Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sadza i smoła w kotłe peletowym - mam problem / będę rad za pomoc


d80

Rekomendowane odpowiedzi

Kłaniam się,

W moim od niedawna zainstalowanym kotle pojawił się problem odkładającej się sadzy a nawet smoły (!) Tego nie miałem nawet w kopciuchu jak paliłem "od góry".

Kocioł pellpal 8kW , dom 70m2 średnio ocieplony (15cm białego styropianu , okna stare plastiki , 100% grzejniki.  Do utrzymania stałej temperatury w domu potrzeba nie więcej jak 35C na grzejniki  ale i tak głowice termostatyczne mało co się otwierają. Układ na sprzęgle.

Temperatura kotła ustawiona na 65C , powrót jest ~3C niżej - podłączyłem czujnik CWU żeby można to było kontrolować na wykresach.

Ustawione obecnie podawanie peletu 1.2sekundy , przerwa 25 sekund. Fabryczne nastawy podawanie 2.5sekundy , przerwa 16 sekund

Nadmuch minimalny 10% , max 70%.

Jak jeszcze tydzień temu było cieplej na zewnątrz i kocioł często się wygaszał , w południe był wygaszany na dłużej bo w domu było za ciepło. Teraz chciałem żeby paliło się "non stop" i nie było dużo cykli rozpalania-gaszenia. To co zastałem na podajniku załączam na zdjęciu. 

Czy to możliwe , że dostaje za mało paliwa (w trybie ciągłym) i zamiast palić się ten się "tli" i przez to wygląda to jak wędzarnia ? Obecnie mam pelet A1. IMG_20231109_215839.thumb.jpg.b6c1c3cfd355461de956a6269f5a0811.jpg Miałem wcześniej na próbę kilka worków tańszego ale poza klasowego i nie było wtedy sadzy tyle , że w koszyku podajnika zostawały "gluty" / spieki - Więcej tego nie kupiłem.

Będę wdzięczny za próbę nakierowania mnie na rozwiązanie.

IMG_20231109_215925.jpg

IMG_20231109_220327.jpg

IMG_20231109_220338.jpg

IMG_20231109_220352.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest moc minimalna tego kotła?

Patrząc po palniku to za mało powietrza, pellet odgazowuje nie spalając się.

pellet powinien wpadać w strefę żaru, ognia.

Proponuję podnieść moc minimalną palnika i wrócić do palenia przerywanego.

bo obecnie to wygląda jakbyś wędził szynki albo trzymał palnik w stanie podtrzymania a nie palenia.

70 metrów ocieplonego domu to może mieć zapotrzebowanie rzędu 4kW przy - 18.

Przy + 5/10 zapotrzebowanie może wynosić 1,5kW a licząc zyski własne z mieszkania to nawet 1 kW. Żaden palnik tak nie ujedzie.

Edytowane przez kult5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kocioł za mocny do zapotrzebowania. Jak masz miejsce to zainstaluj bufor ok 300-400l a najlepiej większym. W efekcie kocioł będzie pracował do czasu naładowania z pełną mocą i się wygasił na x godzin.
Bufor 300l może być chociażby ze starego używanego bojlera. Byle był szczelny.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo napisać. Ja mam większe zapotrzebowanie, odpalam palinka jedzie na całą moc i ładuje bufor 1000 L, w tym czasie przez zawór 4d idzie na instalację od 35 do 42 stopni. Na wymienniku mam proch ale nie sądzę. Przydałby się jakiś palnik wirowy separujący cząstki stale😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie za duża moc kotła do zapotrzebowania budynku może jeżeli masz jakieś ekonomizery w kotle takie blaszki które wydłużają drogę spalin usuń je kocioł straci na sprawności ale może to pomoże.

Używaj peletu z niższą wartością opalową.

Jeżeli wszystkie rozwiązania nie pomogą to zostaje montaż bufora.

Lepiej wrócić do palenia przerywanego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Udało mi się w końcu dojść do ładu z palnikiem - zwiększyłem częstotliwość podawania opału ale w mniejszych porcjach.

Załączam zdjęcie wyglądu wymiennika.

Jak słusznie zostało tutaj napisane mimo , że to "tylko" 8kW to i tak za dużo do mojego domu.  Obecnie myślę nad instalacją bufora 400l. Gdybym ogrzewał go do +75C i wyładowywał do +35C to miałbym do dyspozycji około 20kWh energii co powinno skutkować 3 cyklami pracy kotła na dobę.

Z YT dowiedziałem się , że bufor nie zmniejszy apetytu na paliwo a jedynie poprawi działanie kotła.

 

wymiennik_10_stycznia.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz i do 90* zagrzać wodę w buforze byle by sterownik kotla pozwolił na taką temperaturę.
Zwykle to przy 75* jest alarm 1 stopnia.
By zagrzać bufor do takiej temperatury najlepiej zainstaluj zawór termostatyczny/laddomat lub zawór 3d z siłownikiem by móc warstwowo wygrzać bufor do zadanej temperatury. Pierwszy i drugi musi mieć odpowiednią wkładkę temperaturową.
Do tego napewno przyda się sterownik bufora który przekaże info do sterownika że uzyskał temperaturę a kocioł niech się wyłączy.
Ale po zakończeniu prac w kotłowni i ustawieniu wszystkiegobędziesz zadowolony z efektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie problem mocy kotła,tylko złe ustawienia.Inni używają kotłów nawet większych na taką powierzchnie i sobie radzą nawet bez bufora.Jak zmieniasz pellet to trzeba czasami zrobić korektę ustawień.Podawanie1,2s to za mało, dlatego tak się dzieje.Proponuje ustawić 4s podawanie 15s przerwy i dostosować nadmuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
23 godziny temu, lenas1 napisał(a):

Tu nie problem mocy kotła,tylko złe ustawienia.Inni używają kotłów nawet większych na taką powierzchnie i sobie radzą nawet bez bufora.Jak zmieniasz pellet to trzeba czasami zrobić korektę ustawień.Podawanie1,2s to za mało, dlatego tak się dzieje.Proponuje ustawić 4s podawanie 15s przerwy i dostosować nadmuch.

Oczywiście moje parametry sterownika są już inne niż pisałem na początku.

  • Teraz czas podawania 1.7 sekundy
  • Czas przerwy podawania paliwa 17 sekund
  • Ograniczyłem max temperaturę spalin do 150C - powyżej tej wartości nadmuch jest zdejmowany.

Widzę , że masz podobny piec do mojego - w sensie podajnik. Spędziłem trochę czasu w kotłowni dla wypracowania tych ustawień.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.