Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zład wody a 40-50% mniejsze koszty ogrzewania


redo10000

Rekomendowane odpowiedzi

Mam starą instalację stalową. Rury 2 cale i czasem 1,5 cala rozprowadzone w piwnicy, gdzie można było to zaizolowane. Ostatnio wpadł mi w ręce film https://www.youtube.com/watch?v=9Kvd4wMzOIo Bardzo trudno mi uwierzyć, że wymiana rur z grubych stalowych na cienkie Alupexy oraz wymiana żeliwnych grzejników może przynieść aż 40-50% oszczędności w opale.  Owszem ,myślę, że może mieć jakiś wpływ na zużycie ale max może kilka procent z uwagi na fakt większej powierzchni bocznej rur (większe straty), ich słabej albo żadnej izolacji w murach (czasem dawano tekturę jako izolację) oraz stali w stali, która ma wyższy współczynnik przewodzenia ciepła od PEXa. A użytkownicy forum co o tym sądzą ? Dać temu wiarę i wymienić instalację, która działa ?   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro myślisz że kilka procent to jesteś w błędzie. Inna sprawa to jaki piec, jaki metraż i jakie zużycie na sezon, jaki opał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2023 o 18:17, 1mps napisał(a):

Skoro myślisz że kilka procent to jesteś w błędzie. Inna sprawa to jaki piec, jaki metraż i jakie zużycie na sezon, jaki opał.

Piec gazowy kondensacyjny. Zapotrzebowanie ze strony cieplowlasciwie 4,5 GWh/rok. 130m2. Rzeczywiste zużycie około 2-2,1 GWh w zależności od zimy (4-5 ton miału lub ok. 2000m3 gazu). Link do wyniku domu  https://cieplowlasciwie.pl/wynik/9es9 Grzejniki większości panelowe, dwie podłogówki w kuch i przedpokoju na RTL-ach. Poważnie mówicie, że wymiana grubych stalowych rur mogłaby znacząco zmniejszyć koszty? Ciężko mi w to uwierzyć, że będzie to więcej jak parę %. Srednie temperatury wody w instalacji ok. 40-45C.  

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większa ilość wody to dłuższe oddawanie ciepła, ale też długie nagrzewanie.
Na początek zastanowił bym się nad ociepleniem domu.
Skoro dom potrzebuje aż takiej ilości energii cieplnej to wymiana rur na cieńsze moim zdaniem nic ci nie da. Jedyna różnica którą odczujesz to taka że ciepła woda na grzejnikach pojawi się kilka minut po rozpaleniu, ale też szybko będzie robić się zimno.

Rozważ ocieplenie całego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2023 o 22:10, Przemyslaw85 napisał(a):

Większa ilość wody to dłuższe oddawanie ciepła, ale też długie nagrzewanie.
Na początek zastanowił bym się nad ociepleniem domu.
Skoro dom potrzebuje aż takiej ilości energii cieplnej to wymiana rur na cieńsze moim zdaniem nic ci nie da. Jedyna różnica którą odczujesz to taka że ciepła woda na grzejnikach pojawi się kilka minut po rozpaleniu, ale też szybko będzie robić się zimno.

Rozważ ocieplenie całego domu.

Hym, nie raz myślałem nad ociepleniem. Ale to zawsze wydaje się być nieopłacalne - za duży nakład kosztów w stosunku do zysku. Do ocieplenia 400m2 ścian, lekko licząc 200zł od metra na gotowo to jest 80 tys. Do tego 11 okien, 3 drzwi balkonowe, kilka trochę mniejszych okien w piwnicy, parapety. Lekko licząc jakieś 120- 140 tys.

Inwestycja jest dobra jak w granicach przynajmniej od około 5 roku zaczyna przynosić zysk. W tym przypadku nawet za 20 lat zysku nie będzie.  Spalam liczmy 2000m3 gazu obecnie. Po ociepleniu liczmy bardzo bardzo optymistycznie 1000m3 gazu. Oszczędność 1000m3 x 3,6zł = 3600 zł/rok.   Zwrot inwestycji - liczmy 100tys zł (z uwagi na możliwe dotacje i ulgi) czyli 100 tys / 3,6 tys = 27 lat. Czyli po 27 latach od ocieplenia wyszłoby na zero.  Wynikałoby wiec, że chyba lepiej jednak korzystać z taniej energii - np. drewno lub miał węglowy niż zmniejszać jej zużycie.

Natomiast myślę, że wymiana rur w moim przypadku może nie tyle nic nie da, co oszczędność będzie niewielka - wydaje mi się, że kilka stów to maks z uwagi na mniejsze straty w rurach. Być może oszczędności osób, które wymieniły instalację, nie tyle wynikają z jej wymiany, co być może sterowania nią. Bo jak jest dużo wody, to pompa nie powinna zatrzymywać się po wyłączeniu termostatu pokojowego, tylko pracować dalej do ponownego załączenia termostatu lub ochłodzenia wody do około 20-25C (czyli oddania przez nią ciepła do pomieszczeń). Z drugiej strony są ludzie (jak widać na powyższym przykładzie youtube), którym to daje 40-50%. Tylko skąd się to bierze? 

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W filmie między zdaniami powiedział że ma termostaty na grzejnikach.
Ojciec do chwili obecnej ma grube rury do ogrzewania (działa ogrzewanie grawitacyjne). Jak wymienił grzejniki żeliwne na alusy oszczędności nie było odczuwalnej. Dopiero po montażu termostatów na wszystkich grzejnikach to stwierdził że koszt montażu zwrócił mu się po niecałym sezonie.
Niestety więcej nie zaoszczędzi z racji na błąd instalacji rur powrotnych będących poniżej ocieplenia podłogi na parterze. Grzeje grunt a nie dom. Jak i słabej izolacji podłogi na gruncie.
Możesz próbować zrobić rewolucję, ale jeśli dom do ogrzania do wymaganych 20* potrzebuje 45000 kWh ciepła to nawet jak będą cienkie rurki to tyle będziesz tego ciepła będziesz musiał dostarczyć.
Tu masz wynik docieplenia twojego budynku 15cm styropiany + dodatkowe 5cm ocieplenia podłogi nad piwnica (5cm na suficie piwnicy)
https://cieplo.app/wynik/1lvwd
Z 45tys kWh zapotrzebowanie spadło do 15tys kWh.
Ps. Przy tak grubym murze na pewno nie masz ocieplenia lub pustki powietrznej wewnątrz? Tzw mur 3 warstwowy.
Moim zdaniem masz między pustakami jest ok 8cm styropiany lub przerwy.

Skoro piwnica nie jest ogrzewana ale to raczej tam masz kocioł i wszystkie rury. Spraw by tam nie hulał wiatr jak na dworzu i ociepl wszystkie rury (powrót i zasilanie 5-10cm) wełny tam gdzie się da. Rury cwu także.

Rozważ termomodernizację z programu czyste powietrze, chyba że dochód na 1 członka rodziny przekracza próg to faktycznie wszystko ze swojej kieszeni.
Moim zdaniem po termomodernizacji stopa zwrotu to max 8-10 lat.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 45 tys kwh wychodzi ze strony ciepłowlasciwie. Realnie w granicach 2000 m3 gazu czyli licząc po 3,6zł/m3 - 7200zł sezon grzewczy. Jeśli policzymy od drugiej strony, to okres zwrotu 10 lat nijak nie wyjdzie, chyba że gdzieś robię błąd. 

ocieplenie - 50% mniej energii potrzebnej po ociepleniu , czyli 3600 zł na rok mniej.

10 lat - 36 tys.

Czyli, aby okres zwrotu wyniósł 10 lat, ocieplenie ok 400 m2 na gotowo (nawet bez tynku) musiałoby kosztować 36 tys zł + dofinansowanie, ale tylko na ocieplenie, bo mam kocioł gazowy kondensacyjny.

Trudno też uwierzyć, że samo ocieplenie ścian bez wymiany okien i 3 par drzwi balkonowych(są kilkunastoletnie, plastikowe, dwuszybowe) da aż 50% mniej zużycia - powyżej bardzo optymistycznie przyjąłem takie założenie. 

Grube Rury oczywiście w piwnicy ocieplone wełną mineralną 5cm wkoło + na to tektura - tam gdzie była możliwość.

Co do pustki jeszcze sprawdzę, ale ok 40cm ściana, to wg mnie nie jest dużo. U mamy jest z kamienia dom -  ściana ponad 60cm licząc bez ocieplenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawać wiary w rozpowszechnianie na YT bzdety i półprawdy.

Jedno zrobił a pisze o innym, a trzeciego już nie sprawdził.

I to jest właśnie zgubna "potęga" mrocznego internetu - pokazuje ci to w co chcesz wierzysz, a nie to czego na prawdę szukasz.

Nie dawać wiary w rozpowszechnianie na YT bzdety i półprawdy.

Jedno zrobił a pisze o innym, a trzeciego już nie sprawdził.

I to jest właśnie zgubna "potęga" mrocznego internetu - pokazuje ci to w co chcesz wierzysz, a nie to czego na prawdę szukasz.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sambor napisał(a):

Nie dawać wiary w rozpowszechnianie na YT bzdety i półprawdy.

Jedno zrobił a pisze o innym, a trzeciego już nie sprawdził.

Ja jestem Tomasz. Niewierny Tomasz. I ciężko mnie przekonać, ale da się, jak ktoś ma niezbite argumenty. Te na tym filmie takie nie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.