Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PC+ Bufor + Solary


lukaschels
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Przemyslaw85,

Rekomendowane odpowiedzi

Podobne tematy już przewijały ale zostały archiwizowane
Planuje ogrzewanie w nowym budynku Pompa ciepła  z buforem 
Zastanawiam się nad solarami które by ogrzewały CWU latem i okresach przejściowych ale tez po nagrzaniu CWU dogrzały bufor pompy. (wtedy tez solary miały lepsze warunki do pracy bo będzie więcej  wody do zagrzania ) 
Mam świadomość ze zima takie wspomaganie nie będzie miało sensu  jednak poza sezonem grzewczym grzejniki łazienkowe wymagają zasilania z uwagi na większa wilgotność  i mokre ręczniki.
Alternatywa to grzałki w tych grzejnikach 
Wiem że można wszystko ale czy warto tak kombinować 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Żeby solary Ci pomogły w okresie przejściowym a nawet zima to musisz je ostro przewymiarowane. Ale jak już je przewymiarujesz to co zrobisz z nadmiarem ciepła latem? To nie jest takie proste. Tego nie wyłączysz od tak jak paneli PV. Chyba że codziennie będziesz zrzucał nadmiar gorącej wody do basenu... lub zrobisz/zainstalujesz nad całością solarów rolety typy antywłamaniowych by się rozsunęły gdy temp w bojlerze czy też buforze przekroczy np 80*.
Z roletami instalacja solara latem będzie bezpieczna, a w okresie przejściowym przy częściowym nasłonecznieniu możesz koszt ogrzewania to koszt pracy pompy.
Na YT na jednym z kanałów widziałem jak facet zbudował wielką instalację solarna do celów grzewczych. Ale nie pochwalił się co robi z tym ciepłem latem. Jak go znajdę podeślij linka.

Edit. Znalazłem https://youtube.com/@TONYMARZEN?si=RshTad0T6ijpV8X-
Jak dla mnie to wielka instalacja. Normalnie do CWU to max 4 panele a tu jest ich 15.
Chociaż jest też na YT kilka filmów z instalacjami colarnymi które mają wspomagać CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Przemyslaw85 napisał(a):

Żeby solary Ci pomogły w okresie przejściowym a nawet zima to musisz je ostro przewymiarowane. Ale jak już je prze
 

ten film wyjaśnił w sumie wszelkie moje wątpliwości, solar tylko do CWU użytkowej. duża komplikacja instalacji  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.