Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Na taką ilość wody, to przerost formy nad treścią. 20 litrów zagrzejesz grzałką 1 kW w ciągu jednej godziny (przy pełnej mocy). Zakładając, że PV będą produkować prąd tylko przez 5 godzin z połową swojej mocy, to po około trzech godzinach jest woda zagrzana.

Zakładając że nie montujesz PV, tylko te 20 litrów podgrzewasz zwykłą grzałką, to zużyjesz w ciągu miesiąca około 800 litrów wody. Na podgrzanie takiej ilości wody o 40 stopni zużyjesz około 37kWh energii. Teraz nasuwa się pytanie. Czy gra warta jest świeczki.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli autor płaci podatki , to będzie mógł część inwestycji odliczyć od podatku, więc może się okazać, że taka inwestycja ma jakiś sens.

Dawno temu mieszkałem w domu, gdzie wodę grzano grzałka - jednym słowem koszmar.

Woda z bojlera ma jedną podstawową zaletę - jest dostępna w żądanej ilości np 0,5l , a grzanie grzałką tak małych ilości to bezsens. 

Wadą pomysłu PV balkonowego jest to , że grzałka powinna być na niskie napięcie pracy - takie jakie jest otrzymywane z 4-5 paneli PV,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak? Jako ulga termomodernizacyjna w bloku, przy instalacji off-grid?

 

Wacio1967 ma rację, to się kupy ni dupy nie trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w zbiorniku jest już grzałka zabudowana to ja bym jej nie zmieniał .Do takiego prostego układu wystarczy dokupić solarny regulator grzałki wtedy ma swój czujnik temperatury i korzystamy z regulacji temperatury wody bezpośrednio ze sterownika pomijając termostat fabryczny w grzałce .Jeżeli chcemy wykorzystać termostat fabryczny zabudowany w grzałce to musimy zastosować przetwornice które przetworzy nam napięcie stałe DC z paneli PV na prąd przemienny AC do tego możemy wykorzystać Przetwornica AZO - digital AZO00D1174 3000 W tylko trzeba pamiętać o parametrach napięcia w których pracuje żeby dobrać odpowiednią ilość paneli PV start od 120V-350 VDC

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System będzie działał przez cztery miesiące (reszta to gaz). Potrzebne jest 160 kWh. Pójdę po bandzie i założę koszt 1 kWh 2 zł. Więc 320 zł będzie oszczędności przy 100% pokryciu zapotrzebowania na CWU. Koszt PV, konstrukcji, zabezpieczeń, kabli, sterownika itp zamknie się w okolicach 3000 zł. Po 10 latach się spłaci, jak nie padnie sterownik. U mnie taki sterownik działa już drugi rok bez zarzutu, ale 10 lat chyba nie wytrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wacio1967 napisał(a):

U mnie taki sterownik działa już drugi rok bez zarzutu, ale 10 lat chyba nie wytrzyma.

Wytrzyma, mozliwe tylko ze ten “bufor” kondensatorow sie kiedys skonczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam -- mnie nie chodzi o wyliczanie czy to sie oplaci czy nie ...widze, ze na tym forum to wiekszosc sie kreci o pieniadz a nie o techniczne rozwiazanie jak tego dokonac. np.,, na domku ogrodkowym sa, 2 panele o lacznej mocy 800W , wlasciciel kupil sobie maszyne do kawy 400W i ( KLAPA) urza,dzenie pracuje tylko po podlaczeniu do sieci 230V--a na ogrodku nie ma sieci i co teraz zrobic? Przemysl sprzedaje kakretne rozwiazania ale od 4 paneli  wie,c kawa bedzie za droga no i dach na domu jest za maly na tyle paneli-----

W dniu 14.05.2023 o 13:04, michim napisał(a):

Potrzebuje pomocy musze zmienic ogrzewanie CWU ze wzgledu na wiek i zuzycie energi.

na balkonie chce i moge tylko do 800W PV zamontowac przepisy  i ze wzgledu na miejsce max. 2-3 panele.

moj plan patrz zdjecie.IMG_20230514_125459.thumb.jpg.df17be5478710dce69482bdedee4ad33.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robić coś bez sensu ekonomicznego, jest najgorszym rozwiązaniem problemu. Takie rozwiązania są dobre tam gdzie nie ma sieci lub wykorzystywać to na maxa przez cały dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, michim napisał(a):

widze, ze na tym forum to wiekszosc sie kreci o pieniadz a nie o techniczne rozwiazanie jak tego dokonac.

Cytat z Twojego pierwszego post. Na dodatek sam go przytaczasz dwa posty wyżej.

7 godzin temu, michim napisał(a):

Potrzebuje pomocy musze zmienic ogrzewanie CWU ze wzgledu na wiek i zuzycie energi.

Można to rozdzielić na dwa punkty. 1. Prostota ze względu na wiek. 2. Zużycie energii.

Według mnie, patrząc na prostotę użytkowania, to na te 20 litrów dziennie zamontowałbym przepływowy podgrzewacz wody. Cena około 1000zł. Temperaturę CWU ustawia się jednym pokrętłem, a widoczna jest na wyświetlaczu.

Patrząc na zużycie energii, to gaz w tej chwili wychodzi najtaniej. Ale chcąc korzystać z energii elektrycznej do CWU to najtańsza jest pompa ciepła do CWU. Przy 20 litrach na dobę całkowicie mija się z zużyciem energii, bo taka pompa na samo podtrzymanie ciepła zużyje więcej niż przepływowy podgrzewacz wody, a kasa wydana na zakup takiej pompy starczy na kilkadziesiąt lat grzania wody przepływowo.

Montaż PV na balkonie nie zapewni komfortu użytkowania, bo w pochmurne dni nie będzie ciepłej wody, więc kółko się zamyka i dogrzewamy gazem, lub energią elektryczną z sieci. Dodatkowo będą straty ciepła na buforze.

Reasumując. Takie rozwiązanie nie będzie ani ekonomiczne, ani komfortowe. Szczególnie dla osoby starszej.

Czy taka instalacja będzie działać? Tak, będzie działać. Czepianie się, że na forum wszystko kręci się wokół pieniądza jest nie na miejscu. Chciałeś mieć opinie innych użytkowników, to ją otrzymałeś, a że z nią się nie zgadzasz, to jak najbardziej masz do tego prawo. Decyzja i tak jest uzależniona od inwestora.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wracając do tematu, zrobiłem dzisiaj taki mały test. Przełączyłem PV na off-grid i cała energia została skierowana do bufora 160 litrów. Wybrałem akurat dzisiejszy dzień, bo zapowiadało się duże zachmurzenie i deszcz.

Od 8:00 do 11:00 faktycznie padał deszcz i zero słońca. Grzałka szła z mocą około 150 W. Przez te trzy godziny temperatura w buforze wzrosła z 20 stopni do około 27 stopni. Potem się przejaśniło, ale bez nadmiaru słońca i koło 14:00 było około 35 stopni. Niestety potem wyszło na chwilę słońce i zakłóciło cały test. W tej chwili na buforze jest 55 stopni.

Trzeba tutaj zaznaczyć że grzanie rozpoczęło się na całkowicie rozładowanym buforze. Z racji tego że nie mam jeszcze podłączonego bufora pod CWU nie wiem na ile by to starczyło. Myślę że bez problemu mógłbym cały sezon letni CWU mieć za free. Z tym że ja mam PV 2,65kWp na ścianie a nie 800Wp.

Co do rysunku który przedstawia ile energii można uzyskać rano, w południe i po południu, to te dane są mocne przeszacowane. O tej porze roku moje PV (pionowe) dają tyle co kot napłakał.

03.11.2022 wyprodukowały 8,74 kW

28.02.2023 wyprodukowały 10,40 kW

04.06.2023 wyprodukowały 8,75 kW

Może to da coś do myślenia, czy jest sens się pakować w PV na balkonie.

 

image.png.28139d8ec63f1ff2e1d30b9073ffaa8a.pngimage.png.808a0679e52038a1a93410d0d269a2c7.png 

image.png.1b4487b4cf7b6e2a54b70a931653a959.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż paneli na balkonach, jest jak najbardziej opłacalny. Oczywiście dla firm je montujących. 

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 11 kwietnia grzeję wodę tylko z PV 6kW.

W tym czasie 2x dogrzewałem (2 bardzo kiepskie dni) bojler prądem zużywając z sieci ok 3kWh

 

Moje zużycie prądu na grzanie bojlera w kWh (tylko z PV):

image.png.fcbb2df57e1b776cc8ed9e44f59a293d.png

Stan do dzisiaj.

Grzałka 1,4kW, bojler 100l.

 

Tak wygląda wykres temperatury i mocy w ciągu 24h

image.png.ea71d37213fee6cc38513db6449a60c0.png

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłem CO.

 

10.04 wyłączyłem ogrzewanie domu.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grzałkę 1,4kW było zbyt mało prądu, aby zasilić dom i grzałkę bilansując energię na "zero" w ciągu dnia.

Żeby to zrobić potrzebna byłaby grzałka ok 400-600W.

Mam taka, ale jeszcze nie zamontowałem.

 

To jest moje średnie dobowe zużycie prądu (to co pobrałem z sieci energetycznej w kWh) w poszczególnych miesiącach 2023r

image.png.cc2d99c61e3daf09e57304242a1619d1.png

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.