Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dziura w piecu kaflowym - czy można bezpiecznie zakleić?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, niedawno wprowadziłam się do mieszkania w którym stoi piec kaflowy, który był przerabiany z węglowego na elektryczny - teraz grzeje sie w nim grzałkami na prąd. Zauważyłam, że piec bardzo powoli się nagrzewa i szybko stygnie. Obejrzałam piec z każdej storny i znalazłam dosyć sporą dziurę w piecu. nie wiem jak głęboka jest. Moje pytanie brzmi czy mogę załatać tę dziurę kawałkami cegły szamotowej i zaprawą szamotową? Czuje ręką, że ciepło starsznie ucieka tą dziurą. Nie znam się na piecach i nie wiem czy np. ta dziura nie została zrobiona celowo? Nie wygląda jakaby powstała na skutet upływu czasu ponieważ widać na zdjęciu że w środku dziury są jakieś małe śmieci w postaci kawałeczka kabla.

IMG_20221013_092310.jpg

IMG_20221013_092300.jpg

IMG_20220122_190637.jpg

IMG_20220122_190620.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2022 o 14:06, szakallo napisał(a):

Rozebrać górę, wyczyścić, zrobić od nowa pokrywę.

To pewnie jest najlepsze wyjście ale czy jakbym to po prostu zakleiła czy mogloby się coś potencjalnie stać? 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2022 o 14:41, szakallo napisał(a):

pytanie jak to jest zrobione, czy nadal się pali w piecu, czy odłączony jest przewód dymowy jeśli tylko sam prąd?

Nie jest podłączony do komina. tylko i wyłączenie prąd 🙂

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2022 o 09:30, AnnaMikołajczyk napisał(a):

widać na zdjęciu że w środku dziury są jakieś małe śmieci w postaci kawałeczka kabla.

Możliwe że ktoś celowo zrobił taki otwór np na czujnik temperatury który w jakiś dodatkowy sposób kiedyś sterował tym piecem.Jeżeli piec nie jest podłączony do komina i się w nim nie pali tylko ma grzałki elektryczne to ta nieszczelność nie powinna stanowić jakiegoś większego problemu a ciepło które tam uchodzi i tak zostaje w pomieszczeniu które ogrzewamy.Oczywiście  jeżeli to przeszkadza można to zakleić np zaprawą szamotową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, marcus312 napisał(a):

Możliwe że ktoś celowo zrobił taki otwór np na czujnik temperatury który w jakiś dodatkowy sposób kiedyś sterował tym piecem.Jeżeli piec nie jest podłączony do komina i się w nim nie pali tylko ma grzałki elektryczne to ta nieszczelność nie powinna stanowić jakiegoś większego problemu a ciepło które tam uchodzi i tak zostaje w pomieszczeniu które ogrzewamy.Oczywiście  jeżeli to przeszkadza można to zakleić np zaprawą szamotową.

A piec nie stygnie szybciej przez to, że te ciepło ucieka tą dziurą?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten otwór może powodować szybsze stygnięcie.

Od biedy to można zatkać szmatą bawełnianą lub lnianą.

Ale tak naprawdę to trzeba zakleić np zaprawą do płytek ściennych- prowizorka lub zaprawą szamotową- poważniejsze podejście.

Po zaklejeniu trzeba poczekać dzień , dwa aż zaprawa wyschnie.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.