Skocz do zawartości
IGNOROWANY

proszę o pomoc w wyborze grzania domu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ,jestem tu nowy i mam małą zagwozdkę do przemyślenia,mianowicie :postawiłem dom i chcę go ogrzać(logiczne),zrobiłem instalację mieszaną(błąd,zrobili fachowcy)i teraz zastanawiam się nad tym jak najbardziej ekonomicznie połączyć dwa obiegi grzewcze,czyli podłogówka parter,a grzejniki góra,wiem wiem jest dużo przeciwników tego rozwiązania ale ja takie chciałem.Dom będe ogrzewać prądem(nie pompa ciepła),wybór padł na polską rodzimą markę Kospel a konkretnie 4,6,8 KW,i do tego miejsca jest wszystko proste,problemy i schodki zaczynają się w tym miejscu,ponieważ jeden piec a dwa różne obiegi grzewcze generują małe problemy.Jest dużo w sieci porad jak to rozwiązać ale tak naprawdę nie ma w sieci jak te rozwiązania mają się do cen prądu,wszystko co jest w sieci jest o gazie,eko pelecie,eko groszku itd,wiem też że tu mi nikt nie poda na tacy gotowego przeliczenia zysków i strat i nawet nie o to mi chodzi,próbuję zasięgnąć rady i wiem że w takich przypadkach forum jest najlepsze.Ok.opiszę dwa rozwiązania ogrzewania mojego domu( lub też innego z ogrzewaniem mieszanym),Przykład 1 (zaproponawany przez dwie nie zależne firmy hydrauliczne),piec marki Kospel 4/6/8 KW(powierzchnia do ogrzania to 104m2 netto,bez zasobnika ciepłej wody)czyli Piec +sprzęgło+grupa pompowa z mieszaczem wody do podłogówki+sterowanie pogodowe do podłogówki,i na tym koniec bo grzejniki idą na bezpośrednim układzie pompowym,i jak to wygląda w rzeczywistości?...Piec dostarcza czynnik na temperaturze grzejników do sprzęgła,potem pompa pobiera wodę na grzejniki ze sprzęgła(czyli ok.50stopni)ale w tym samym czasie pompa do podłogówki pobiera też wodę o temperaturze 50stopni i miesza ja zaworem mieszającym i obniża jej temperaturę do 30 stopni na podłogówkę,potem woda wraca z obiegów i ponownie zostaję wymieszana na potrzeby podłogówki,reasumując w takim układzie pracują aż 3 pompy do wody+ mieszacz wody( jak się grzeję prądem to każde urządzenie na prąd podwyższa rachunki),przejdźmy teraz do kosztów takiej instalacji:piec to piec (nie ważne ile kosztuję bo musi być)czyli : mój piec Kospel4/6/8 KW to koszt 3700zŁ,do tego sprzęgło +grupa pompowa i mieszacz to ok.3000zł(bo nie kupię szmelcu) no i sterowanie pogodowe to dodatkowo ok.500zł,i teraz pytanie :czy piec z takim rozbudowaniem nie będzie musiał pracować na 80% obrotach albo na 100%?,i teraz przykład 2 :.....piec ten sam ale zasila tylko podłogówkę,zamiast sprzęgła i grupy pompowej (za 3tysie złotych bez sterowania)dokładam drugi taki sam piec czyli 4/6/8 KW(do zasilania grzejników koszt 3700zł)i nastawy pieca robię na max 4KW każdy ponieważ każdy z dwóch pieców ma tylko połowę powierzchni do ogrzania,koszt inwestycji jest identyczny jak w przykładzie nr 1,ale   zamiast trzech pomp mam 2 pompy i każdy z pieców pcha wodę bezpośrednio,więc nie potrzeba grupy pompowej i mieszacza wody do podłogówki.Suma sumarum oba piece będą pobierać razem 8KW prądu,ponieważ kaz

żdy z piecy ma do ogrzania tylko połowę powierzchni domu,jeszcze raz zaznaczam koszty są identyczne takiego rozwiązania a według elektryków zaoszczędze na prądzie bo oba piece będą działały nie zależnie i bez nadmiernego wysiłku,Hmmm.....co sądzicie o takim rozwiązaniu,czy przykład nr 1 byłby lepszy czy przykład nr 2,wiem że trochę się rozpisałem ale może to pomoże nie tylko mi w wyborze,Dzięki za jakąkolwiek odpowiedź,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem niczego nie za oszczędzisz, jak budynek ma X zapotrzebowanie na ciepło to co byś nie robił to tyle musisz dostarczyć. Chyba że dodatkowo docieplisz ściany i podłogi.

Moim zdaniem lepiej będzie jak zainstalujesz bufor ok 700l którego w drugiej taryfie naładujesz do 60* które winno wystarczy na czas pierwszej droższej taryfy. A to da tyle że kWh zużyjesz tyle samo ale jego cena będzie korzystniejsza. Chociaż biorąc pod uwagę co te geniusze nie swojego nam wdrożyli w postaci "limitów" to grzanie prądem może doprowadzić do bankructwa.
Moimi wszystko wyprowadź mądrze na inststalacji CO dodatkowe przyłącza byś mógł podłączyć kocioł na drewno (komin musi być).


Warto rozważyć dołożenie dodatkowego czujnika temp zewnętrznej by nie grzało gdy temp zewnętrza jest wyższa niż np 16*, lub jego osobne sterowanie na górę i dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz 2 odone to każde będziesz mógł taktować wg zapotrzebowania na ciepło. Ale obawiam się iż każdy z podgrzewaczy będzie miał wiele włączeń na godzin. Osobiście ogrzewam dom ok 140m2 grzałką w buforze. Rozważałem podgrzewacz lecz ze względu na ich cenę i potrzeba dodatkowej pompy do bufora zrezygnowałem.
Pamiętaj by nie przekraczać max mocy od dostawcy energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając nowy dom i podłogówkę załóż przerobioną Pc z klimy za  4kzł - np haier taiga 7kw - wiele ludzi juz ma temat ogarniety od a do z.  Masz podłogówkę - możesz wiec grzać niskim parametrem np 30;c max i w takich warunkach COP bedzie powyżej 3.5 a nawet i 4  Grzanie prądem grzałką to jak włożenie do nowoczesnego auta silnika parowego..

 

Edytowane przez mikkei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproszę o link do zestawu za 4tyś klimy do przeróbki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za sam haier tayga  7(8,1) kw trzeba zapłacić co najmniej 4300 zł do tego wymiennik ok 1 tys lutowanie końcówek ok 200 z-300 zł skrzynka el z przekaźnikami to koszt ok 200 zł i to w zasadzie tyle mniej więcej , haier fajnie moduluje i schodzi nawet do 300 watt ale jak komuś zależy na wysokiej wydajności w największe możliwe mrozy u nas to zamiast taygę 7kw mozna kupić gree A prestige lub innova titanium 3,5 kw(4,2-7) kw one mają 3 gwiazdki i 80 proc wydajności w największe mrozy.to takie ot.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wiem, ale mikkei konfabuluje zaniżając koszty zakupu zestawu diy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że przerabiana klima wyjdzie za ok. 6k, dla porównania podaję cenę PC pw monoblok 6-7 kW za 10k [na R32 z dotryskiem  pary, sprężarka Panasonic].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haier 5-8kW w granicach 10tyś zł, Panasonic ok 13-14tyś.

 

Przerabiana klima wyjdzie bliżej 7tyś zł.

 

Zresztą nawet 6tyś, to nie 4tyś wyssane z palca 😁

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.08.2023 o 10:41, o6483256 napisał(a):

Ja to wiem, ale mikkei konfabuluje zaniżając koszty zakupu zestawu diy.

Akurat tak sie składa że na jesieni kupiłem Haiera 7kw do przeróbki wiec znam koszta a nie fifokuje jak ty.
Podałem przykład zakupu klimatyzacji  - całość można zrobić na spokojnie za 6k jak i za 10k zatrudniając hydraulików i elektryków itd.  

Nie chce dyskutować wiecej czy split jest lepszy od monobloka lub czy Haier/heico bedzie gorszy od Amber Gree - bo całkowicie nie o to w tym chodzi - ale o to aby kolega zrozumiał iż niedużo wiekszym kosztem zamiast kupując piec na prąd 1/1 może mieć alternatywe - nawet zrobioną byle jak na wymienniku rura w rurze  i weżu fagumita  , a i tak to rozwiązanie bedzie działać 2,5 do 3 raza wydajniej niż piec na prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ryszard88888 A wracając do tematu, to czym będziesz grzał CWU? 

Podchodziłem do podobnego rozwiązania. Też były podchody pod Kospel który grzałby przepływowo. Po wszystkich za i przeciw, stanęło na małym buforze (160l) i grzeję grzałką. Pieca nie zasilisz off-grid, a bufora przyjmie wszystko. 

Podstawa do ogrzewania wodnego prądem, to niska temperatura. Czyli wszędzie OP, bez drabinek w łazienkach itp. Jak są grzejniki i nie można ich z jakichś powodów zlikwidować, to trzeba je przewymiarować, tak aby z niskiej temperatury oddały odpowiednią ilość energii cieplnej. Jak będziesz zasilał grzejniki wysoką temperaturą z energii elektrycznej, to pójdziesz z torbami. Chyba że masz PV 25 kWp. Do niskiej temperatury przy takim metrażu potrzeba PV około 16 kWp.

Mowa oczywiście o net-metering, bo w net-biling i tak zapłacisz kokosy za przesył.

Musisz dokładniej opisać jak masz rozwiązane PV.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mikkei napisał(a):

Akurat tak sie składa że na jesieni kupiłem Haiera 7kw do przeróbki wiec znam koszta a nie fifokuje jak ty.
Podałem przykład zakupu klimatyzacji  - całość można zrobić na spokojnie za 6k jak i za 10k zatrudniając hydraulików i elektryków itd.  

Nie chce dyskutować wiecej czy split jest lepszy od monobloka lub czy Haier/heico bedzie gorszy od Amber Gree - bo całkowicie nie o to w tym chodzi - ale o to aby kolega zrozumiał iż niedużo wiekszym kosztem zamiast kupując piec na prąd 1/1 może mieć alternatywe - nawet zrobioną byle jak na wymienniku rura w rurze  i weżu fagumita  , a i tak to rozwiązanie bedzie działać 2,5 do 3 raza wydajniej niż piec na prąd.

Dodałbym że oprócz tych lepszych klim do przeróbek są też i tańsze czy to gree ,haier,rotenso czy kaisai te ostatnie to całkiem taniutkie ale wydajnością na mrozach nie grzeszą ale w okresach przejściowych plus cwu cały sezon prawie to jednak też jest wygoda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś się decyduje na Kospel, czyli proste rozwiązanie, to nie będzie kombinował z samoróbką PC.

Też cały czas nad tym myślę, ale podchodzę do tego jak pies do jeża. Łączenie, automatyka, defrosty itp. Przy odpowiedniej ilości PV, to grzałka, lub Kospel i sprawa załatwiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Przy odpowiedniej ilości PV, to grzałka…

Zgoda a reszte z roznicy z Kospela przeznaczyc na sterowanie (wystarczy lacznie z zaworami, czujnikami, sterownikiem i „mini” buforem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mikkei napisał(a):

Akurat tak sie składa że na jesieni kupiłem Haiera 7kw...

Ponawiam pytanie. Wklej jakiś zestaw do przeróbki do 4tyś zł 

 

Jednostka, wymiennik lub części do wymiennika np rura w rurze i niezbędne pierdoły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolicz do tego wymiennik, załadowanie układu i zrobi się jakieś 6tyś zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Da się już kupić w okolicach 4000 PLN.

Racja , ale ludziom bez fantazji , mającym kupę w gaciach nie wytłaczysz...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa razy zadałem pytanie, dwa razy nie otrzymałem odpowiedzi. mikkei "struga głupiego"...  🤣

 

 

PS Nie zapomnij napisać, jak już przerobisz, że kosztowało to znacznie więcej niż 4tyś zł 👍

Będzie taniej od najtańszej pompy monobloka, ale więcej niż deklarowane 4tys zł 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.