Skocz do zawartości
IGNOROWANY

MPM DS WOOD 18/26kW i bufor 1000/2000l

88oonn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem zdecydowany na zakup kotła MPM DS WOOD 18 lub 26 kW. Kupiłem już dwa bufory po 1000l. Zapotrzebowanie mojego domu z ciepło.app:

6.2kW maksymalna potrzebna moc grzewcza przy -20 stopniach C.

3kW to przeciętna moc grzewcza.

Czy w moim przypadku jest sens pchać się w kocioł 26kW i bufory 2 x 1000l? Do wczorajszej rozmowy z Panem z ekopalnik myślałem, że to dobry wybór, ale on mówi, że spokojnie wystarczy mi 18kW i bufor 1000l. Wg niego zanim zużyje/wykorzystam ciepło z pierwszego bufora to w tym drugi temperatura wody znacznie spadnie.

Proszę o Wasze opinie.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks

Skoro zapotrzebowanie budynku masz 6kW w największe mrozy to ten kocioł 18kW to moim zdaniem da sobie radę z 2000L+ aktualne zapotrzebowanie. Jedyna różnica między tym mocniejszym będzie taka że dłużej będzie grzał wodę. Czyli w największe mrozy częściej będzie trzeba zajrzeć. Z tego co liczę różnica pełnego zagrzania z 20 do 80 stopni to całe 3 godziny.
Dla kotła 18kW i sprawności 85% to zagrzania 2000L to ok 9:07
Dla kotła 26kW i sprawności 85% to zagrzanie 2000L to ok 6:20
W obu przypadkach + czas na zagrzanie wody która idzie a obieg.

Dzięki za odpowiedź.

Na plus: 26kW to szybsze ładowanie buforów i większa komora, a na minus jedynie cena w górę około 2.5k zł. 

Chciałbym poznać opinie kogoś kto ma budynek o podobnym zapotrzebowaniu do mojego. Jak będzie w okolicach zera na zewnątrz to jest sens grzać dwa bufory?

Załóżmy, że przy zerze na zewnątrz 1000l i to co jest w podłodze wystarczy na 48h. Kolejne 1000l po 48h jaką może mieć mniej więcej temperaturę (bufor w pomieszczeniu gdzie jest 18-19 stopni, zaizolowany 10cm pianką)? Będzie to w okolicy 40 czy 70 stopni?

Może się okazać, że oba bufory 2x1000l jest sens grzać tylko w czasie większych mrozów - wykorzystanie zgromadzonego ciepla w krótszym czasie.

Jak między 18 kW a 26 kW jest tylko 2,5k zł różnicy to 18 kW jest kompletnie nieopłacalny w zakupie. MPM 18 kW pewnie  nie ma tak dużej komory a 26 pewnie ma dużą "lochę" pod duże i grube polana. Skoro masz już kupione 2 bufory to moim zdaniem w grę wchodzi tylko 26 kW. W każdym razie ja tak bym zrobił. 

Przy dużych mrozach, jakiś anomaliach jak były 2 lata temu przy 26 kW masz dość dużą moc, żeby szybko z niej skorzystać. Kocioł 18 kW będzie się "męczyć" z nagrzaniem bufora imho. W sensie czas nagrzania może Cię nie zadowolić. Tutaj głównie chodzi o jednostkę czasu i nic innego. Bufor ładujemy, aby go naładować jak najszybciej. 

Edytowane przez emigrant

Poza tym według zaleceń/norm na 1 kW mocy kotła powinno przypadać chyba 55 litrów wody. Sugerując się tymi wytycznymi kocioł powinien być zastosowany o mocy około 36 kW. Ten Wood 26 kW ma o 10 kW za małą moc grzewczą. Zład wody 2000 litrów można nagrzać kotłem o mocy 10 kW, tylko jaki to ma sens. 

36 KW dla 2000 l bufor? Nie znam takiej normy.Jesli chodzi o norme dla"papierowej možliwosci najmniejszego bufora",potym OK. Tylko temu rozwiazaniu brakuje wygoda užywania tego bufora jako bufora.