Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór pompy - rozbieżności przy doborze


Andrzej1966

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Jestem amatorem w kwestii ogrzewania. Zdecydowałem się na zakup powietrznej pompy ciepła. Dom 270 m2 - 2 kondygnacje, ogrzewanie olejowe+kominek, 25% podogówka+75% grzejniki, dom 20 letni dobrze izolowany, woj. świętokrzyskie.

Miałem zrobiony mini audyt przez kilka firm instalatorskich (ciepłowłaściwie/zużycie oleju+drzewa) i zaproponowano mi pompy o dużej rozpiętości mocy (???).

Wiem, że pompa pomie nierówna, ale czy rozpiętość od 9 kW do 16kW to nie za dużo? Dodam, że mam antresolę więc ciepło z dołu idzie do góry.

Zdecydowałem się na Panasonica 12kW 3f T-cap, ale podobno pojawił się nowy T-cap 9kW na czynniku R32 który rzekomo jest odpowiednikiem Panasonica 12kW na czynniku R410. Nie chciałby przesadzić z mocą z uwagi na taktowanie i zużycie prądu.

Co o tym myślicie? Chętnie podam dodatkowe potrzebne informacje.

Pozdrawiam

Andrzej S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz nic przy grzejnikach robić ( tzn powiększać rozmiarów) to raczej T-cap 12kW będzie optymalny.

Bufor i tak cię nie ominie.

Chyba, że przy dużych mrozach - poniżej -15C będziesz się podpierał kotłem olejowym, to wtedy można się zastanawiać nad 9kW T-cap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za fachowe sugestie.

Kocioł olejowy planuję usunąć (zostawiam tylko kominek na czarną godzinę 🙂

Czy T-cap 12kW nie będzie za duży? Jeden z instalatorów powiedział, że będzie taktować bo ma za dużą moc.

Co do grzejników to raczej mam niedoszacowaną ilość żeberek więc chyba będzie wyższa temperatura zasilania grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaj teraz nieco grosza na przewymiarowanie grzejników, a zostaną zaoszczędzone pieniążki w mniejszym zużyciu prądu przez kolejne lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kominek zostaje to celował bym w 9 KW , ale trzeba by było wiedzieć jakie to zapotrzebowanie u Ciebie jest .

Co do grzejników to tak jak Kolega wyżej 👆 powyżej 40 st cop znacznie spada .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.06.2023 o 19:52, sambor napisał(a):

Aby była pewność to trzeba przeliczyć i dobrać tak grzejniki aby były wystarczające dla temp zasilania 40C.

Polecam się w kwestii liczenia mocy i doboru grzejników.

A jakie informacje byłyby potrzebne żeby przeliczyć grzejniki?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam jeszcze pytanie dotyczące grzejników niskotemperaturowych.

Czy możecie polecić producenta grzejników niskotemperaturowych o największej mocy w stosunku do wymiarów grzejnika?

Rozważam Purmo, ale może jest coś wydajniejszego (ograniczona szerokość pod parapetami). Wysokość max 60cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam V22 Kermi x2 (7x 1400x600 i 1x 1600x600) z 2013r. Już przy kotle śmigały na niższym parametrze, więc znałem ich możliwości, ale dla spokoju z pomocą kolegi @sambor robiłem obliczenia czy instalacja będzie ok pod PC. Wg krzywej max 42-43 w największe mrozy, a średnio idzie koło 33C (PC sobie reguluje w odniesieniu do krzywej i ustawionych widełek +-). Zakładam, że wszystko co nowe teraz w ofercie grzejników to już będzie/powinno być/ trochę wydajniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.