Skocz do zawartości
IGNOROWANY

w poszukiwaniu dolnego źródła dla pompy gruntowej


dorecho

Rekomendowane odpowiedzi

Obserwując pracę swojej PC przy obecnych temperaturach i bardzo częste defrosty, zdecydowałem się jednoznacznie na dołożenie do kompletu kolejnej pompy, ale gruntowej. Nie chodzi tutaj o jakieś problemy techniczne lub niedomagania obecnej pompy, jedynie widzę że praca PC powietrze-woda w takich temperaturach, które bywają w moim regionie przez znaczną część okresu grzewczego, generuje niepotrzebne straty. Dzisiaj nie stanowi to dla mnie żadnego problemu, mam spore nadwyżki magazynowe prądu do wykorzystania. Patrzę jednak trochę na wyrost do przodu, gdy nadejdzie moment w którym trzeba będzie pilnować tego zużycia. Studnie do poboru i zrzutu mam gotowe, teraz kolej na jakiś używany kompletny klocek małej mocy do testów. Nie potrzebuję większej mocy grzewczej jak 7-9kW, więc liczę że moc pompy cyrkulacyjnej potrzebnej do transportu wody studziennej też nie będzie spora. Kalkulacje z obserwacji pracujących tego typu instalacji, pokazują że nawet w grę wchodzą moce pomp sporo poniżej 100W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest   ale myślę że raczej dusza  konstruktora  i  usprawniacza  woła  do  tego zadania. 

Też mam od dwóch dni problem z defrostami ale ja ominę te kilka dni paląc w kotle dopóki temp nie spadnie poniżej minus 3.  Myślę też jak zgrać kocioł bufor i PC.  Niechby ona tylko pilnowała aby mi z bufora nie uciekło  zbyt wiele gdy nie ma mnie wdomu. Problemem jest  że jak jest załączona i bufor ma np 50 C to PC choć nie odpala sprężarki to mieli obiegówką 12l na minutę -kiedy na postoju jest to 0,1 l pm  . Nie wiem jak to zaprogramować .  Gruntowa też mi chodziła po głowie ale za mała działka.  Na muratorze jest fajny temat o dolnym źródle 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?370918-Trochę-o-koszy-zaplataniu

Może kiedyś z sasiadem coś takiego  wywiniemy  dwa u niego dwa u mnie i jeden agregat ?  Moce potrzebne do naszych ocieplonych połówek bliźniaka nie takie wielkie  . 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2023 o 15:45, carinus napisał(a):

Obserwując pracę swojej PC przy obecnych temperaturach i bardzo częste defrosty, zdecydowałem się jednoznacznie na dołożenie do kompletu kolejnej pompy, ale gruntowej. Nie chodzi tutaj o jakieś problemy techniczne lub niedomagania obecnej pompy, jedynie widzę że praca PC powietrze-woda w takich temperaturach, które bywają w moim regionie przez znaczną część okresu grzewczego, generuje niepotrzebne straty. Dzisiaj nie stanowi to dla mnie żadnego problemu, mam spore nadwyżki magazynowe prądu do wykorzystania. Patrzę jednak trochę na wyrost do przodu, gdy nadejdzie moment w którym trzeba będzie pilnować tego zużycia. Studnie do poboru i zrzutu mam gotowe, teraz kolej na jakiś używany kompletny klocek małej mocy do testów. Nie potrzebuję większej mocy grzewczej jak 7-9kW, więc liczę że moc pompy cyrkulacyjnej potrzebnej do transportu wody studziennej też nie będzie spora. Kalkulacje z obserwacji pracujących tego typu instalacji, pokazują że nawet w grę wchodzą moce pomp sporo poniżej 100W.

Na Fejsboku jest gościu co robi na zamówienie gruntowe pompy ciepła moce jakie chcesz inwerterowe. 

11 godzin temu, Gruner napisał(a):

Coś w tym jest   ale myślę że raczej dusza  konstruktora  i  usprawniacza  woła  do  tego zadania. 

Też mam od dwóch dni problem z defrostami ale ja ominę te kilka dni paląc w kotle dopóki temp nie spadnie poniżej minus 3.  Myślę też jak zgrać kocioł bufor i PC.  Niechby ona tylko pilnowała aby mi z bufora nie uciekło  zbyt wiele gdy nie ma mnie wdomu. Problemem jest  że jak jest załączona i bufor ma np 50 C to PC choć nie odpala sprężarki to mieli obiegówką 12l na minutę -kiedy na postoju jest to 0,1 l pm  . Nie wiem jak to zaprogramować .  Gruntowa też mi chodziła po głowie ale za mała działka.  Na muratorze jest fajny temat o dolnym źródle 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?370918-Trochę-o-koszy-zaplataniu

Może kiedyś z sasiadem coś takiego  wywiniemy  dwa u niego dwa u mnie i jeden agregat ?  Moce potrzebne do naszych ocieplonych połówek bliźniaka nie takie wielkie  . 

 

Podłącz do pompy ciepła termostat pokojowy i pompka obiegowa nie ruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę uraz do takich magików z fejsa. Kiedyś zadzwoniłem w temacie PC do jednego polecanego i po dłuższej rozmowie telefonicznej, dowiedziałem sie że gościu odwala większą partyzantkę niż mogłem się spodziewać po takich ofertach. Wolę jednak coś ze sprawnych używek z policzonymi wymiennikami, całym dedykowanym sterowaniem i opomiarowaniem kontrolnym nawet taniej niż motanie tego z nowych gratów i niepewność powodzenia projektu. Mam na oku Nibe 7-8kW i Viessmann-a w kwotach 6-8tysi do negocjacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj wygląda na to że szybciej niż myślę 

8 godzin temu, omama napisał(a):

Podłącz do pompy ciepła termostat pokojowy i pompka obiegowa nie ruszy.

Dzieki  - wystarczy zwykły  ze stykiem zwierno rozwiernym  ?  

24 minuty temu, carinus napisał(a):

Mam na oku Nibe 7-8kW i Viessmann-a w kwotach 6-8tysi do negocjacji.

Wygląda mi na to że niebawem będzie  do kupienia Panas 5 kw ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, omama napisał(a):

Podłącz do pompy ciepła termostat pokojowy i pompka obiegowa nie ruszy

I co z ta stojaca woda w PC przy -5c sie stanie? Moze cos ja zle zrozumialem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gruner napisał(a):

 

Wygląda mi na to że niebawem będzie  do kupienia Panas 5 kw ?  

Jak gruntowa będzie dograna i wszystko pójdzie zgodnie z planami, to nie widzę sensu trzymania dwóch pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ona nie stoi - ona wtedy przepływa  0,1 l na minutę  a  nie   13 czy 12 

 

 

 

Edytowane przez Gruner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hallo!  Nadal "walczę z tym tematem... ale powstał nowy dylemat; na wszystkich schematach hydraulicznych podłączenia DZ do parownika P.C.  jest kierunek przeciwprądowy. Ale teraz widziałem na chińskich rysunkach podłączenie DZ w kierunkach zgodnych z obiegiem gazów  Podobno mają być lepsze wyniki sprawności P.C. Czy jest to zgodne podejście do tematu? przeciwprądowe czy jednak zgodne ?  Sprawdziłem zmieniając kierunek pracy pompy obiegowej  przy zasilaniu  na GZ wydaje się że 0,1 - 0,2 stopnia jest lepszy wynik.

:normalnie miałem 4,5 stopnia * 1,8 m3 przepływ = 9,4 kW mocy,  /pomiary bardzo stabilne./

PO zmianie kierunków DZ 4,6; 4,7 stopnia * 1,8 daje 9,6 do 9,8 kW , Różnica niby nic ,ale w skali sezonu....

czy chińczycy mają rację? czy taka poprawa sprawności tylko w tej temp. GZ?

POzdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2023 o 17:14, carinus napisał(a):

m trochę uraz do takich magików z fejsa. Kiedyś zadzwoniłem w temacie PC do jednego polecanego i po dłuższej rozmowie telefonicznej, dowiedziałem sie że gościu odwala większą partyzantkę niż mogłem się spodziewać po takich ofertach

mozesz wyjaśnić kogo masz na mysli - może być tu albo na pw 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mikkei To było już dawno temu, zanim kupiłem fabryczną PC i nawet nie pamiętam z kim się kontaktowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.