Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na pellet czy zgazowujący drewno


givampa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Sytuacja następująca - kupuje dom 150 m2 z lat 80, kwadraciak, piętrowy, ocieplony 5 cm styropianem, podpiwniczony, w każdym pomieszczeniu grzejniki. Rodzina czteroosobowa. Obecnie głównym źródłem ciepła jest piec zasypowy bezklasowy, który zamierzam wymienić na piec na pellet z podajnikiem, albo piec zgazowujący drewno z buforem ciepła.

Będę wdzięczny za podpowiedź co lepiej wybrać. Była już u mnie jedna firma z wycena na piec na pellet - 25 KW, cena z montażem 26 500 zł. Czy w tych pieniądzach jestem w stanie dostać piec zgazowujący drewno z buforem i wszystkim elementami potrzebnymi do instalacji? 

Czy jest duża różnica w cenie ogrzewania domu drewnem a pelletem? Na różnych stronach internetowych są różne opinie i wyliczenia. Czy decydując się na mniejszą bezobsługowość (drewno) zyskuje duże oszczędności na opale?

Dziękuję za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... pewnie są grzejniki... 

Jaki typ instalacji? 

Jak musi być temperatura czynnika by było ciepło? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to instalacja grawitacyjna, bo widziałem pompę obiegową. Właściciel mówił, że są duże przekroje rur, ale nie aż tak duże, aby była grawitacyjna. Chyba, że pytasz z czego wykonana jest instalacja? Jest to stal.

Nie mam pojęcia jaka musi być temperatura. Jeśli ta informacja pomoże to grzejniki nie posiadają termostatów. Wszystko reguluje termostat przy piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, givampa napisał(a):

 

Będę wdzięczny za podpowiedź co lepiej wybrać. 

Czy jest duża różnica w cenie ogrzewania domu drewnem a pelletem? 

To wszystko zależy skąd i po ile drewno nabędziesz a po ile pellet będziesz musiał kupić .

Przy drewnie zawsze robota trzeba pociąć porąbać ,chyba że gotowe kupisz ale to już drogie się robi .

Przede wszystkim to ustal zapotrzebowanie na ciepło właściwe by dobrze dobrać kocioł ,bufor i wtedy można oszacować mniej więcej ile tego pelletu będziesz potrzebował .

Jesli Ci zaproponowali kocioł 25 kw na pellet to wydaje mi się że ta moc z dupy wzięta .

Przy kotle na pellet to wszystko musi być przemyślane ,kocioł ,instalacja bez błędów bo inaczej będzie lament .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ta moc dobrana przez firmę wydaje mi się zawyżona. Sprawdziłem na kalkulatorze cieplo.app i wyszło maksymalnie 20 KW, przeciętnie niecałe 10 KW razem z CWU.

Drewno zamierzam pozyskiwać z lasów Państwowych, samodzielnie ciąć, rąbać, sezonować. Pellet trzeba liczyć ok 1500-1600 zł/tona, drewno do 200, max 250 zł/mp. 

Edytowane przez givampa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponowałby jakiś włoski kocioł na pellet - moc 15-20kW, kocioł nie wymaga obsługi co jest ważne w przypadku kotła na drewno.

Ja np mam kocioł na pellet i kocioł na drewno (DS) , oba kotły są podłączone do bufora, różnica w obsłudze jest kolosalna, ale da się to ogarnąć.

Drewno mam własne, więc nic o cenach nie powiem, natomiast umiejętność dobrego palenia w kotle na drewno to rzecz nabyta w praktyce - tego nie ogarniesz z netu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włoskie pelleciaki są takie dobre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś też szukał takiej informacji to piec Atmos zgazowujący drewno z dwoma zasobnikami po 1000 L i całym osprzętem wychodzi ok. 24 000 - 25 000 zł. Nieco taniej, niż piec na pellet. Dużo więcej bałaganu i pracy, niż palenie pelletem, ale oszczędności ponad 40% jeśli sami odbieramy mokre drewno, rąbiemy i sezonujemy 2-3 lata. Coś za coś.

Z tego, co udało mi się ustalić to instalując piec zgazowujący drewno w wielu wypadkach wymaga przerobienia instalacji kominowej - trzeba zainstalować specjalny wklad do komina, co generuje dodatkowe koszty. 

Dziękuję z podpowiedzi.

Ps jeszcze mąka włoska do pizzy jest bardzo dobrą.

Edytowane przez givampa
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj - chyba kocioł na pellet wyjdzie jednak w zakupie taniej. O ile będzie prosty. Ja się zastanawiam nad zastąpieniem w ten sposób ekogroszku i pewnie będę celował w tanią włoszczyznę, albo coś naszego taniego i prostego (co potrafi kowal naprawić po litrze wódki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz rację. Ja bazuje tylko na dwóch wycenach dwóch różnych firm na dwa źródła ciepła. Może jedna z nich (co wyceniała pellet) zawyżyła cenę. Trudno powiedzieć. W mojej sytuacji taniej wyjdzie zakup pieca zgazowujacego drewno z zasobnikami. Teraz jeszcze zostało dogłębnie przemyśleć temat na co się zdecydować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, givampa napisał(a):

 

Ps jeszcze mąka włoska do pizzy jest bardzo dobrą.

Mąka jak mąka , ale pizza zwłaszcza napolitańska jest wyjątkowa .😋

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat nie ma jednego dobrego rozwiązania... 

@givampa sprawdź wiadomości prywatne 

Do peletu też wkład trzeba będzie założyć... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może mi ktoś powiedzieć poco do kotła zgazowującego drewno wkład kominowy? Najczęściej spaliny mają około 170 s.C, w Atmosie więcej, i możliwość kondensacji spalin jest bliski zeru. Mam zgazowujący od 9 lat bez wkładu i puszczam do komina około 150 s.C. Komin 27x14, ocieplony, wysokość około 10 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozmawiałem z instalatorem to chodzi o przedłużenie żywotności komina. Spaliny, które ulatniają się przy użytkowaniu pieca zgazowujacego drewno bardziej wyniszczają kominy budowane metoda tradycyjna - z cegły (a taka jest u mnie). Być może to również próba naciągnięcia klienta na dodatkowy produkt. Może jednak warto dmuchać na zimne, w tym wypadku gorące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2011 roku przepaliłem tak spokojnie 25 ton owsa, na początku w kotle Sas a potem w moim zgazowującym z możliwością podłączenia palnika.(kostrzewa bio). Spalanie owsa jest bardziej niebezpieczne z powodu większej ilości chloru. Komin od tego czasu, nie czyszczony, przeglądany ale nie ma co czyścić, tylko wybiera się pył na dole w wyczystce. Jak ktoś chce zakładać wkładu, jego kasa, mnie nikt nie przekona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.