Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie węglowe vs prąd z buforem ciepła.


Rekomendowane odpowiedzi

🙂 Czyli 12kg węgla dziennie na samą CWU jest ok, bo nie mam zaizolowanych ścian? 😄 Główne grzanie, to u mnie piec Kuzniecowa. Kocioł CO mi jest potrzebny, żeby grzać podłogę w wiatrołapie (delikatnie), kuchni i łazienkach. Będzie po prostu przyjemniej. Widzę to tak, że wyleci wszystko z kotłowni i będzie zrobiona od nowa. Wszystko, czyli kocioł, zasobnik CWU i pompki z zaworami i sterowaniem. Przy włączonym ogrzewaniu węglem teraz problem jest taki, że czy napalę w Kuzniecowie, czy nie, to węgla idzie tyle samo. Zamykają się głowice termo na grzejnikach, a ten ciągnie wciąż minimum worek na dobę. Nawet, gdy za oknem jest +15.

 

Jak już się rozgadałem - mam tylko jedną "rurę" do zasilania CO. Jest wymiennik płytowy, a za nim zawór 3D. I po zaworze woda idzie na wszystko z tym samym parametrem - grzejniki i podłoga. Mam ustawione, że idzie 40 stopni (bo mniej się na zaworze nie da tym moim), a i tak głowice ucinają przepływy nawet w mrozy. Ale nie chciałbym pchać takiego parametru na podłogę. Rozdzielnie do podłogi mam "po staremu" - czyli nie ma oddzielnej pompy, 3D, rotametrów. Temperatura w pętlach sterowana jest zaworami, jak na kaloryferach, tyle, że na powrocie (to się chyba nazywa RTS). Byłoby zapewne fajnie wyciągnąć obwód podłogówki na oddzielną "rurę", spiąć z obwodem grzejnikowym jakimś pewnie sprzęgłem, dać zawór 3D i puszczać tam dużo chłodniejszą wodę. Mam nadzieję, że da się to zrobić. A w razie czego można zrobić "odnogę"? To znaczy idzie z kotła zasilanie CO i to na wszystko. A dać w rozdzielni podłogówki oddzielny zawór 3D i pompkę? Bez wydzielania obwodu i spinania sprzęgłem?

Edytowane przez miklo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.