Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Miarkownik ciagu


lampik1
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez lampik1,

Rekomendowane odpowiedzi

Elektroniczny lepszy w tym,že po wygasnieciu zamyka klape,ale....nie miarkownik jak miarkownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stała szczelina dla drewna jest najlepsza i się nie psuje. Po co chcesz wachlować klapką powietrza gdy spalasz drewno? Ma się palić na mocy znamionowej kotła a bufor ma odebrać nadwyżkę ciepła.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak robię i nigdy nie czułem potrzebny używania miarkownik a m zamontowany mechaniczny 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy musi wybrać ci lepsze dla pieca 

Próbuj obserwuj dla pracy kotła na bufor lepiej jest stała szczelina 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie miarkownik zabezpiecza przed gotowaniem w razie braku prądu, rury kocioł-bufor mam calowe i miarkownik mechaniczny ustawiony na 85 stopni. Powyżej 90 na kotle zamyka PP i kocioł spowalnia, wygasa.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam właśnie tak zrobione. Mechaniczny miarkownik ciągu zabezpiecza przed gotowaniem a czujnik temperatury na wyjściu wody z pieca. Jest tylko taki problem że czujnik działa z opóźnieniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dotychczasowy miarkownik Regulus odmówił posłuszeństwa - tzn. nie jest całkiem "głuchy" ale jakby reagował w znacznie mniejszym zakresie (temp. rzeczywista musi się duuużo różnić od zadanej, żeby on raczył drgnąć - przedtem tak nie było, a mam go ładnych parę lat).

W związku z tym planuję zakup Honeywella FR124, z tym, że z tego co widzę, to Honeywell ma miarkowniki tylko na 3/4", natomiast ja mam na kotle króciec 1". Czy można dać redukcję - tzn. czy nie zakłóci to pracy miarkownika? Przy okazji wymienię też termometr, bo stary też coś ostatnio zaczyna wariować - co polecacie w rozsądnych pieniądzach (termometr prosty/pionowy na 3/3")?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Redukcja nie zakłóca pracy miarkownika.

Wg mnie termometr pionowy będzie najlepszy. Te inne sprężynowe a szczególnie dotykowe, nie mierzą zbyt dokładnie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Bora za odp.🙂

Tak sobie przeczytałem w Twoim opisie, że masz nieocieploną chałupę, którą ogrzewasz gazem. Stare czy nowe budownictwo? Jesteś zadowolony z gazu pod względem ekonomicznym? Pytam, bo ja też mam nieocieplony dom, stare budownictwo i ponad 20 lat temu odszedłem od gazu zw względów ekonomicznych. Jednak przy obecnych cenach węgla, a i drewna (jeśli policzyć razem z robocizną), to kto wie jak by to było...

Pozdrawiam!

Ten termometr to oczywiście 3/4", ot pomyłka pisarska.

Edytowane przez sonboten47
uzupełnienie tekstu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chałupa z lat siedemdziesiątych nieocieplona. W moim wieku modernizacja za 100 czy więcej tysięcy mija się z celem bo życia braknie na amortyzację. W tamtym sezonie koszt C.O. , CWU+ kuchnia- 5500 zł. 

Ostatnie dni 12m3 doba, dzisiaj -15*C - 15m3. Lata temu na kotle atmosferycznym szło 20-30m3 na dobę oczywiście z łazienką i kuchnią. Zużycie z tego sezonu

- wrzesień 65m3

- październik 111 m3

- listopad 270 m3

-grudzien do dzisiaj- 240m3

A za parę dni ocieplenie i zużycie spadnie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dom jest sprzed wojny, większy od Twojego, bo będzie jakieś 200 m2, do ogrzania ok. 160 m2. Są tam 2 mieszkania, w jednym mieszkam ja, a drugie wynajmuję. Instalacja c.o. wspólna.  Mam kocioł bezklasowy i koszty ogrzewania obu mieszkań wynoszą łącznie ok. 7 tys. zł (palenie wysokokalorycznym węglem i drewnem liściastym - dane oczywiście za zeszły rok:). Ale 01.01.2024 przychodzi obowiązek wymiany kotłów bezklasowych i nie wiem co dalej wybrać. U mnie (Wlkp) jest zakaz kotłów zasypowych na węgiel. Mocno się zastanawiam nad kotłem zgazowującym drewno. Gdybym miał ocieploną chałupę, to poszedłbym w gaz, stąd moje pytanie.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, BORA napisał(a):

Chałupa z lat siedemdziesiątych nieocieplona. W moim wieku modernizacja za 100 czy więcej tysięcy mija się z celem bo życia braknie na amortyzację. W tamtym sezonie koszt C.O. , CWU+ kuchnia- 5500 zł. 

Ostatnie dni 12m3 doba, dzisiaj -15*C - 15m3. Lata temu na kotle atmosferycznym szło 20-30m3 na dobę oczywiście z łazienką i kuchnią. Zużycie z tego sezonu

- wrzesień 65m3

- październik 111 m3

- listopad 270 m3

-grudzien do dzisiaj- 240m3

A za parę dni ocieplenie i zużycie spadnie. 

 

Witam. Mam podobny dom Bora jak ty i pytanie tak jak dziś temp.na zewnątrz -15 C to na ile stopni masz ustawioną temperaturę zasilania kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 stopnie.

Ja spalalem 4 tony węgla za 3200 zł średnio. Czasem musiałem dokupić z 500 kg. Zależnie od zimy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, BORA napisał(a):

52 stopnie.

Ja spalalem 4 tony węgla za 3200 zł średnio. Czasem musiałem dokupić z 500 kg. Zależnie od zimy. 

Biorąc pod uwagę obecne ceny węgla, przejście na gaz było dobrym krokiem:) Przy starych cenach cenach, to jednak ogrzewanie gazem niemal 2 razy tańsze.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa razy droższe😉

Biorąc pod uwagę obecne ceny węgla, dwa razy taniej. W najbliższych latach , myślę że będzie coraz drożej. Na ten moment niczego nie jest się w stanie przewidzieć. Po prostu życie pokaże. Ale dobre czasy już odeszły i nie wrócą jak myślę.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, BORA napisał(a):

52 stopnie.

Ja spalalem 4 tony węgla za 3200 zł średnio. Czasem musiałem dokupić z 500 kg. Zależnie od zimy. 

Jak masz ustawioną temperaturę zasilania na 52 stopnie w taki mróz -15 C, to kocioł pracuje cały czas przez 24 h czy wyłącza się? Jaką masz temperaturę ustawioną na regulatorze pokojowym? A co do węgla to u mnie było podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zmieniam nastawy. W ostatnie mrozy miałem 52. Przy obecnej temperaturze na zewnątrz 0 *C - 50 . W nadchodzące ocieplenie będę dawał 48. Termostaty na 3, a sterownik pokojowy na 19 *C. Ratuje mnie to , że żona nie lubi ciepła a ja się już przyzwyczaiłem. 

Krzywej grzewczej nie używam bo w nieocieplonym domu trudno jest dobrać odpowiednią. Za duże skoki góra i dół, krzywą potrzeba ustawić u mnie na 1.45 , efekt taki że w mróz podciaga pod 60 stopni i to jest za dużo a gdy jest cieplej, opada za nisko , na czterdzieści parę a to za mało.

Staram się by kocioł pracował cały czas. I tak jest. Gdy jest cieplej na zewnątrz, czasem ma przestoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. Ja od miesiąca kombinuję z ustawieniami tylko starałem się je tak ustawiać by kocioł się częściej wyłączał więc zadawałem trochę wyższe temperatury. Nawet zastanawiałem się nad pogodówką ale skoro mówisz że w takich domach nie zdają egzaminu to raczej sobie ją podaruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BORAPowiedzial bym,že masz tylko niewybalancowana krzywe w.s. temperatura podstawowa od ktorej krzywa startuje.Tež na tym w poczatku badalem i juž jest to perfekcyjne.Wlasnie mam 32/34 przy 10-dla termostatu pokojowego sa przelacza ta podstawa i krzywa 0,8 w grzanie na 1 na dworze.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak bardzo masz nieocieplony dom ale ja przy ustawieniu KG na 0.8 po prostu bym zamarzł. Krzywa u mnie na 1.4 przy 0 stopni na zewnątrz daje mi 50 stopni na kotle i tyle dopiero wystarcza by w chacie było jako tako .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to jaskynia,ja tež w nieocieplonym,ale 40-42 wystarcza mi na želiwu tež.Žadnych glowic nie užywam,wszystko otwarte stalo hula,tylko pogodowka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.