętnej temperatury wody w obwodzie CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalację płukałem aż woda była czysta. Jest to stara instalacja, więc wiadomo jak to wygląda. Inwestycję robię w domu, w którym zamierzam mieszkać max 2 lata. Bojler CWU pionowy z płaszczem nawet mam, ale on ma trafić do nowego domu. Dlatego zdecydowałem się na maksymalne uproszczenie układu, wykorzystanie tego co jest. Pompa to haier 8.2 kw, błędów nie wyrzuca, ale rozwiń proszę, co Ci nie odpowiada w tej instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie "wywala", zechcesz powiedzieć co w tej instalacji Ci nie pasuje, czy zachowasz ten słodki sekret dla siebie? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę swoje trzy grosze.

Nie powinno się montować pod elementami hydraulicznymi żadnych instalacji elektrycznych.
Zbyt mała średnica wewnętrzna rur, pomiędzy pompą ciepła a instalacją hydrauliczną. 
Manometr i odpowietrznik zamontowane nad siłownikiem zaworu przełączającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.06.2022 o 08:13, ded napisał:

powinna iść w lewo i do niebieskiej rury) idzie powrotem na instalację CO

Moim zdaniem zimna woda z CO idzie do PC, a ciepła woda z cwu idzie po wrotami do góry, którym, trzeba dotknąć. Tak samo rury zasilające, jeśli przy starcie pc rury zasilające co są ciepłe, a powroty zimne, to wiadomo, gdzie leży problem.

Tanio poradziłeś sobie, a tu taki hejt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o hejt, bo w Internecie to sami niezadowoleni znawcy, nawet nie zwracam uwagi. Przy czym nie dowiedziałem się jaki przekrój rur jest wymagany. Bufora nie zastosowałem, bo nie widzę takiej potrzeby. Chętnie poprawię instalację, ale na razie to konkretów jak zwykle brak. Puki co zamierzam dołożyć tutaj zawory różnicowe zwrotne i mam nadzieję, że załatwi to sprawę. 

IMG_20220602_191355.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ded napisał:

,,, Przy czym nie dowiedziałem się jaki przekrój rur jest wymagany. ,,,


Wybacz, ale ja nie mam zamiaru za Ciebie tych informacji wyszukiwać.

W dokumentacji Panasonic-a, dla pomp ciepła o mocy 9 kW , jest informacja o średnicy wewnętrznej rur (nie mniejszej niż) 26 mm.
A dokładniej rzecz ujmując, dla różnicy temperatury wody pomiędzy wyjściem a powrotem wynoszącym 5*C, maksymalna prędkość wody w rurze nie powinna przekroczyć 0,8 m/sek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haier do pompy 8kw przewiduje rurki calowe (takie zastosowałem), dla pomp 5kw wystarcza 3/4. Spróbuje jeszcze porozmawiać z serwisem, czy da się zmniejszyć moc pompy obiegowej, może to by załatwiło sprawę. Instrukcja jest strasznie słabo napisana, opisu wielu ustawień brakuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boryszew ze średnicą wewnętrzną 1 cal. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Zamontowałem dwa zawory zwrotne w zaznaczonych miejsach i rozwiązało to problem grzanie grzejników podczas grzania CWU. Producent dopuszcza przekrój rur 1 cal, taki ma też na wyjściu. Próba obniżenia mocy wbudowanej pompy obiegowej skutkowała błędem przepływu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.