Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy regulator pokojowy jest wymagany przy kotle na pellet?


zefirekk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od ok. roku użytkuje kocioł Sas Bio Solid 19kw. Instalacja grzejnikowa (grzejniki aluminiowe KFA), zawór 4d + pompa kotłowa i 2pompy na CWU i grzejniki. Kocioł na razie ogrzewa 140m2 (docelowo będzie ogrzewał 210m2). Dom jest nieocieplony, okna dwuszybowe. Czy montaż regulatora pokojowego (prostego dwustanowego) ma sens w takim domu? Na razie korzystam z planu pracy kotła, kocioł rozpala się ok. godziny 4:00 do 7:00, żeby przed wyjściem do pracy było ciepło, a następnie pracuje od 13:00 do 22:00 (przy większych mrozach dłużej, jak jest cieplej to  krócej). Temperatura za zaworem 4d jest ustawiona na ok. 50 stopni, w zależności od potrzeb zmniejszam ją lub zwiększam. Czy taki scenariusz pracy jest odpowiedni? Dodam, że piec nagrzewa się do ok. 68stopni i przechodzi w nadzór, a w wyznaczonych godzinach plan pracy go wygasza. Temperatura powrotu jest prawidłowa, wynosi powyżej 50stopni. Czy zmniejszenie temperatury grzejników i podłączenie regulatora zmniejszy spalanie? Rozumiem, że wtedy piec pracuje cały czas, a kiedy pomieszczenie osiągnie zadaną temperaturę, kocioł się wygasi, a rozpali po jej spadku.  Z góry bardzo przepraszam za ewentualne błędy mojego zrozumienia.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest niezbędny ? i tak i nie , przydaje się w okresach przejściowych pod warunkiem że steruje palnikiem  on/off. Jeżeli steruje zaworem 4d albo ogólnie mieszającym to nie ma wpływu na pracę kotła poza obsługą instalacji jeżeli ta nie posiada zaworów termostatycznych na grzejnikach ( wtedy jest raczej obowiązkowy ) bo kocioł nie wie jaka jest temperatura w mieszkaniu i może grzać bez sensu bez żadnych hamulców .

Co do oszczędności to bezpośrednich nie ma w okresie grzewczym ( bardziej pośrednie ) ale w okresach przejściowych kocioł pracuje tylko wtedy gdy jest taka potrzeba wg . ustawień termostatu pokojowego ( i tu znowu pod warunkiem że tak zostanie skonfigurowany sterownik kotła ).

Jak grzać zimny dom żeby zaoszczędzić , no to to akurat jest proste pytanie , grzać tak żeby nie wychładzać nadmiernie budynku bo przerwy w grzaniu i tak  kocioł musi w dalszej pracy nadrobić pracą na większej mocy czyli pracuje krócej ale intensywniej w efekcie w przerwach pomiędzy załączeniami kotła pogarsza się komfort ciepła ( zimne grzejniki i niektórzy tego nie lubią ) a poza tym większa moc to wyższa temperatura spalin czyli więcej ciepła w otoczenie  a chyba lepiej żeby to ciepło zostało w domu .

W efekcie w sezonie grzewczym  lepiej grzać słabiej ale cały czas niż dorywczo ( przynajmniej w przypadku kotłów na pellet ) no i tu również przydaje się termostat pokojowy bo w czasie np. nieobecności domowników może utrzymywać niższą temperaturę zasilania instalacji na sygnał z termostatu pokojowego wg. ustawień programu temperatur tygodniowego czy dziennego ( zależy od funkcji termostatu )

Tak że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie bo wszystko zależy od preferencji użytkownika i możliwości technicznych instalacji CO .

Edytowane przez mac65
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli ogólnie lepiej utrzymywać stałą temperaturę w domu, niż wychładzać i później mocniej dogrzewać. A jak taki regulator zarządza piecem? Kiedy pomieszczenie osiągnie zadaną temperaturę, regulator wygasza piec, czy załącza tryb nadzoru? W słabo izolowanym budynku szybko spada temperatura, to czy taki regulator nie będzie zbyt często wygaszał/rozpalał kotła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz to ladnie wyzej opisane.

Przy pelecie ma to sens o ile Twoj komfort nie ucierpi. Dom bedzie robil za „bufor” z wszystkimi plusami i minusami takiego rozwiazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, teraz stoję przed wyborem regulatora pokojowego. Zależy mi na czymś bezprzewodowym. Myślałem nad Tech ST-294V2 (wersja bezprzewodowa z odbiornikiem). Warto kupić ten model, czy może jakiś inny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zefirekk napisał(a):

Ok, czyli ogólnie lepiej utrzymywać stałą temperaturę w domu, niż wychładzać i później mocniej dogrzewać. A jak taki regulator zarządza piecem? Kiedy pomieszczenie osiągnie zadaną temperaturę, regulator wygasza piec, czy załącza tryb nadzoru? W słabo izolowanym budynku szybko spada temperatura, to czy taki regulator nie będzie zbyt często wygaszał/rozpalał kotła? 

Zależy jak jest skonfigurowane   CO z zaworem 4d  Jeżeli 4d służy do regulacji temperatury wychodzącej z zaworu wg . ustawień użytkownika to wtedy termostat pokojowy wpływa na poziom tej temperatury ( oczywiście dwustanowy ) poprzez przestawienie zaworu 4d ( musi być z siłownikiem ) i obniżenie temperatury pobieranej z kotła na instalację o wartość ustawioną w sterowniku kotła .

Jeżeli 4d odpowiada tylko za ochronę powrotu kotła to w takiej sytuacji termostat pokojowy steruje bezpośrednio pracą palnika on /off . Na termostacie pokojowym ustawia sie wtedy temperatury jakie powinien kocioł utrzymywać w budynku od min np. 20 - 22 C i w takiej sytuacji palnik w kotle wyłącza się gdy temperatura w budynku osiągnie 22 C a włącza gdy spadnie do 20 C ( przykład ) .

Osobiście do niezbyt ocieplonego domu proponował bym to pierwsze rozwiązanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem tech jest bardziej intuicyjny w ustawieniach poza tym ma ikonkę poziomu bateri i chociaż to względne ale trochę lepiej wygląda , jedyny problem jaki może wystąpić to wykonanie modułu odbiornika który jest zespolony z wtyczką do gniazdka zasilającego co ogranicza trochę możliwości umiejscowienia  w kotłowni a to ważne żeby miejsce montażu odbiornika nie było ekranowane lub zakłócane przez inne urządzenia elektryczne dla poprawnego parowania z nadajnikiem w mieszkaniu . Salus z kolei jest na kablu i trochę większa dowolność w montażu odbiornika w kotłowni . Tak że co kto lubi i jakie ma możliwości .Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamontowałem głowice termostatyczne w pozostałych grzejnikach (teraz są już we wszystkich w domu) i jak na razie sprawdza się to całkiem dobrze. Wszystkie mam ustawione na 3 i trochę, że by było te 21-22 stopni w pomieszczeniach. Póki jest ciepło na dworze piec jest wygaszany na noc, czasem robię przerwy w ciągu dnia jak np. nie ma domowników. Muszę jeszcze założyć pogodówkę, bo w zależności od pogody ręcznie ustawiam na piecu temperaturę grzejników (mam siłownik).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam steru jaki masz w sas-ie ale niewykluczone że termostat pokojowy może się okazać zbędny po montażu czujnika temperatury zewnętrznej , przynajmniej w ekomax pluma który posiadam tak jest że dochodzą dodatkowe ustawienia , lato zima i większa automatyka pracy palnika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sterownik Tech ST555p z Pid. Po założeniu tych głowic wszystko działa elegancko, a czujnik temp zewnętrznej powinien jeszcze to usprawnić, bo już nie bede musiał ręcznie ustawiać temp zasilania. Sprawdzałem opcję regulatora pokojowego w sterowniku i działa to tak, że kiedy dwa styki nie są zwarte to kocioł się wygasza, a jak je zewrę to się rozpala. Jak na razie to taki system z ciągłą pracą (z wyjątkiem nocy) i regulacja temp przy grzejnikach sprawdza się fajnie i jak na razie chyba odpuszczę zakup regulatora. Na wiosnę będę zmieniał okna i możliwe, że będę ocieplał, może wtedy termostat bardziej się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie

Ostatnio wpadł mi w ręce wspomniany wcześniej regulator (tech st294) i postanowiłem go podłączyć. W sterowniku kotła jest ustawiony, żeby po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu wygaszał piec. Jednak mam taki problem, że jak spadnie temperatura CWU również piec się uruchamia. Da się jakoś to tak ustawić, żeby po wygaszeniu pieca przez regulator pokojowy nic innego nie mogło go rozpalić? W menu instalatora widze jest opcja funkcja wygaszania/rozpalania. Jest wyłączona, żeby piec po osiągnięciu zadanej temperatury nie wygaszał się tylko przechodził w nadzór. Może ma to jakiś związek z tym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym grzejesz CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam boiler 240L z dwiema wężowicami (są kolektory słoneczne). Nie ma układu cyrkulacji. Boiler wpięty przed zaworem 4d i ma własną pompę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to musi się włączyć piec jak temperatura CWU spadnie. Jak się nie będzie włączał to nie będzie temperatury dla CWU jak będzie potrzebna. Kolektory nie zapewnią 100% zapotrzebowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, teraz zrozumiałem jak to działa. Regulator daje sygnał, że pomieszczenie jest dogrzane, ale wygasi się dopiero jak CWU również będzie dogrzane. Tak samo uruchomi się jeśli jedno z dwóch (CWU i Regulator) da informacje o dogrzaniu. Spróbuję zwiększyć histerezę CWU żeby kocioł nie rozpalał się za często. Pojawiło się też kolejne pytanie. Czy taka sytuacja że kocioł rozpala się i gasi według potrzeby jest dla niego odpowiednia? Wiem, może głupio to zabrzmi, ale bardzo mnie to interesuje. Próbowałem z obniżeniem pokojówki i ciągłą pracą kotła, ale wydaje mi się że jest to kompletnie nieopłacalne (piec cały czas pracuje, więc pobiera pellet, prąd itd.) Jak regulator zgłasza potrzebę dogrzania, grzejniki robią się ciepłe po 30min. Taka ciągła praca kotła dobrze się sprawdza w kotłach na ekogroszek z tego co wiem (kocioł nie ma rozpalarki). Czy może jednak się mylę? Proszę o informacje. 

 

Druga sprawa, ile razy taki kocioł może rozpalać się na dobę? Na regulatorze pokojowym mam histerezę 1.2 stopnia, a zadana ok. 22, na noc obniżam. Jeśli na dworze jest temperatura powyżej 0 to z tego co widzę tak 4 razy się rozpala. Czy jest ok? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.02.2023 o 10:05, zefirekk napisał(a):

Jednak mam taki problem, że jak spadnie temperatura CWU również piec się uruchamia. Da się jakoś to tak ustawić, żeby po wygaszeniu pieca przez regulator pokojowy nic innego nie mogło go rozpalić?

Ustaw priorytet to pompa na CO nie będzie się włączać jak kocioł dostanie sygnał z czujnika CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku widzę jedynie takie opcje:

- tryb letni (tylko CWU)

- ogrzewanie domu (tylko CO)

-priorytet bojera (najpierw dogrzewa CWU, następnie CO)

-pompy równoległe (równocześnie grzeje CO i CWU)

 

Może da się to rozwiązać zwiększając histereze CWU? Tylko o ile? 

Dalej mam pytanie jaką ustawić histerezę regulatora pokojowego? st294 ma szeroki zakres

 

Edytowane przez zefirekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 29.12.2022 o 13:12, zefirekk napisał(a):

Czy montaż regulatora pokojowego (prostego dwustanowego) ma sens w takim domu?

Według mnie tak.

Jak założyłem u siebie regulator pokojowy, zauważyłem że znaczącą zmniejszyło mi się spalanie, oraz mam odpowiednią temperaturę w domu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mateo1044 napisał(a):

Według mnie tak.

Jak założyłem u siebie regulator pokojowy, zauważyłem że znaczącą zmniejszyło mi się spalanie, oraz mam odpowiednią temperaturę w domu..

A co robi u Pana regulator? Wygasza kocioł, wyłącza pompę CO czy obniża temperaturę na grzejniki? Jaką ma Pan histerezę w regulatorze? Jeżeli regulator wygasza kocioł, to często musi się on uruchamiać?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zefirekk napisał(a):

A co robi u Pana regulator? Wygasza kocioł, wyłącza pompę CO czy obniża temperaturę na grzejniki? Jaką ma Pan histerezę w regulatorze? Jeżeli regulator wygasza kocioł, to często musi się on uruchamiać?

U mnie regulator włącza/wyłącza kocioł, na podstawie ustawionej temperatury w pokoju.

Obecnie kocioł przy temp około +6 włącza się max 4 razy na dobę. Przy temp -8 jakie odnotowałem w tym roku kocioł załączał się do 6-7 razy..

Histereze na regulatorze mam ustawioną na 0.6 st.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mateo1044 napisał(a):

U mnie regulator włącza/wyłącza kocioł, na podstawie ustawionej temperatury w pokoju.

Obecnie kocioł przy temp około +6 włącza się max 4 razy na dobę. Przy temp -8 jakie odnotowałem w tym roku kocioł załączał się do 6-7 razy..

Histereze na regulatorze mam ustawioną na 0.6 st.

Miałbym jeszcze parę pytań:

1. Czy grzeje Pan CWU kotłem? Jaką ma Pan histerezę CWU?

2. Czy długo trzeba czekać od momentu załączenia kotła aż grzejniki będą ciepłe?

3. Czy na noc jest niższa temperatura, czy taka sama jak w dzień?

4. Czy jest "pogodówka". czy na grzejniki idzie stała temperatura, jaka?

 

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1. - tak grzeję Cwu zbiornik 100l. Histereza to 5st. 

Ad2. Dobre pytanie.. żeby odpowiedzieć na to pytanie, przedstawię po kròtce moją instalację:

- kocioł Lumo 20kw z palnikiem Kipi.

- moc kotła ustawiona na 18kw ( obecnie pracuję 10kw)

- zawór 4d 

- stara instalacja ( grube rury + grzejniki żeberkowego żeliwne)

- brak termostatów, dławików i zaworów na grzejnikach..

Jak rozpoczynam sezon grzewczy to wiadomo,że muszę wodę dłużej ogrzać by osiągnąć zadowalająca temp w domu..

w sezonie gdy była temp poniżej 0 na dom puszczałem zaworem 4d około 50st. Żeby grzejniki doszły do momentu że były gorące minęło trochę czasu - myślę że około 1h..

Natomiast po wyłączeniu kotła długo trzymały ciepło.

Obecnie mam ustawione na grzejniki 40 st ( testy pod pompę Ciepła jaki będzie komfort cieply przy takiej temp - i jak szybko osiąga temp w pokoju) i grzejniki mam ciepłe po około 10 - 15 minut.. 

Ad3. Tak mam obniżenie nocne o 2 st. Od 6.00 do 21.00 utrzymuję 23.st

A od godziny 21.00 -6.00 ustawione na 21st.

Ad4. Nie posiadam podłogowki. Wszystko w 100% grzejniki 

Edytowane przez mateo1044
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.