Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie węglowe vs prąd z buforem ciepła.


GrzegorzSG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w ostatnich czasach węgiel zdrożał i to sporo. Na sezon spalam 5 ton ekogroszku, czyli wydaje 7500-10000 zł. Węgiel raczej nie stanieje, a może jeszcze zdrożeć. W 2027 planują dołożyć opłaty do emisji spalin.

Powie mi ktoś jak wyglądają koszty ogrzewania prądem? Czyli grzanie  bufora w strefie nocnej grzałkami. Bo prąd nie zdrożał tak jak węgiel, czy się mylę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22000kWh rocznie na twoją budę?

 

Policz kWh na powiedzmy 0,95zł

 

Czyli: 21000zł czystym prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, GrzegorzSG napisał(a):

,,, Powie mi ktoś jak wyglądają koszty ogrzewania prądem? Czyli grzanie  bufora w strefie nocnej grzałkami. ,,,


Wszystkie interesujące Cię dane znajdziesz w wirtualnej sieci.

Koszty energii elektrycznej znajdziesz np. tutaj: 
źródło:
http://www.cena-pradu.pl/tabela.html


ps.
Wiesz ile spalasz węgla sortymentu ekogroszek.
Musisz ocenić z jaką sprawnością, Ty jako operator kotła, spalasz ten ekogroszek.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tego co widzę to wyszedł bym lepiej na prądzie, gdyby taryfy G12 działały po przekroczeniu limitów. Niestety z tego co widzę po przekroczeniu limitu 2000kWh, jest jedna stawka do wszystkich. 

I nie do końca wszystko można policzyć, bo grzałki mają 100% efektywności. Ale dochodzą straty przesyłowe, i  bofor też traci ciepło. Dlatego wolałem dopytać.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, o6483256 napisał(a):

22000kWh rocznie na twoją budę?

 

Policz kWh na powiedzmy 0,95zł

 

Czyli: 21000zł czystym prądem.

Tutaj trzeba być ostrożnym bo w mojej ocenie władza będzie promować tylko sobie znane limity. Tak będzie w tym sezonie z prądem, we Francji już mówią o ograniczeniu zużycia wody itp. 0,9zl/kWh to będzie raczej cena prądu w taryfie <2000kwh na rok. Mając indukcję można zapomnieć o takim życiu a gdzie grzanie buforem w.II taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie temperatury szły z kotła na instalację grzewczą? Na samym prądzie nie ujedziesz finansowo, kosztowna PC pozwoli na 3-krotne zmniejszenie poboru mocy, ale temperatury z pompy też muszą być możliwie jak najniższe, żeby to gwarantowało wysoką sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa odpada bo chałupa jeszcze nie ocieplona, no chyba że jak będę ocieplał to od razu pompę założę. A temperaturę trzymałem 65 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na razie zapomnij o samym prądzie i zacznij już teraz od podstaw reorganizować grzejniki pod pracę  z pompą. Sam przed montażem PC, mając tylko kociołek, regulowałem sobie temperaturę wychodzącą z bufora, symulując niejako pracę pompy i patrzyłem które grzejniki należy pozamieniać miejscami a gdzie założyć znacznie większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to myślałem o prądzie plus solary na dach, ale z tym prądem trochę pozamiatali. I najpierw zrobię ocieplenie, i trochę pomęcze się jeszcze z tym węglem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim pozamiatali. A najgorsze jest to, że trudno przewidzieć, jaka sytuacja będzie w przyszłych latach. Chyba, że ktoś ma las i kocioł na drewno - to u niego nic się nie zmieni 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ekipa się nie zmieni, spodziewaj się wszystkich możliwości, nawet tych nieprawdopodobnych jak brak drewna z lasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisałem o własnym lesie 😉 Ja mam grzanie prądem (klima), drewnem (piec Kuzniecowa), węglem (kocioł na ekogroszek). Ten ostatni muszę wymienić, bo jest 3 klasy i instalacja jest jest skopana. Zastanawiam się, w co pójść i nie mam pojęcia. Przez limity prądu poszedłbym w pellet - porządny kocioł, jak Windhager, czy coś - w pełni automatyczny. Nie ustawia się w nim kompletnie nic i jest przez to jako tako ekonomiczny. Ale cena pelletu jest tak samo do przewidzenia, jak wszystko inne - jedna wielka niewiadoma 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz własny las to może pomysł nad podajnikiem do kotła i rebakiem do zrębki. Szatkujesz co popadnie i zasypujesz zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kup jeszcze do tego ciągnik, przyczepę, wybuduj garaż/wiatę na to wszystko. Tak w ramach oszczędności 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe. Nie mam. Mam za to źle zrobioną instalację co w oparciu o stary kocioł na ekogroszek. I coś z tym zrobić muszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, mcjszt napisał(a):

I kup jeszcze do tego ciągnik, przyczepę, wybuduj garaż/wiatę na to wszystko. Tak w ramach oszczędności 😉

Jeszcze podpowiedz żeby nie chodził do sklepu po mleko, tylko krowę sobie kupił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak chciałem kombinować, ale mam taką instalację, że nawet z wyłączonym CO w trybie grzania cwu zjada worek węgla w dwa dni. Nie ma na co czekać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że inne moce potrzebne w domu ocieplonym a inne  w durszlaku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że inne moce potrzebne w domu ocieplonym a inne  w durszlaku .
Tak. Jasne. Mam ściany bez ocieplenia (porotherm 44), dach i podłoga ocieplone. Na dom o powierzchni użytkowej ponad 200m2 potrzebuję przy -20 około 16kw (wraz z cwu dla 8 osób). Ściany docieplę, ale nie teraz. Mam inne wydatki :)

Jak zjada mi worek w dwa dni? Nie mam do bojlera zaworu i pompy. Jest tak - wyjście ciepłej wody z kotła, potem pompa i woda pchana tą pompą stałe grzeje bojler (bez czujek, zaworu itp) oraz wymiennik płytowy do grzania cwu. I zapewne bojler wyciąga ciepło z kotła. Tak było, gdy kupiłem dom i nie kombinowałem, a najwyraźniej muszę. Kocioł jest stary i są już ogniska korozji na wymienniku. Poza tym przydałoby się coś, co może się samo rozpalić i wygasić. W lato, jak znalazł. Grzałka w bojlerze też żre kupę prądu, bo grzeje przez wymiennik obieg kotłowy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na początek to faktycznie trzeba zrobić porządek z tym układem grzewczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli grzałka grzeje wymienniik to wyłącz pompę podczas grzania prądem i zaizoluj wszystkie rury mały koszt a nie kombinujesz jak grzać cały dom prądem czy wymieniać kocioł.

Porotherm 44 ma U około 0,3 więc z ociepleniem zejdziesz co najmniej o połowę coś pod 0,15, jeszcze okna i można myśleć o mniejszym rachunku.

Ogólnie porotherm dzięki P+W jest gorszy niż podają w deklaracji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury są zaizolowane, pompa stoi. A kocioł i tak muszę wymienić :) Dobra. Nie zawracam. Muszę policzyć środki, poczytać, popytać. Opcji jest sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro rury są zaizolowane a pompa stoi to boiler nie powinien tracić ciepła chyba że grawitacyjnie wyciąga do góry ciepłą wodę.

Rozglądaj się za nowym kotłem jeśli uważasz że ten może na dniach wyciągnąć ducha ale prawda jest taka że bez różnicy czym bedziesz grzał to bez izolacji nie masz co liczyć na niższe rachunki jak teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.