Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana pompy co


mat5098

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!🙂
To mój pierwszy post, forum obserwuje już pewien czas, dużo się ciekawego dowiedziałem i nauczyłem, ale przyszła teraz pora na mnie...

Podsiadam dom 3 kondygnacyjny z lat 90 na instalacji grawitacyjnej, kaloryfery żeliwne. 2 lata temu zrobiłem dwa pokoje na strychu (trzecia kondygnacja, kaloryfery aluminiowe) i w sumie mam obecnie do ogrzania 200m2. Niestety 3 lata temu moja pierwsza pompa co (grundfos 25-40/180) wysiadła już całkiem, była ona używana sporadycznie i w tym czasie kiedy jeszcze były 2 kondygnacje. Problem obecnie jest taki, że na trzeciej kondygnacji kaloryfery grzeją słabo albo nie całe w porównaniu do reszty (zapowietrzenie nie wchodzi w grę), dopiero, gdy piec osiągnie temp. około 70C to kaloryfer robi się cały ciepły. Chciałbym wspomóc trochę instalację grawitacyjną pompką, a w przyszłości dodać jeszcze zawory termostatyczne.

Dom 200m2, 3 kondygnacje, kaloryfery (żeliwne: 10, aluminiowe: 2), kotłownia "wkopana" około 40cm poniżej I kondygnacji, odległości od ziemi (miejsce na pompke: 2.25m, strop kotłowni 3m, kaloryfery na III kondygnacji: 6.7m, zbiornik wyrównawczy 7.1m), piony: 4, wody w systemie: około 350l.

A więc odległość w pionie od pompy do najwyższego kaloryfera to 4,45m. Wiem że nie wysokość podnoszenia pompy nie ma nic wspólnego z wysokością geometryczną dlatego mam dylemat czy zakupić obecnie pompkę 25-40 czy 25-60? Ze wzorów jakie znalazłem w Internecie na dobór pompki wyszło mi: natężenie wody: 0,7m3/h, natomiast wysokość 2,3m (liczone gdybym miał już zawory termostatyczne). Myślałem nad zakupem słabszej pompki 25-40, bo ma tylko wspomóc instalacje grawitacyjną no i obliczenia wskazują na ten wybór właśnie. Jednak z drugiej strony gdzieś z tyłu głowy słyszę, że jednak może być za słaba. Co byście mi mogli doradzić? 
Schemat prowizoryczny:

image.thumb.png.1f3cc96673ccae4f55e68062faf25467.png

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mat5098 zmienił(a) tytuł na Wymiana pompy co

Co to znaczy wspomóc instalację ?? Jak pompa chodzi to jest wymuszony obieg jak nie chodzi to grawitacyjny (jak będzie możliwy), nie ma obu naraz. Jak będzie pompa to obowiązkowo naczynie przelewowe wprost z kotła rurą 1 cal lub cu 28 oczywiście przelew tak samo z naczynia. Obowiązkowo powinieneś kryzysować grzejniki, czyli te najbliżej kotła zdławić przepływy by woda ciepła mogła zasilić najdalej grzejniki. Jak dołożysz termostaty to pompa tylko z auto-adaptacją, chyba że jeden (np. w łazience) nie będzie miał termostatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim montażu pompy i naczyniu przelewowym na pionie grzejnym, przewyższenie naczynia nad najwyższym grzejnikiem musi być ok 3m lub więcej, inaczej będzie wyrzucanie wody przez naczynie i zapowietrzanie instalacji.

Popraw tą instalację wg przepisów - oddzielna rura 1" wprost z kotła do naczynia powinna załatwić problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.