Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła na 105 m2 w starym domu - jaka moc?


Kenny97

Rekomendowane odpowiedzi

dom z lat 70., obecnie ogrzewany węglem, kocioł 12 kW, metraż do ogrzewania takie solidne już 105 m², ściany zewnętrze ocieplone styropianem 10 cm, okna dwuszybowe z 2008 roku, na stropie leży 8 cm, ale można jeszcze 5 lub 2 cm docieplić, ogólnie w zimie przy tym piecu i paleniu od góry ciepło i przyjemnie, wody użytkowej może 30-40 litrów dziennie schodzi na domowników, rachunek za prąd przy obecnych cenach to ok. 140-160 zł miesięcznie

pytanie, takie jak ktoś siedzi bardziej w temacie, na jaką moc pompy się rozglądać? przedział 6-8 kW będzie dobry?

pytając firm, instalatorów to wiadomo każdy chce coś ugrać dla siebie teraz, aby złapać klienta, ale podejrzewam, że klientów teraz dużo po zeszłorocznej panice z węglem, na grzanie węglem nastawiam się jeszcze na max kolejne 4-5 lat, ale patrzę już w przyszłość, bo…

ok. 130 m od domu w ciągu 2 lat powstanie gazociąg, więc nie wiem, które źródło, by tutaj wybrać, wolałbym gaz, bo zawsze go zatankuję, a od prądu, nie mając PV to będę uzależniony, no i tutaj znów nie wiadomo, co będzie z tym gazem, skoro UE planuje już dla nowych domów od 2027 wykluczyć grzanie gazem, więc od gazu będą też odchodzić, dowalą ceny, aby ludzie przechodzili na prąd? jedna wielka zagadka

podejrzewam, że trwa boom na pompy i zasilanie wszystko prądem, więc nie oszukujmy się, że każdy dziś bierze, bo usłyszał o dotacji, w przyszłości jak rynek się nasyci, to pewnie te dotacje będą mniejsza, niestety nikt nie ma szklanej kulki i tego nie przewidzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. W przypadku doboru pompy powinieneś wskazać bieżące zużycie czarnego złota oraz jaka temp. idzie na instalację -  100% grzejników masz? Może się okazać, że bez wymiany grzejników na większe (na niższy parametr zasilania) pompa nie będzie miała sensu. PV jak najbardziej wskazane (i nie tylko przy pompie ciepła), ale nie każdemu pasują obecne zasady rozliczeń. Podsumowując jak chcesz coś ruszyć to warto zacząć od termomodernizacji z ewentualnym montażem PV, bo to od razu zacznie przynosić korzyści. Cokolwiek potem wybierzesz (gaz lub pc) to będzie lżej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek będzie założone to w pierwszej kolejności doprowadzić instalację do pracy na niskich temperaturach. Wtedy pompa lub kocioł gazowy mają większy sens ekonomiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Patrol napisał(a):

Cześć. W przypadku doboru pompy powinieneś wskazać bieżące zużycie czarnego złota oraz jaka temp. idzie na instalację -  100% grzejników masz? Może się okazać, że bez wymiany grzejników na większe (na niższy parametr zasilania) pompa nie będzie miała sensu. PV jak najbardziej wskazane (i nie tylko przy pompie ciepła), ale nie każdemu pasują obecne zasady rozliczeń. Podsumowując jak chcesz coś ruszyć to warto zacząć od termomodernizacji z ewentualnym montażem PV, bo to od razu zacznie przynosić korzyści. Cokolwiek potem wybierzesz (gaz lub pc) to będzie lżej.

ostatniej zimy w takie mrozy to temperatura na sterowniku 48-50 stopni ale zawsze jest większa o 2 stopnie wyżej ustawiona na sterowniku

nigdy termometrem nie mierzyłem grzejników

trudno powiedzieć też ile czarnego złota idzie na sezon bo w tym sezonie paliło się o różnych godzinach, raz Ci pójdzie 10 kg węgla a raz potrzebne 20 kg także nie przyłożyłem się w tym roku i nie policzyłem ale wezmę to pod uwagę, wydrukuje harmonogram na sezon 23/24 i będę zapisywał temperatury na dworze i ile się do pieca włożyło

6 godzin temu, carinus napisał(a):

Cokolwiek będzie założone to w pierwszej kolejności doprowadzić instalację do pracy na niskich temperaturach. Wtedy pompa lub kocioł gazowy mają większy sens ekonomiczny.

tak, jak najbardziej rozumiem, że trzeba podłogówkę wykonać, niektóre gminy dają dofinansowanie same z siebie do pomp i PV + czyste powietrze, moja gmina nic nie daje i tylko Czyste Powietrze

muszę poczytać czy wymiana grzejników na podłogówkę podlega pod Czyste Powierze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz robić podłogówki, wystarczy że pozamieniasz miejscami grzejniki +dokupisz kilka większych i też efekt będzie osiągnięty zdecydowanie mniejszym kosztem. U siebie w domu też nie mam wszędzie podłogowego, więc w pozostałych pomieszczeniach przenosiłem grzejniki z większych pokoików do mniejszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - na grzejnikach (odpowiednio dobranych) PC też będzie dobrze działać. Kasę, którą byś wpakował w podłogówkę przeznacz (w jakimś stopniu) na termomodernizację lub PV, a grzejniki ogarnij tak jak kolega @carinus proponuje. No chyba, że wizualnie grzejniki Cię uwierają to już inna bajka. Ja mam 90% kalafiorów Kermi X2, a dopiero co gruby remont parteru skończyłem, gdzie też panele podłogowe wymieniałem, więc miałem odsłoniętą praktycznie całą powierzchnię i tak patrzę, że w zasadzie gotowy temat pod frezy no i krótki dialog z żoną: "Chcesz podłogówkę? Niekoniecznie, dobrze mi z grzejnikami, a Ty? ja też nie, pytam tylko dlatego, że posadzka na mnie patrzy. To zmieńmy tylko kolor grzejników" ..i wyszło naprawdę fajnie jak przestały 'straszyć' nudną bielą.

Edytowane przez Patrol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba policzyć zapotrzebowanie pomieszczeń na ciepło i dobrać tak grzejniki aby dawały potrzebną moc przy ok 40C na zasilaniu, nie są gorsze niż podłogówka i można to prawidłowo wykonać.

Część grzejników na pewno da się adaptować do nowego źródła ciepła, a niektóre trzeba będzie dokupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.