Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Umiejscowienie Czujnika Cwu


Fazi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zastanawiam się nad umiejscowieniem czujnika CWU. Boiler Taurus OG 120, nie ma przewidzianego miejsca na czujnik, i jest izolowany pianką i pokryty blaszaną obudową. Umiejscowienie na przyldze na rurze z cwu do kranu jest ok pod warunkiem że woda płynie ( a cyrkulacja nie chodzi cały czas) - jeśli nie płynie to kocioł bedzie grzał CWU w nieskończoność. Myślałem aby wetknąć go gdzieś między izolację a ścianę zbiornika, tyle że musiałbym nieco zniszczyć obudowę aby udało się gdzieś go umiejscowić, a to obawiam się może być przyczyną utraty gwarancji - czekam na maila od producenta w tej sprawie. Pytanie czy można w jakiś inny sposób zamontować czujnik CWU? Najlepiej byłoby jakoś go wetknąć, za pomocą jakiegoś uszczelnionego trójnika, bezpośrednio do wewnątrz zbiornika, tyle że nie znalazłem takiego rozwiązania wśród dostawców części do CWU. Macie może jakieś dobre patenty na to?

 

Z góry dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Myślałem aby wetknąć go gdzieś między izolację a ścianę zbiornika, tyle że musiałbym nieco zniszczyć obudowę aby udało się gdzieś go umiejscowić...

To bojler dwupłaszczowy, więc takie rozwiązanie odpada (mierzyłbyś temperaturę nie cwu a wody ogrzewającej bojler).

 

Co do odpowiedzi na Twoje pytanie - może rozważ rozwiązanie proponowane w tym poście:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...post&p=1907

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin -> boiler dwupłaszczowy ale z przekroju wynika że płaszcz nie jest na całym obwodzie zbiornika, tylko raczej w środku, więc gdyby umieścić czujnik przy brzegu... Załączam przekrój

 

shelby -> myslałem o tym, tymczasowo nie korzystam z grzałki, ale wolałbym to zrobić tak abym jakby co mógł z niej skorzystać...

 

Marcin, guitar -> właśnie o czymś takim myślałem, zastanawiam się tylko jak uszczelnić wejście czujnika. Termometr z kapilarą, pobieżnie poszukałem po necie ale nie widzę niczego sensownego, możecie coś polecić? Sam czujnik CWU mam, był w komplecie z piecem. Poza tym - ten trójnik miałby być u mnie od dołu, mam nadzieję że to nie robi różnicy - tyle że musiałbym raczej głębiej wsadzić ten czujnik.

post-9711-1258361623_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam bojler CWU co ty tez Taurusa ale OG 150. Czemu nie zamontujesz po prostu czujnika do CWU na wylocie powrotnej do pieca ?? Przecież to najlepsze miejsce. Tylko trzeba temp trochę skorygować za pomocą termometru na bojlerze i ustawić w tedy próg czujnika jak osiągnie się temp. jaka sie chce na termometrze bojlera.

 

A jak nie to wyciągnij obecny termometr z bojlera i tam wsadź czujnik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki guitar za rysunki, sprawa już jasna, choć nie wiem jeszcze gdzie można kupić odpowiednią pochwę do czujnika - boiler ma wyjście zaledwie 1/2 cala, umiejscowione od dołu, a w środku rurę zasysającą ciepłą wodę z góry zbiornika. Więc aby pomiar był poprawny, pochwa powinna być dość długa - około 50cm...

Remi -> montowanie czujnika na przyldze na wyjściu wody co w stronę pieca wg mnie nie zapewni dokładnego pomiaru temperatury. Jeśli pompa ładująca boiler wodą z co będzie wyłączona, temperatura rury szybko spadnie ( mimo że woda w boilerze będzie gorąca) i pompa znów się włączy, przegrzewając w efekcie wodę w boilerze. Można oczywiście wprowadzać jakieś współczynniki, korekty, ale to chyba nie o to chodzi. Wersja z wyciągnięciem istniejącego termometru wydaje mi się ciekawsza, producent również radzi aby przesunąć termometr w lewo i tam wstawić czujnik. Jak wrócę do domu to spróbuję to rozebrać i ocenić jak wygląda sprawa. Btw. Jak Ci się sprawuje ten boiler? Czy próbowałeś może popchnąć go na grawitacyjnym obiegu? Mała średnica przyłączy (1/2 cala) chyba stanowi istotny problem... choć ja mam blisko z kotła, zastanawiam się czy nie spróbować grawitacyjnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe.. Widze ze producent taki sam pomysł ma :) Ale ny wlocie z CWU do pieca mi się wydaje dobre miejsce bo nawet jak się woda w środku podgrzeje a na wylocie spadnie to się może pompa na min włączy. Chodź spróbuje czujnik wsadzić pod istniejący termometr bo to by było najbardziej idealne miejsce. :)

 

Niestety nie wiem jak sie ten bojler sprawuje jeszcze bo nie jest podłączony bo nie mogę hydraulika kompetentnego znaleźć co by mi to z moim schematem zrobił,a na razie nie mam czasu kolo tego dłubać :) :)

 

Wiem ze jest 1/2" się dopiero zorientowałem jak przyszedł do mnie na palecie :) :) Ale ja mam zamiar 5/4" rury doprowadzić z pieca do bojlera bo nie będzie dalej niż 1.5m od kotła i potem tylko kupić redukcje z 5/4" na 1/2" i mam nadzieje ze może ruszy na grawitacji. Chodź pompa i tak będzie bo na lato będzie mi gazowy piec grzał a tam sa tylko 3/4" rurki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie!

 

Zainteresowanych informuję że boiler działa na grawitacji, do tego nawet z szeregowo zamontowaną pompą , wyłączoną oczywiście ;) Z pieca wychodzi 5/4cala, i zaraz jest trójnik z którego dalej do boilera 18ka rurka z pompą - około 2,5m zasilania i z 2m powrotu - boiler powyżej pieca, z boku. Na dwie osoby spokojnie starcza ciepłej wody póki co - nawet delikatnie tłumię przepływ zaworami kulowymi, choć wiem że nie do tego służą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe.. dobre wieści Fazi :D

 

Ja wydłubałem ta imitacje wskaźnika Temp :D i wkręciłem na adapterze 3/4" prawdziwy Termometr :P

 

Jak na razie bojler działa na Grzałce bo jeszcze nie podłączyłem do Pieca, ale na piecu dałem redukcje z Trójnika 6/4" na 1" i tak samo będę ciągnął 1" z pieca do bojlera :D

 

Jak na razie ustawiłem sobie grzałkę powyżej polowy zakresu (3/4 zakresu) pokrętła i na jedna osobę do kapania wody wystarczy następna musi czekać z 20min żeby mieć gorącą wodę B) ;)

 

Czujnik Temp do sterownika jeszcze pójdzie pod piankę tam gdzie mam teraz wkręcony Termometr, troszkę odegnę otwór w obudowie Bojlera :D Odległość od pieca do wlotu Bojlera będzie jakieś 20-50cm, jedynie powrót będzie trochę dłuższy z 1,5m :D

 

O to mój jak na razie :)

post-8431-1260460570_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponowie :) :)

 

I ja potwierdzam działanie Bojlera na grawitacji, zasilanie wyszło jakieś 30cm od pieca (CU fi28 reszta ocynk 1") na paliwo stale powrót ma jakieś 2,5m (1" Ocynk reszta CU fi 28). Niestety jeszcze nie podłączyłem pompek i wszystko mi śmiga na grawitacji, woda gorąca jest i spokojnie starca na dwie osoby :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Pochwę mozna zrobić samemu z rurki miedzianej , zaślepki i mufy lutowanej z gwintem zewnętrznym 1/2 "

 

Ja mam dokładnie tak wykonaną pochwę i czujnik działa wyśmienicie :) I nawet nic sam kombinować nie musiałem, bo gość co mi CO przerabiał sam się wnerwił, że nie ma gdzie podłączyć czujnika i jak przyjechał się rozliczyć za robotę to przywiózł taki wynalazek ze sobą... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.