Skocz do zawartości
IGNOROWANY

połączenie rurek pp na zgrzewanie o różnej średnicy


Mario2002
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez carinus,

Rekomendowane odpowiedzi

  • Rozwiązanie

Taka różnica nie powinna być problemem, materiał da się uplastycznić na mniejszym kamyczku. Jedynie zrób wstępnie dobrą fazę na krawędzi rury żeby to chciało wejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację.Pozdrawiam

22 godziny temu, sambor napisał(a):

Na rynku w Pl nie spotkałem rur zgrzewanych PP18 - są PP20 i PP16, PP18 nie istnieje w handlu.

Może to nie jest rura PP zgrzewana, tylko np klejona 

To są rurki 18 zgrzewane,a jakby tego było mało to piony wykonali 27 gdzie też nie są standardowe.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy te rozmiary to zmierzyłeś czy odczytałeś oznaczenia z rur?

Jeżeli zmierzyłeś to masz rury PP Stabi - one mają wierzchnią warstwę z folią alu, którą przed zgrzaniem rury trzeba usunąć specjalnym zdzierakiem - w twoim przypadku najprawdopodobniej masz PP Stabi 16 i PP Stabi 25, sprawdzałem średnice przed chwilą w warsztacie i tak wychodzi- te 2 mm na średnicy się po prostu przed zgrzaniem usuwa, inaczej tego nie zgrzejesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.09.2023 o 23:24, sambor napisał(a):

Ciekawe czy te rozmiary to zmierzyłeś czy odczytałeś oznaczenia z rur?

Jeżeli zmierzyłeś to masz rury PP Stabi - one mają wierzchnią warstwę z folią alu, którą przed zgrzaniem rury trzeba usunąć specjalnym zdzierakiem - w twoim przypadku najprawdopodobniej masz PP Stabi 16 i PP Stabi 25, sprawdzałem średnice przed chwilą w warsztacie i tak wychodzi- te 2 mm na średnicy się po prostu przed zgrzaniem usuwa, inaczej tego nie zgrzejesz.

Rurki mierzyłem suwmiarką.Szczerze mówiąc nie patrzyłem na oznaczenia.Możliwe że jest tak jak pisałeś.Dzięki za podpowiedź.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz zdzieraka to możesz to naciąć w koło  tak by aluminium tylko przeciąć np brzeszczotem albo takim nożem do ucinania rur miedzianych resztę nożem zeskrobiesz nie musi być pięknie byle aluminium zeszło i zgrzeje się z nową kształtką bez problemu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy radzą albo zdzierak albo czymś zeskrobać tą warstwę z aluminium.  Uważaj bo można łatwo przegrzać ten koniec rury bez wkładki....Ja zawsze jak takie rury zgrzewam to najpierw grzeje kształtkę do połowy i dopiero wtedy wkładam rurę i grzeje już oba połączenia. Przynajmniej się nie przegrzewa tak 

A z takich ciekawostek  instalacyjnych to spotkałem się ostatnio z kotłownia w której były zastosowane rury PP z wkładką aluminiowa które nie były wogule zdzierane tylko zgrzane jak bez wkładki! Zarówno rury od centralnego ogrzewania jak i od cwu....!

Albo twórcy tej kotłowni nie wiedzieli że tą warstwę się zdziera albo im się nie chciało...  Nie wiedziałem bym gdybym tej kotłowni nie przerabiał...:) Ale zgrzane były jednak dobrze bo wytrzymały tyle lat...  Zaobserwowałem po zgrzewach że wyciskali ich ile sił. Bardziej to były połączenia doczolowe 😉

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.