Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sadza w kotłach na pelet


Gosia51

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.  Czy ktoś pomoże?,  bo już nie mam cierpliwości . 

Kocioł defro bio slim 25 kw po wizycie serwisu palił ładnie przez pół roku , po zmianie peletu zaczął oblepiać się sadzami . Drugi kocioł  defro delta ecopel 25 kw  to samo .  Bawię się ustawieniami całą zimę ,na pid i bez pidu . Reguluje dawki podawanego peletu i powietrza . Czasem myślę że się już udało bo dym biały , a za dwa dni znów czarny dym i sadza . 

Defro bio slim : podsyp 6 s ,przerwa 17 s , minimalny nadmuch 10 % , maxymalny 26 %  . 

Defro delta ecopel podobne ustawienia.  Tylko ze ten zachodzi sadzami od samego uruchomienia. Na nastawach 6 s podawanie, 16 s przerwa  , 22 nadmuch max , 8 nadmuch minimalny . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyszcze piece praktycznie co tydzień.  Taki relaks 😁Chyba to logiczne jak zachodzą sadzami?   Czyszcze i znów zmieniam parametry dawki i nadmuchu .  Był drugi serwisant wziął 500 zł i nie zrobił nic . 

Edytowane przez Gosia51
Błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo.  Ale przestałem z tym walczyć. Ważne aby sadza była sypka,sucha i dająca się usunąć szczotką taką zwykłą do podłogi.

Raz w miesiącu omiatam wymienniki szczotką, wyciągam odkurzaczem do kominków i jest ok. Czasem częściej, ale informuje mnie o tym temp.spalin bo wzrasta o 20 stopni. Jak ma być ekonomicznie to niestety trzeba czyścić.

Co prawda pellet bez magicznych certyfikatów ale pięknie w kotłowni drewnem pachnie. Z komina zero dymu, czasem tylko para, ale to zależy od wilgotności powietrza i temp.na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gosia51 napisał(a):

Witam.  Czy ktoś pomoże?,  bo już nie mam cierpliwości . 

Kocioł defro bio slim 25 kw po wizycie serwisu palił ładnie przez pół roku , po zmianie peletu zaczął oblepiać się sadzami . Drugi kocioł  defro delta ecopel 25 kw  to samo .  Bawię się ustawieniami całą zimę ,na pid i bez pidu . Reguluje dawki podawanego peletu i powietrza . Czasem myślę że się już udało bo dym biały , a za dwa dni znów czarny dym i sadza . 

Defro bio slim : podsyp 6 s ,przerwa 17 s , minimalny nadmuch 10 % , maxymalny 26 %  . 

Defro delta ecopel podobne ustawienia.  Tylko ze ten zachodzi sadzami od samego uruchomienia. Na nastawach 6 s podawanie, 16 s przerwa  , 22 nadmuch max , 8 nadmuch minimalny . 

Może palnik ma zalepione otwory napowietrzające , lub jakaś wyczystka komory napowietrzającej ,gdzieś tam pyłu się nagromadziło , jak pellet kiepski to palnik trzeba częściej czyścić .

Ważne też jaką temperaturę zadaną ma kocioł , i czy ochrona powrotu kotła prawidłowo działa .

Jak kocioł stele pracuje na mocy minimalnej to też może się ciemno w kotle robić .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liban  , racja bo gdy miałam pelet z certyfikatem  piec był czysty . Teraz też niby czysta sosna ale kolor jakiś inny , najgorzej było gdy paliłam peletem z twardego drzewa . No trudno będę czyścić dalej .

Lenas 1 , po ostatniej wizycie już po nich nie zadzwonię,  ściemniać każdy potrafi .

Kordjano , palniki czyste ( mowa o dwóch defro u mnie i rodziców) temperatura zadana 65 ° , ochrona powrotu wyłączona . Na delta ecopell wyskakuje komunikat zbyt niskiej temperatury powrotu , ale z załączoną ochroną też wyskakuje, a do  tego piec zatrzymuje ciepło i nie grzeją grzejniki . Po wyłączeniu ochrony powrotu grzejniki grzeją normalnie .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Gosia51 napisał(a):

serwisant powiedział że każdy pelet można dobrze spalić tylko trzeba odpowiedno dobrać dawkę do nadmuchu. 

Pierwszy raz słyszę żeby dobierać dawkę paliwa do powietrza. Co za bzdura. Ki czort to wymyślił?
To tak jakby jadąc autem dostosowywać prędkość do spalania L/100. 😆

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już przytoczyłeś ten przykład uważasz nie dobierasz paliwa do powietrza to poco w silnikach spalinowych  montuje się przepływomierze powietrza ?

Tak samo jak w kotłach trzeba to jakoś pogodzić jeżeli jest sądza to zwykle jest za dużo paliwa do powietrza w ustawieniach serwisowych zmień "maksymalna przerwę podawania " zwiększ ja tylko nie za dużo np. 5 s bo ta sadza powstaje pewnie przy pracy na niskich mocach.

Jaka jest zadana temp. kotła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sambor napisał(a):

Jak masz zrobioną ochronę powrotu 

Nie mam pojęcia.  

A może ktoś z was mi podpowiedzieć jakie macie nastawy podsypu i nadmuchu?  Chyba że to to tajemnica 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gosia51 napisał(a):

Nie mam pojęcia.

To może jednak pojmij - przy paleniu pelletem podstawą jest nie apteka w dawkach powietrza i paliwa, a temperatura na kotle .Ważnym elementem jest temp powrotu na kocioł.

Drugim ważnym parametrem jest czas działania palnika przy jednym zapłonie - idzie o prawidłowe temp samego palnika.

Większość palących pelletem , posiadających przewymiarowane kotły do układu wstawia bufor - po to aby wydłużyć czas palenia na jednym zapłonie.

Ty ze swoim kotłem należycie do takiej grupy - mocno przewymiarowany kocioł, startujący na krotką chwilę, dodatkowo jak piszesz wyłączona ochrona powrotu ( nie wiem by to miało znaczyć, gdyż nie podajesz jak masz to rozwiązane), a powrót z podłogówki jest mocno wychłodzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defro delta ecopel nie ogrzewa podłogówki,  bo jej nie ma . Grzeje tylko kaloryfery . Nie ma pompy na ochronie powrotu . Temperatura ochrony powrotu jest ustawiona na 48 ° . I gdy jest włączona to kocioł trzyma ciepło i nie przepuszcza na kaloryfery.  Bufora brak . Instalator twierdzi że jest wszystko wporzadku  podo nie jak serwisant.  A tak naprawdę jest wszystko fo d..y. 

Bardzo proszę żeby ktoś napisał jakie ma ustawienia w kotle defro 25 kw . Tak dla porównania z moimi . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie orurowania koło kotła by się przydało, ale pewnie ma na 4d bez dodatkowej pompy i dlatego nie idzie ciepło na grzejniki, jak włączy ochronę powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, kubutek11180 napisał(a):

Chcesz wiedzieć więcej musisz więcej napisać. Na ustawienia wpływa metraż ogrzewanego  budynku i jego izolacja ,instalacja w jaki sposób jest zbudowana, dlatego nie ma uniwersalnych ustawień. Napisz więcej to łatwiej coś wymyślić.

Defro delta ecopel 25 kw ,  180 m'2 budynek , ocieplony 15 cm styropianem, okna plastikowe dwuszybowe , grzane tylko grzejniki i woda . 

Zdjęcia zrobię jutro , teraz jestem w pracy . 

Defro bio slim 25 kw , budynek 270 m'2 , styropian 10 cm,  okna plastikowe dwuszybowe .  Grzane kaloryfery i bojler . Czasem podłogówka  . Brak alarmów , tylko sadza . 

57 minut temu, bioly napisał(a):

Zdjęcie orurowania koło kotła by się przydało, ale pewnie ma na 4d bez dodatkowej pompy i dlatego nie idzie ciepło na grzejniki, jak włączy ochronę powrotu

Zdjęcia zrobię jutro . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kubutek11180 napisał(a):

Jak już przytoczyłeś ten przykład uważasz nie dobierasz paliwa do powietrza to poco w silnikach spalinowych  montuje się przepływomierze powietrza ?

W celu korekty czasu otwarcia wtryskiwaczy. Ale mówienie o dobieraniu dawki paliwa wzgledem powietrza jest błędne, ponieważ to w mapie paliwowej jest zapisana wartość czasu otwarcia wtryskiwaczy (czyli dawki paliwa) dla poszczegolnych wartosci obrotów wału korbowego, a sonda lambda może jedynie skorygować te wytyczne w granicach bodajże 18%.

PS.

Interpunkcja - mówi ci to coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie spełnione są wszystkie warunki do czystego i bezsadzowego spalania, a i tak kocioł robi się czarny.
Przy niższych temperaturach kocioł pracuje 12-15h na dobe(w nocy wyłączony). Temp.zadana kotła 66, temp powrotu oscyluje zawsze 6-8stopni poniżej zadanej.
Wszystko śmiga pięknie i stabilnie. Temp.zadana na c.o. 45stopni.

Instalacja zrobiona wzorowo (pilnowałem hydraulika aby była zgodna z wytycznymi @Sambora).
Tak jak wspomniałem spaliny czyściutkie. Nawet jak otworzę górną wyczystke podczas pracy to nie widać spalin, czy kocioł leci na maks mocy czy na 40%. To samo z komina.

Tylko kocioł czarny w środku. Więc stwierdzam że taki pelet. Ale nie przeszkadza mi to bo jest naprawdę ekonomiczny. Fakt że zimy nie było ale do dzisiaj spaliłem 3.5t pelletu temp.pomieszczeń różna od 18 do 24stopni.


Tylko u mnie kocioł jest można powiedzieć delikatnie niedowymiarowany. 15kW i chałupa nieocieplona 10mx12m po ścianach, parter i piętro ogrzewane, strych nieogrzewany. Wełna 25cm rozłożona na strychu na podłodze.

U Autora tematu jednak kocioł jest dość mocno przewymiarowany i tutaj także jest problem bo jest nieekonomiczny i pewnie bardzo brudny w środku i szybkobrudzący.






Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadza na wymienniku przemawia, że jednak nie wszystkie warunki. 😁

Po wygaszeniu kotła nadal tli się niewielka ilość paliwa - to generuje sadzę.

Powiem więcej - pellet potrafi się tlić dłużej niż groszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz racje nie wszystkie warunki. Brakuje jeszcze jednego,peletu z certyfikatem.

U mnie po wygaszeniu nic się nie tli.
Wiem bo sprawdzałem.
Wygaszanie mam ustawione na 3minuty, wentylator pracuje na tyle mocno że wszystko jest spalone.

Tylko wyjaśnię dla ścisłości. U mnie sadza to czarny nalot, nie jest to sadza jakaś gruba czy osadzająca się w postaci większych czy mniejszych płatków.
Po prostu kocioł wygląda jakby ktoś go sprayem czarnym pomalował.





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak obstawiam na pellet.Mam tak samo jak liban czarny nalot łatwy do usunięcia po wygaszeniu nic się nie tli, a jest sadza.Wcześniej na różnych innych pelletach w kotle czyściutko biało,a mam pompę kotłową do ochrony powrotu .Poprostu taki pellet dobrze się spala kaloryczny z komina dymi tylko podczas rozpalania,a jak rozpali zero dymu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.