Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile kw można przesłać 2 calową rurą.


PredatorC

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Czy to będzie działać grawitacyjnie ?  Zawór 3D 2 cale. 
zawr3D.jpg.2fc630a56c6c1067f53af4689993ec49.jpg

Edytowane przez PredatorC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, ale spróbuj i daj wynik na forum

Obieg grawitacyjny działa na zasadzie różnicy temp między zasilaniem a powrotem.

Jak zmniejszysz tą różnicę to będzie  ?.......

Tak, tylko wydana kasa.

Taka sama sytuacja jest przy zaw 4-D - tam obieg kotłowy działa na grawitacji przy spełnieniu określonych warunków - długość rur, średnica rur i samego zaw 4-D, a obieg CO już musi mieć pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2023 o 17:22, sambor napisał(a):

Te kalkulatory nic nie dadzą, tu trzeba na piechotę liczyć np wg poniższych materiałów

 

1. Wodne grawitacyjne instalacje centralnego ogrzewania.pdf 3.8 MB · 12 pobrań

Witam ponowie. 
Mógłby mi ktoś wyjaśnić jak korzystać z tych wzorów bo albo ja coś źle liczę albo z tymi wzorami jest coś nie tak. Liczyłem dla swojej instalacji grzejnikowej która działa i wyszło mi że opory przepływu są kilkakrotnie większe niż ciśnienie czynne a instalacja działa. 🤔🙄
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam wzór na ciśnienie czynne to sobie liczę.

Pgr= (968,6-961,9)x9,81x0,5= 32,86Pa 

Chyba że dać bekę poziomo to wyjdzie 1 metr wysokości różnicy i 65,727Pa

Dla wody 95 stopni 961.9
Dla wody 85 stopni  968,6
Dla rury 2,5 cala wychodzi opór 14pa/m to by wyszło 28pa/m bo rura 2 metry (cała) Jakoś mało zostaje i kształtki są niedostępne. 
Dla  rury 3 cale wychodzi opór 6pa/m to by wyszło 12pa i sporo zapasu zostaje. Widzę, że kształtki są lepiej dostępne. 
Więc myślę, że na 3 cala się nie zagotuje??? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za małe za duże?
Z kalkulatora  http://sankom.pl/online/sankom/kkt/wavin/index.php?lang=pl&calc=resistance
Dla 95 stopni zasilanie 

Różnica temperatur 10 stopni

Moc 37kw 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dlaczego nie? Jeśli będzie odpowiednio duża rura żeby kw się zmieściły to nie widzę powoduje dlaczego miało by nie iść ? A może o czymś nie wiem? 
Koledzy z forum mówili że wyciąga na drewnie 27-30kw więc na zrembkach  37kw jak najbardziej możliwe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma grawitacja do mocy kotła ?
Przecież moc kotła zależy od tego co i  jak mocno się w nim pali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i mocno się w tym kotle pali, ale dostatecznego odbioru tego ciepła nie będzie jeżeli nie zapewnisz odpowiednio dobrego przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PredatorC napisał(a):

od tego co i  jak mocno się w nim pali. 

To jest moc paleniska, a jeszcze trzeba tą moc odebrać z wymiennika, który ma jakieś tam opory hydrauliczne, zależne od konstrukcji wymiennika i klasy kotła- im klasa wyższa tym opory hydrauliczne są większe.

Na stanowisku badawczym określa się moc znamionową przy pomocy pompy, a nie grawitacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to znaczy że kocioł z pompą ma większą moc niż kocioł bez pompy pomimo tego, że pali się w obu tak samo intensywnie ??????🤔

14 minut temu, carinus napisał(a):

zapewnisz odpowiednio dobrego przepływu.

Jeśli będzie odpowiednio gruba rura to chyba i przepływ  też będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opory samej rury to jedno, są jeszcze opory odbiorów i samego kotła, przez który woda też musi przejść.

I to są ograniczenia na które nie pomoże zwiększanie średnicy przesyłu. 

Może skończmy tą dyskusję, gdyż ty masz swoje wyimaginowane przemyślenia, których nie zmienisz, a ja nie mam ochoty się z koniem kopać, ani tym bardziej uczyć podstaw mechaniki płynów i termodynamiki.

Od tego są szkoły i kursy zawodowe.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, PredatorC napisał(a):

Czyli to znaczy że kocioł z pompą ma większą moc niż kocioł bez pompy pomimo tego, że pali się w obu tak samo intensywnie ??????🤔

Jeśli będzie odpowiednio gruba rura to chyba i przepływ  też będzie?

Mieszasz moc paleniska kotła ze sprawnością odbioru ciepła, która będzie spadać wraz z malejącą deltą temperatur powrót/zasilanie oraz innymi mniej lub bardziej oczywistymi czynnikami.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wysadzi mi kotłowni ? 
Czytobdziedziaa.jpg.5b06a3cf554fa30468cb576eb5aa4089.jpg
Żółte zawory kulowe.  
Kreski rura 2 cale.
Grube czarne prostokąty rury 3 cale. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekroje rur będą jak w miejskiej  magistrali cieplowniczej. Chyba niepotrzebnie generujesz sobie koszty na tak spore przekroje. Te 2 cale spokojnie wystarczą z zapasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.