Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec na pellet nie dogrzewa bufora


xmi21
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez xmi21,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników. Potrzebuję pomocy odnośnie dogrzewania bufora. Posiadam kocioł lazar smartfire 15 kw plus 1000 litrow bufor. Dom około 130 m2. Ocieplony 15 cm styropianem i 30 cm wełny na stropie. Piec dochodzi bez problemów do temperatury zadanej (75 oC). Bufor nastawiony na 60 oC. Z tego co zauważyłem wygląda to tak jak by temperatura z kotła wolno przechodziła na bufor. Pompka za piecem pracuje (czuć lekkie drgania po położeniu na niej dloni), pracuje na 3 biegu. Filterek przy pompce czysty. Pompka evosta 2 ma niespełna 3 lata. Proszę o poradę co jest nie tak że nagrzanie bufora trwa 8-10h 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec raczej nie powinien osiągnąć temperatury 75 stopni gdy na buforze jest 60, za duża różnica. 
Pytanie w którym miejscu bufora mierzysz tę temperaturę - jak czujnik temperatury jest na dole to może jest tak że na górze bufora już dawno masz te 75 a tylko dół nie może się dogrzać?
Jaka temperatura wody jest na powrocie? A jaka na zasilaniu? 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15kW na 1000L to trochę mało. Mam 12 kW a bufor 300L. Od 43 do 69 ładuje się 1,5 godz. Przy jednoczesnym stałym rozładowaniu na instalacje przez mieszacz na poziomie 37 stopni. Z tym, że moj bufor laduje się od razu( nie od 60 stopni). Krotkotrwały spadek powrotu do 43 stopni nie ma negatywnych skutków.

Pytanie jaka temperatura idzie na obieg. Osobiście wyłączyłbym modulację mocy przy buforze jeżeli jest akurat włączona. Masz kolego econeta? Możesz wrzucić jakieś wykresy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, xmi21 napisał(a):

Moim zdaniem powinno to iść może z różnica 2 stopni. Może pompka niedomaga ?

Nie da rady. Aby bylo dT=2 i moc 15kW to przeplyw musiałby byc w okolicy 6,5 m3/h. Czyli nierealne.

Przy 15kW o ile kociol faktycznie tyle daje i przeplywie 1,8 m3/h masz dT=7. Roznica ta dotyczy miedzy zadilaniem z kotla i powrotem do kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ten zaw 3-D, filtr pewnie sprawdzałeś.

W takim kotle pompa powrotu powinna startować od 50C lub nawet mniej.

Ciepło w buforze jest różnicą między tym co daje kocioł a tym co pobiera instalacja.

Pobaw się w wyłączenie pompy za buforem i wtedy sprawdź jak się bufor nagrzewa.

Co do wydatków pomp to nie ma się co nimi podniecać - tu decydują średnice rur i opory pozostałych elementów, kocioł pewnie jest badany przy delcie T =15C, a przez rury więcej niż 1,5m3/h nie płynie.

Sam mam 20kW (inny model) i przepływy są na poziomie 1,3m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli ścisłości filtr siatkowy jest zamontowany "tyłem do przodu".

A jakie masz ustawienia palnika? Jeśli np. z dawki paliwa wychodzi 9kW, to nici z deklarowanych 15kW mocy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od sprawdzenia mocy kotla czy caly czas pracuje na tych 15kW (a watpie bo co by sie dzialo z tym ciepłem?).


Kociol prawdopodobnie zwalnia z powodu dojścia do zadanej i braku odbioru ciepla. Braku spowodowanego brakiem przeplywu w kierunku bufora. Zawor 3d do sprawdzenia no i ta pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawor wymontowac, rozebrac, wyczyscic i moze cos zauwazysz. A jak nie to podmienic. A ten zawor grzybkowy czerwony to odkrecony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2023 o 20:10, PioBin napisał(a):

Zawor wymontowac, rozebrac, wyczyscic i moze cos zauwazysz. A jak nie to podmienic. A ten zawor grzybkowy czerwony to odkrecony?

Tak. Odkręcony maksymalnie. Raczej będę zmuszony ściągnąć hydraulika. Raczej niemożliwe że po niespełna 3 latach pompa by siadała. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jaka jest roznica temperatur pomiedzy wyjsciem z kotla a powrotem do kotla w momencie uruchomienia zimnego kotla po kilkunastu minutach (temperatura kotla musi byc ponizej temperatury otwarcia zaworu).

Wtedy zawor 3d jest ustawiony na krotki obieg. Woda krazy wewnatrz kotla i nie idzie na bufor. W ten sposob sprawdzisz w przyblizeniu wydajnosc pompy znajac chwilowa moc palnika (kotla).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2023 o 20:32, PioBin napisał(a):

Podaj jaka jest roznica temperatur pomiedzy wyjsciem z kotla a powrotem do kotla w momencie uruchomienia zimnego kotla po kilkunastu minutach (temperatura kotla musi byc ponizej temperatury otwarcia zaworu).

Wtedy zawor 3d jest ustawiony na krotki obieg. Woda krazy wewnatrz kotla i nie idzie na bufor. W ten sposob sprawdzisz w przyblizeniu wydajnosc pompy znajac chwilowa moc palnika (kotla).

Powrót jest na 55. A wyjście sprawdzałem już na różne temperatury. 55 , 60, 65 i nie widzę różnicy. Kocioł niemalże dogrzany a bufor w tyle o 20 stopni 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumielismy sie.

Jesli kociol ustawiony jest na 15kW to wyjscie z kotla mysi byc o 5,6,7,…10,15C itd wiecej niz powrot i rosnac w miare rozgrzewania kotla. Rosnie zarowno temperatura wyjsciowa jak i powrot. Ta roznica pomiedzy bedzie stala. Znajac moc palnika i ta roznice wyliczysz przeplyw wody. W ten sposob bardzo pobueznie sprawdzisz pompe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u mnie po rozpaleniu jak przy 35°C wystartuje pompa kotłowa, to T.kotła i T.powrotu idą łeb w łeb dopóki nie załączy się któryś z obiegów (T.załączenia >50°C). 
Przy zaworze temperaturowym powinno być to samo - on nie puści ani kropli zimnej wody z instalacji dopóki nie osiągnie tych 55°C na gorącym króćcu. ...chyba, że coś jest skaszanione.


A ta rura dochodząca do czwórnika poniżej pompy kotłowej, to z czego to powrót?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj nam schemat całej swojej instalacji chociażby ręcznie z opisem co jest czym i gdzie podłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2023 o 00:46, Dozy napisał(a):

To u mnie po rozpaleniu jak przy 35°C wystartuje pompa kotłowa, to T.kotła i T.powrotu idą łeb w łeb dopóki nie załączy się któryś z obiegów (T.załączenia >50°C). 
Przy zaworze temperaturowym powinno być to samo - on nie puści ani kropli zimnej wody z instalacji dopóki nie osiągnie tych 55°C na gorącym króćcu. ...chyba, że coś jest skaszanione.


A ta rura dochodząca do czwórnika poniżej pompy kotłowej, to z czego to powrót?

Idzie ona do naczynia wyrównawczego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj mimo wszystko rozrysować z adnotacja co jest czym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za uczestnictwo i próbę pomocy. Kolega z fb pomógł rozwiązać problem. Bufor mam podłączony pod wężownice dolna i dlatego tak mozolnie nagrzewa się jak też temperatura z pieca wolno spada przy podawaniu na bufor. W następnym tygodniu zaprosiłem hydraulika na przerobienie instalacji. Dziękuję jeszcze raz za udział w dyskusji. Pozdrawiam Grupowoczow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • Rozwiązanie

Tak jak pisałem wcześniej bufor miałem podłączony pod wężownice ALE to jest jedyny problem. Padł zawor mieszający za kotłem. Nie otwierał się odpowiednio. Kocioł dochodził do 70 stopni a bufor niemalże stał w miejscu. Po wymianie na zawor afriso zaczęło to działać tak jak powinno. Dziękuję za udział. Temat zamknięty.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.