Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Sv200 nie dopala ekogroszku


Mlodyziomal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie znam się zbytnio na tym piecu (mam tyle wiedzy co z internetu) i kombinuję jak ustawić piec aby wypalał do końca groszek. Zaczynałem od spieków, które wyglądały jak stopiony asfalt teraz zacząłem od nowa na fabrycznych ustawieniach według instrukcji i jest lepiej ale nie do końca. Największy problem jest taki, że przez niedopalanie groszku mam tyle popiołu, że piec trzeba ogarniać co 2-4 dni bo sięga do palnika. Wygląda to tak:

Palnik: Sv200

Piec: Kotłostal ekomini 9KW

Sterownik: Technix argos pid

Aktualny groszek i w sumie na cały sezon to karlik z pgg

 

NASTAWY:

Dmuchawa: 55%

Podawanie: 10s

Przerwa: 40s

Temp. Zadana na piecu: 55*

Temp. Zadana na bojlerze: 45*

 

Z moich obserwacji wynika, że nie mogę zejść poniżej 55% z dmuchawą, ponieważ zejście o 1-2% powoduje kopcenie i pojawienie się sadzy na drzwiczkach. Z kolei wydłużenie przerwy do 51 s czyli tyle ile zalecają w instrukcji (w sumie jest zakres od 50s do 60s) powoduję, że kocioł nie dobija do zadanej temperatury i podtrzymania. Jeśli chodzi o palenie w pid to tutaj nazywa się to modulacja i to totalny szajs, ponieważ w necie ludzie piszą, że kocioł powinien sam dawkować paliwo a u mnie wygląda to tak, że zmienia tylko moc dmuchawy i pali ekogroszek jak smok więc po 2 dniach dałem sobie spokój. Jestem trochę w kropce bo jak ustawie mu krótszą pauzę, żeby częściej wchodził w podtrzymanie to po nocy tragicznie wygląda ten palnik i ekogroszku jest mniej więcej prawie do "górnej ścianki" palnika a na dłuższej przerwie jest niżej i wygląda jak "popcorn" 😄 ,ale z kolei jak chce jeszcze iść z pauzą to nie może go dogrzać do 55 stopni i oscyluję przy 45, a z tego co czytałem może spowodować to korozję. Przepraszam za jakość zdjęć, ale przy tym świetle to słabo wychodzą, chyba, że zrobię raz jeszcze.

 

IMG_20221112_184356.jpg

IMG_20221117_200552.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Mam kocioł  tego samego  producenta tylko 12 kw

Z tym sterownikiem walczyłem  4 miesiące i zawsze  było do d... aż go w końcu wywaliłem i zamontowałem skzp 02

Na tym skzp jadę  3 sezon  i jestem mega zadowolony 

16687883654892507801803963375255.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeski błąd też mam 12KW piec a nie 9. 

Godzinę temu, anek65 napisał(a):

Witam 

Mam kocioł  tego samego  producenta tylko 12 kw

Z tym sterownikiem walczyłem  4 miesiące i zawsze  było do d... aż go w końcu wywaliłem i zamontowałem skzp 02

Na tym skzp jadę  3 sezon  i jestem mega zadowolony 

16687883654892507801803963375255.jpg

Czeski błąd też mam 12 kw a nie 9. Na tym sterowniku sam ci się ustawia na pidzie? 

 

Może ktoś jeszcze się odezwie i podpowie z tym argosem.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argos pid to słaby sterownik. Ale można go ogarnąć, chociaż cudów nie będzie. 

Podpowiem, że jest zasada, aby zmieniać tylko jeden parametr, i po takiej zmianie musisz koniecznie odczekać kilka godzin, aby palenisko się ustabilizowało. To całkiem naturalne, że po zdjęciu powietrza będzie trochę dymu, bo wtedy ma zbyt dużo opału. 

Napisz jaką masz dmuchawę, i jak jest ustawiona na niej przesłona. 

Palnik zapewne ma moc 9 KW. Warto też sprawdzić jaki podajnik ma przesyp. Według tej wartości można policzyć jakie ustawić podawanie dla danej mocy. Kalkulator do tego znajdziesz w sieci.

Sposoby na sprawdzenie przesypu obejrzysz na yt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły 12 kW z SV200 sprzedają z palnikiem 15 kW ale bywa też, że niektórzy producenci dają palnik 9 kW. Palniki te mają dość mocno różnią się wielkością i przesypem.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pochłaniacz Generalnie zmieniam parametry co parę godzin nawet dłużej bo zostawiam na noc i rano przed pracą robię "podsumowanie". 

Niestety nie wiem co to za dmuchawa bo ojciec ogarniał ten piec i co dziwne nie mamy tej przesłony o której piszesz. Widziałem w internecie, że można odsłaniać na różne sposoby u nas nie ma jej w ogóle. Kalkulator widziałem, tylko boję się się sprawdzać ten przesyp bo o ile dobrze pamiętam trzeba odpalić podawanie na kilkanaście minut a nie mam pojęcia jak działa ten silnik czy go nie spalę itd. Nie wiem też ile wynosi minimum podawania bo podobno to też może zaszkodzić dlatego według instrukcji nie schodzę poniżej 10s.

 

@Sławek007 Może i masz rację bo sam widzę, że te kotły to takie "ulepy" i bywają przykłady dobrania np. zbyt słabej dmuchawy. Mam tylko trochę wiedzy teoretycznej w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzanie przesypu nie trzeba sia bac.Silniku liepiej w tej pracy ciaglej,niž jego "praca normalna".Przeslone dmuchawy wywalilem,to w pracy kotla zbytna proteza,w podtrzymaniu každa sczeline duža i przy dmuchaniu silnik dmucawy ma moc do regulowania nadmuchu.

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dmuchawie powinny być napisane parametry. Dobrze by też było zidentyfikować który z palników posiadasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pochłaniacz Jak się dowiedzieć jaki mam palnik? Zostaję tylko zrobienie przesypu? Dmuchawę mam taką samą, ale zdjęcie z neta. Piszę w internecie, że ta dmuchawa jest dla kotłów w przedziale 10-15 kw. Generalnie teraz do instrukcji zajrzałem i tam też nie mam tego napisanego.

 

@bercus Taki przesyp widziałem, ale mam inny sterownik przez co nie mógłbym ustawić mocy palnika.

 

d97bc48f4121b9b3d57bcc64b74f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palniki SV200 9kW i 15 kW mają inne wymiary.

Zerknij tutaj i porównaj ze swoim: http://palniksv200.pl

albo tu: http://technix.net.pl/p,17,podajnik_slimakowy_sv200.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz przesyp, następnie kalkulator, i ustaw go na 9kw. To dla niego bezpieczna moc, a w zasadzie nominalna. Powyżej on się będzie męczył, i przegrzewał. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie taki  https://dobry-ekogroszek.pl/kalkulator-mocy-palnika/   kalkulator pomoże w ustawieniu mocy palnika. Podajesz parametry, a on pokazuje jaką moc osiągnie palnik.  

Jak już to ustawisz, to wtedy musisz dopasować powietrze. To jest mała dmuchawka, więc domyślnie ustaw na 40-45.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pochłaniacz Czyli jak zrobię ten przesyp to używam tego drugiego kalkulatora z twojego linku. W "potencjał podajnika" wpisuję to co mi wyjdzie z ważenia pomnożonego x6. "Kaloryczność paliwa" mogę wpisać najwyższą wartość jeśli mam 26-28 MJ/kg. Czas podawania w sekundach ten co mam ustawiony teraz czyli 10s. Moc generowana przez palnik 9 tak jak pisałeś wyżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaloryczność wpisz 27.  Czas podawania i przerwy tak jak masz wpisane.  Kalkulator obliczy jaką moc palnik generuje. Zmieniaj parametry podawania i przerwy, aż osiągniesz moc 9kw. 

Jak wyjdzie niewielki przesyp, czyli ok 5kg/h  to podnieś podawanie do 15s. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pochłaniacz Jeśli to dobrze przesypałem to jestem w szoku bo prawie zgadłeś, wyszło mi 4.674 xD. Ustawiłem na razie nawiew na 50%, podawanie 15s, pauza 43s. Ciężko będzie ocenić bo się dopiero rozpala, myślę, że jutro zobaczę jakieś wyraźne zmiany i dalej będę myślał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafileś na jednego z producentów, co mają wyżyłowane na maxa 12kW

 

Oryginalna konstrukcja 12kW ma inny wymiennik i średni palnik

 

4-5producentów poszło swoją, tanią drogą i zbadali lekko powiekszone 9kw na małym palniku jako 12kW.

 

Słabe jest to,że sterownik do tego najtańszy i słabo pracujący z dedykowana do małego palnika dmuchawą 40W

Mogli dac droższy z obsługa mieszacza i wyborem typu dmuchaw, ale rozumiem koszty, koszty po obu stronach. Kupujący chciał taniej, sprzedający chciał mieć jakiś zysk.

 

Musisz się nauczyć z nim żyć. Ewentualnie sterownik na półkę aby był na zapas i kup jakiś lepszy czy to Argos Plus z małym kolorowym wyświetlaczem czy to chociaż podstawowy SKZP02 E. Na dzisiejsze paliwa to Argos Plus ma lepiej ustawiane podtrzymanie, chyba,że wydasz więcej, zainwestujesz w zapalarkę, to wówczas skz02 zapalarka albo przyszłościowo pod przebudowę na pellet dwupaliwowy z zapalarką Argos Plus Pellet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie wiem czy coś pomogę, ale mam 2 rodzaje węgla i pomimo takich samych ustaw jeden spala się bardzo ładnie

1. Pieklorz PGG - SJ/47/Pieklorz Eko-Gk/DW/2247829000597/2022

-Uziarnienie: 5 - 25 mm

-Zawartość wilgoci Wtr: 6.0 - 9.0 %

-Wartość opałowa Qir: 26 - 29 MJ/kg

-Zawartość siarki: ≤ 0.80 %

-Spiekalność RI: 0 - 20

-Zawartość popiołu: 5-9 %

to drugi

2. Husky w takich błękitnych workach z psem/wilkiem

 -Wartość opałowa Qir: 24 - 25 MJ/kg

-Zawartość siarki: ≤ 0.80 %

-Spiekalność RI: ? nie mam pojęcia, chyba brak tego parametru na worku

-Zawartość popiołu: 8 %

podobnie jak u ciebie zostają takie niby niedopalone pozostałości.

Myślę że to nie wina palnika, kotła, ustaw sterownika tylko wina rodzaju spalanego węgla. 

Nie mniej jednak wydaje mi się że on jest dopalony, i nie ma w nim spieków bo ładnie się kruszy.

Pozdrawiam

 

PS. Jednak korzystając z tematu mam pytanie.

Jaka powinna być minimalna temperatura spalin? Osobiście mam problem z wylewającą się czarną masą z "łącznika" kocioł - komin. Ten łącznik jest pochylony delikatnie w górę w stronę komina a na końcu jest nieszczelność 1-3 mm i z tamtą wylewa mi się ta breja. Czy trzeba ten łącznik zaizolować?

Jaka powinna być różnica temperatur między temperaturą kotła, a temperaturą spalin podczas dogrzewania kotła? U mnie jest to ok 15stC.

I jeszcze jedna sprawa mam silnik cały aluminiowy strasznie się grzeje po 20 min. pracy nie da się go dotknąć. Czy to normalne, czy jest sposób, aby zamontować przy nim jakiś wiatraczek do chłodzenia?

Do jakiej temperatury nagrzewa wam się podajnik? Czy to normalnie że grzeje się do 42 stC?

Jaki powinien być średni przesyp na palniku SV200 przy kotle 15kW? Oczywiście jest to uzależnione od paliwa, ale średnio PLUS/MINUS. Z tego co kojarzę to przy 9 kW (SV200 8-12kW) jest to ok. 4-5kg, a jak to wygląda przy 15kW (SV200 12/15-24 kW)?

Dzięki za informację.

Edytowane przez Yanosik
korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już powoli się poddaje bo nie ma efektów, a wiec tak. Na ustawieniach podawania 15s i pauzie 43s i nadmuchu 55% mam dokładnie ten sam efekt co wcześniej. Nie wiem czy zrobiłem głupotę, ale dla testu ustawiłem na parę godzin 80% dmuchawę i efekt w sumie ten sam. Schodząc poniżej 50% było najgorzej, ponieważ po paru godzinach obkopciło mi drzwiczki mało tego te niedopały były o wiele większe no i jak macie palnik (ja mówię na to okienko 🙂 to co po prostu widać ) to przy małym nadmuchu widziałem żarzący się ekogroszek, tak jakby "za szybko się przesuwał po palniku i nie zdążył dopalić wcześniej".

Generalnie najlepiej pali się przy rozpalaniu, a najgorzej po podtrzymaniu bo właśnie wtedy tworzą się te niedopałki. W innych ustawieniach nic nie zmieniałem bo bałem się, ze zacznie mi gasnąć co nigdy się nie zdarzyło. Oto reszta ustawień:

Nastawa temp. zaworu 20

Podtrz dawka 10s krotnosc podaj 1

Moc dmuchawy w podtrzym. 30%

Podtrzym. dmuch. 8 min. 25s

Ochrona podajnik wlaczona

Minimalna moc dmuchawy 25%

Histereza temp. CWU 3

Histereza temp. kotla 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo kocioł stoi w podtrzymaniu?  Możliwe, że tam jest kłopot.

Poproś użytkownika @MrWolf , z tego co pamiętam, ogarnął taki zestaw palnik+sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pochłaniacz Wiesz co musiałbym zmierzyć bo ciężko tak na oko, ale dość często wchodzi w podtrzymanie. Kombinowałem wcześniej z ustawieniem dłuższych przerw, żeby właśnie nie wchodził często w podtrzymanie, ale wiadomo wtedy mu znowu brakuję mocy i raz doprowadziłem do takiej sytuacji, że dogrzał mi bojler do 45 stopni a sam siebie potem do 46 stopni i nie mógł dobić do 55 stopni zadanej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz 

 Cena bardzo dobra moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.