Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sadza w kotłach na pelet


Gosia51

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 27.03.2023 o 13:18, sambor napisał(a):

To trzeba tą instalację przenieść - za zaw 4-D.

To juz latem wezwę jakiegoś konkretnego fachowca 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.03.2023 o 14:48, liban napisał(a):

No masz racje nie wszystkie warunki. Brakuje jeszcze jednego,peletu z certyfikatem.

U mnie po wygaszeniu nic się nie tli.
Wiem bo sprawdzałem.
Wygaszanie mam ustawione na 3minuty, wentylator pracuje na tyle mocno że wszystko jest spalone.

Tylko wyjaśnię dla ścisłości. U mnie sadza to czarny nalot, nie jest to sadza jakaś gruba czy osadzająca się w postaci większych czy mniejszych płatków.
Po prostu kocioł wygląda jakby ktoś go sprayem czarnym pomalował.




 

Witam też tak mam jak Pan pisze czarny  nalot ,no trudno 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadza powstaje gdy:
1Jest za dużo paliwa do powietrza
2 Jest za niska temperatura spalania czyli pelet bezproduktywnie się kisi bo kocioł jest za duży do zapotrzebowania domu. 

3 Płomień dotyka zimnych powierzchni wodnych kotła  co skutkuje gwałtownym przerwaniem procesu spalania i wytrąceniu się sadzy. 
4Zapchane otwory napowietrzające w palniku.
5 Za słaby ciąg. 
Temperatura wody nic nie ma do spalania ponieważ dla płomienia woda o temperaturze 20 stopni oraz 90 stopni  to mróz syberyjski. Gdy płomień dotknie ściankę wodną o temperaturze 20 lub 90 stopni w obu przypadkach reakcja spalania zostanie gwałtownie przerwana i wytrąci się sadza. 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.2 3 i 5 - między-galaktyczne bajki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dozy napisał(a):

Ad.2 3 i 5 - między-galaktyczne bajki.

Nieprawda. Ad 2 to wynik z sytuacji z Ad 1. Ad 3 bardzo trafne spostrzeżenie. Przy prawidłowym stosunku powietrza do paliwa, odpowiedniej temperaturze płaszcza i poprawnej wentylacji kotła, w peleciaku nie ma prawa powstać żadna sadza. 

Należałoby wyjaśnić dlaczego Predator się myli. Z racji, że jest to niemożliwe, to stąd bierze się negacja stwierdzeniami o galaktykach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo słuszny pkt. 3. Czasem nie ma w kotłach na pellet przestrzeni dopalania. Ja zrobiłem tak że płomień wpada do zabudowania z szamotu i musi wrócić w stronę palnika 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

52 minuty temu, Outsider napisał(a):

Należałoby wyjaśnić dlaczego Predator się myli. Z racji, że jest to niemożliwe, to stąd bierze się negacja stwierdzeniami o galaktykach.

Ależ możliwe.

Po pierwsze od kiedy płomień w kotle na pellet styka się z płaszczem wodnym? Przecież palnik to oddzielny element niezinegrowany z płaszczem wodnym wymiennika.

A jeśli płomień jest na tyle długi, że wylatując z palnika uderza o przeciwległą ścianę wymiennika to możliwe,że jest za mała ilość powietrza lub zbyt małe jego zawirowanie i wtedy nie wszystkie gazy mogą się spalić w odpowiednim czasie. Ponad to płomień zaczyna tracić temperaturę od momentu opuszczenia palnika, a przecież do dopalenia gazów jest ona potrzebna oraz tlen, który gwoli ścisłości jest dawkowany w palniku, a nie w obrębie płaszcza wodnego. I skutek tego taki, że płomień niesie w sobie niedopalone gazy. I gdyby wymiennik był kilka cm szerszy, to sadza uleciałaby kominem, a nie wymalowywała się na blasze.

Nasz galaktyczny przyjaciel napisał, że temperatura płaszcza nie ma nic do rzeczy, bo czy to 20 czy 90, to i tak dla płomienia to "syberyjski mróz", a Ty w jednym z warunków prawidłowego spalania paliwa wymieniasz temperaturę płaszcza wodnego, czyli też nie zgadzasz się z teorią predatora. 😁

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defto bio slim 25 kw. Pokombinowałam na ,,mój chłopski rozum '' i ustawiłam na PID , zmniejszyłam nawiew , zmniejszyłam podawanie , zwiększyłam obroty maksymalne, zmniejszyłam wydolność kotła  i teraz jest jasny nalot wewnątrz pieca i biały dymek . 

 

Defro delta Ecopel zrobiłam tak samo jak wyżej . Biały dym,  mniej zachodzi sadzami , na ochronie powrotu dalej nie puszcza na grzejniki , trzyma aż temperatura spadnie na zaworze .  Więc pali bez ochrony powrotu . Ale tak czy siak zawsze wyskakuje komunikat o niskiej temperaturze powrotu . 

Nie jest źle , jeszcze rok ,dwa  i oswoje moje kotły . 😁 No chyba że znów pelet będzie potrzebował nowych ustawień . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2023 o 18:49, Gosia51 napisał(a):

Defto bio slim 25 kw. Pokombinowałam na ,,mój chłopski rozum '' i ustawiłam na PID , zmniejszyłam nawiew , zmniejszyłam podawanie , zwiększyłam obroty maksymalne, zmniejszyłam wydolność kotła  i teraz jest jasny nalot wewnątrz pieca i biały dymek . 

 

Defro delta Ecopel zrobiłam tak samo jak wyżej . Biały dym,  mniej zachodzi sadzami , na ochronie powrotu dalej nie puszcza na grzejniki , trzyma aż temperatura spadnie na zaworze .  Więc pali bez ochrony powrotu . Ale tak czy siak zawsze wyskakuje komunikat o niskiej temperaturze powrotu . 

Nie jest źle , jeszcze rok ,dwa  i oswoje moje kotły . 😁 No chyba że znów pelet będzie potrzebował nowych ustawień . 

No to sukces,Ja też trochę  posiedzialem przy piecu jest dużo lepiej też  zmniejszyłem  nastawy jutro ma dojechać nowy pelet zobaczymy pozdrawiam 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gosia51 napisał(a):

na ochronie powrotu dalej nie puszcza na grzejniki

Jeśli chcesz mieć ochrone powrotu, a przede wszystkim żeby zawór 4D mógł pracować poprawnie, to musisz koniecznie zamontować pompe kotłową/przewałową. Bez niej cudów nie zdziałasz.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór 4d na moje oko wygląda na calowy , czy po przeróbce i dołożeniu pompy na powrocie będzie to działało poprawnie ? Pytam tu kolegów specjalistów by autorka nie była zawiedziona jak wyda kasę i okaże się że znowu nie do końca jest ok. Przede wszystkim Kolegę @sambor

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Dozy napisał(a):

Jeśli chcesz mieć ochrone powrotu, a przede wszystkim żeby zawór 4D mógł pracować poprawnie, to musisz koniecznie zamontować pompe kotłową/przewałową. Bez niej cudów nie zdziałasz.

Ok . Postaram się zdążyć przed zimą . 

20 godzin temu, 1965 napisał(a):

No to sukces,Ja też trochę  posiedzialem przy piecu jest dużo lepiej też  zmniejszyłem  nastawy jutro ma dojechać nowy pelet zobaczymy pozdrawiam 

Też zamówiłam,  jak na razie 4 tony, u mojego zaufanego dostawcy . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie instalacja stara kiedyś grawitacyjna (dwucalowa) podłączenie do kotła mam na 1calowych rurach i 1calowym zaworze 4d i wszystko wzorowo śmiga. Oczywiście pompa kotłowa obowiązkowo na powrocie za zaworem 4d. Odpowiednio wysoka temp.powrotu (u mnie minimum to 55stopni) to nie tylko dłuższe życie dla kotła, ale bardziej ekonomiczne spalanie i stabilna praca z małymi wahaniami temp na kotle.





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.