Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w doborze pomp w instalacji


Robson88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Nie za bardzo wiem jakie powinienem stosować pompy do mojej instalacji tak aby nie pobierały za dużo prądu ale żeby wszystko działało obliczyłem sobie przepływ w instalacji Q=0,645 ale nie mam pewności czy dobrze to zrobiłem.

Mam kocioł kl.5 15 kw, bojler z wężownicą 80l oraz 5grzejników panelowych 2m i jadną drabinka w łazience z kotła do mieszkania(zbiornika przelewowego) jest ok 9 m pionu. tak jak na schemacie.

Co możecie mi polecić Mam już jedną pompę którą zostawili fachowcy tj. Pompa typ GPD 25-40-180c waterforce

Pozdrawiam

 

 

Proj wstępny.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jeszcze pompa CWU I CO do zamiany miejscami z zaworem różnicowym i czy pompa kotłowa nie wprowadzi zamieszania w układzie CWU? I czy pompa kotłowa wg tego schematu nie będzie zbyt mocno wymuszać obieg na kotle z pominięciem zaworu 4D? Może jakiś zawór termostatyczny zamiast tego 3d

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa kotłowa być musi, sam się o tym przekonałem, tylko chyba lepiej ją zamontować zaraz za zaworem 4D, a połączenie pomiędzy ciepła i zimną rura zaraz za piecem zlikwidować lub ewentualnie właśnie na nim zamontować ta pompę.

Może @sambor podpowie, mi dużo pomógł.

Co do pomp to mogę polecić Wilo yonos pico 1-4, mi sprawują się świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o zaworach termostatycznych ale już w ogóle mam mentlik w głowie. Myślę że zrobię tak zlikwiduję rurę łączaca zasilanie z powrotem  zostawie tylko trójniki zaślepione i sprawdzę jak sie będzie sprawować instalacja. Jak coś bedzie nie tak to wtedy bedę dalej kombinował. Tylko kwestia tego jakie ewentualne konsekwencje mogą być? o jakich zakłóceniach pisałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak termostatyczny tu się nie sprawdzi...

Zakłócenia - to czy przy takim umiejscowieniu pompy kotłowej i takie miejscu wpięcia powrotu CWU w powrót z 4D nie spowoduje ciągłego obiegu wody przez bojler nawet mimo wyłączenia pompy CWU i w konsekwencji nadmiernego podnoszenia temperatury w bojlerze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. Bojlera nie powinna chyba wzrosnać powyżej temp zadanej na piecu czyli max 80 stopni chyba że nastapi zagotowanie wody w wyniku "awarii"w takim wypadku pompa cwu chyba powinna sie wyłączyć i zatrzymać napływ wody do bojlera ? Zaworów różnicowych nie bedzie w układzie wiec chyba powinno być ok.

W pewnym momencie myślałem nawet aby zlikwidować pompe cwu bo sądziłem że kotłowa wystarczy i wymusi obieg w bojlerze ale doszedłem do wniosku że lepiej nie eksperymentować jak się nie ma doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Robson88 napisał:

Myślę że zrobię tak zlikwiduję rurę łączaca zasilanie z powrotem  zostawie tylko trójniki zaślepione i sprawdzę jak sie będzie sprawować instalacja. Jak coś bedzie nie tak to wtedy bedę dalej kombinował.

 

11 godzin temu, Robson88 napisał:

Temp. Bojlera nie powinna chyba wzrosnać powyżej temp zadanej na piecu czyli max 80 stopni chyba że nastapi zagotowanie wody w wyniku "awarii"w takim wypadku pompa cwu chyba powinna sie wyłączyć i zatrzymać napływ wody do bojlera ? Zaworów różnicowych nie bedzie w układzie wiec chyba powinno być ok.

W pewnym momencie myślałem nawet aby zlikwidować pompe cwu bo sądziłem że kotłowa wystarczy i wymusi obieg w bojlerze ale doszedłem do wniosku że lepiej nie eksperymentować jak się nie ma doświadczenia.

Pompa kotłowa ma być na rurze powrotu od 4D a nie tej łączącej powrót z zasilaniem kotła.

Jeśli dasz pompę kotłową na powrocie, ale za trójnikiem podłączenia powrotu CWU, wtedy rzeczywiście mógłbyś zrezygnować z pompy CWU ( a raczej zrobić z niej pompę kotłową). Wtedy musiałbyś mieć siłownik na 4D i sterownik musiałby zamykać mieszacz w auto lato bądż po wyłączeniu pompy CO.

Temperatura CWU jak na kotle chyba że dasz zawór termostatyczny z głowicą i kapilarą w bojlerze albo zawór termoelektryczny NC zasilany z wyjscia pompy CWU.

Pozostanie wtedy tylko dobrze zrównoważyć układ zaworami i/lub przepływem pompy kotłowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, które tańsze skoro oszczędności szukasz:) Nie musisz kupować kolejnej pompy.

Opcja 1 - zostawiasz pompę CWU, zakładasz dodatkową pompę na powrót z 4D i  likwidujesz 3D z bajpasem między zasilaniem i powrotem.

opcja 2 - wykorzystujesz  pompę CWU. W tej opcji pompa może być również w miejscu przed kotłem, gdzie masz narysowaną pompę kotłową, i likwidujesz j/w

Za pompami zawory zwrotne, przed nimi filtry.

1669532894_OPCJEPOMP.thumb.png.4de22bcdb8807ea807d6b8cd0daf8177.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze to jest nr 1. Mam tak u siebie i jest BDB. Oddzielne sterowanie CWU, i pompa kotłowa z przeznaczeniem tylko do obiegu kotłowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dołączysz pompę CWU, to pompa kotłowa MUSI pozostać w opcji 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.