Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zasobnik CWU modernizacja


Sherman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Posiadam stary kocioł zasypowy na paliwa stałe. Do tego jest zbiornik poziomy na ciepłą wodę 140 litrów. Późnym wieczorem/nocą w kotle się wygasza i temperatura spada. Rankiem po normalnym użytkowaniu w ciągu dnia, starcza na prysznic dla 1,5 osoby. Temperatura na zasobniku przed pójściem spać waha się zazwyczaj między 40 a 47 stopni. W najbliższym czasie zaadaptowane na cele mieszkalne zostanie poddasze i wtedy będzie 4 domowników korzystających z instalacji. 

1. Czy wymiana zbiornika na przykładowo pionowy 300 L znacząco poprawi sytuacje ? Jest ktoś w stanie coś polecić ? 

2. Słyszałem że zamykanie zaworu z dopływem zimnej wody do zbiornika po spadku temperatury na kotle poprawia nieco sytuacje. Czy to prawda ? 

3. Czy temperatura cieplej wody w zbiorniku jest wystarczająca ? 

4. Czy na poddaszu instalowanie przepływowego podgrzewacza wody w ramach awaryjnego podgrzewania to dobry pomysł ? Ktoś może się podzielić doświadczeniami kosztowymi takiego rozwiązania ? 

5. Czy można było by zrobić aby poprawić sytuacje ciepłej wody ? 

Z góry dziękuję za pomoc. 

 

 

325327364_726958799048857_8877652984057170196_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1 Wymiana na 300L bardzo pomoże ale jak woda kotłowa będzie krążyć grawitacyjnie to będzie go wychładzać. Lepiej zrobić ładowaniu na pompie + zawór zwrotny. Sterownik będzie pilnował by pompa ganiała dotąd aż uzyska zadaną temp na zbiorniku.

ad2 jeśli już to zamykanie zaworu zasilania wody z kotła.

ad3 trochę niska. Osobiście ładuję do 58-60* a na wyjściu CWU ze zbiornika jest zawór mieszający by nikt się nie poparzył.

ad4 koszt zależy od mocy i ile wody będzie zużywanej. Mogą podać u siebie jak zbiornik CWU jest ładowany grzałką to wychodzi średnio ok 5,5kWh na dobę. Przepływowy może pobrać taką samą ilość. Tylko odpuść sobie podgrzewacze na 230V. One się pala zaraz po gwarancji. Jak już to siłowe.

ad5 patrz ad1. i ad3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałbym z dwiema wężownicami - w razie czego w przyszłości można je spiąć w szereg. No i ważna kwestia - dobra izolacja zasobnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przepływowy podgrzewacz, to taki, który może być zasilany wysoką temperaturą. Z tego co szukałem (jestem na etapie wyboru), to Kospel PPE3 spełnia te wymagania. Jak w zasobniku braknie ciepłej wody, to włączy się podgrzewacz. Jak będzie przez niego przelatywać na przykład 45*, a będzie nastawiony na 42*, to się po prostu nie będzie włączał, bo nie będzie miał co grzać. Jak temperatura spadnie to włączy się z taką mocą, aby dogrzać do odpowiedniej temperatury.

Tak jak napisał @sambor, grzałka w tych czasach to rozsądek na przyszłość. Można podpiąć PV offgrid, lub wykorzystać nadprodukcję z PV ongrid. Jak nie ma PV, to można korzystać z taryfy G12w i w lecie dogrzać w taniej taryfie.

Dwie wężownice załatwia sprawę jak będą solary na dachu. Z tym że jak będzie duże słońce, a nie będzie odbioru ciepła, to solary będą się przegrzewać. W ten sposób, teoretycznie marnuje się energia. Z drugiej strony, to takie solary można wykorzystać w okresie przejściowym do CO, tak samo jak PV. Solary są bardziej wydajne od PV, jeżeli chodzi o uzysk energii cieplnej. Są do tego stworzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za konkretne odpowiedzi, wiele mi się rozjaśniło 🙂 

Wracając jeszcze do zamykania zaworu zasilania wody z kotła. Mógłby mi ktoś wskazać na przykładzie mojego zdjęcia, który to dokładnie jest (domyślam się, ale wolę mieć pewność).

Co do zbiornika 250-300L mógłby ktoś coś konkretnego polecić w dobrym stosunku jakość/cena?

Jeżeli ktoś jeszcze ma jakieś spostrzeżenia bądź porady, to chłonne wszystko 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.