Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwa kotły na paliwo stałe plus bufor


Marcin2022
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Marcin2022,

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Po kilku dniach studiowania forum postanowiłem dołączyć i poprosić kollegów o konsultację. 

Jestem na etapie wymiany kotłowni w domu jednorodzinnym. Budynek jest piętrowy, podpiwniczony. Wybudowany w 2009, powierzchnia około 200m², na piętrze i na parterze są zarówno podłogówki jak i grzejniki. 

W kotłowni zainstalowane będą dwa kotły na paliwo stałe - jeden zwykły zasypowy, drugi z podajnikiem na pellet i ekogroszek. Oba ładowały będą bufor 1000l. Oczywiście nie w tym samym czasie. W zależności od potrzeb używany będzie jeden albo drugi kocioł. Ogrzewanie i CWU zrealizowane będzie za buforem z oddzielnym sterowaniem tak aby zarządzać CO i CWU bez różnicy na źródło które nagrzeje bufor. Bufor posiada wężownicę w dolnej części więc istnieje możliwość podłączenia solarów.

Pierwotnie chciałem zlecić podłączenie, ale po trzech spotkaniach z instalatorami o "wysoce wątpliwych kompetencjach" postanowiłem, że najrozsądniej będzie wykonać pracę we własnym zakresie. 

Czytałe sporo na forum i korzystając z informacji narysowałem schemat instalacji. Nie jest oczywiście w 100% pewien czy nie popełniłem jakiegoś błędu. Dlatego proszę o sprawdzenie i ocenę swoich przemyśleń, które przeniosłem na kartkę.

W założeniu układ ma być otwarty. Kocioł z podajnikiem ochronę powrotu zrealizowaną ma mieć za pomocą zaworu trójdrogowego z siłownikiem. Kocioł zasypowy ma mieć coś na zasadzie laddamatu. Chodzi głównie o dodatkowe zabezpieczenie w postaci obiegu grawitacyjnego.

1886070340_IMG_20221004_2057032.thumb.jpg.bc7dd1efcdd53324da4d65083279303f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko. Po co latem ganiać bufor do ogrzewania bojlera. Nie szkoda kasy na opał czy prąd ?? Co do bufora to zmieniłbym zasilanie grzejników i podłogówki na króciec który masz do naczynia wyrównawczego. (nie zawsze się da, bo musi być tam króciec 1cal) W czasie rozpalania ciepło od razu idzie na dom a potem magazynuje się w buforze, a małżonka nie krzyczy - co tak długo zimno 🙂. Pewnie coś ominąłem ale niech inni się wypowiedzą jeszcze.

hgt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyjściu kotła narysowany jest zawór różnicowy. Tradycyjnie z pływającą kulą w środku jakie były montowane przy układach grawitacyjnych. Chciałem uniknąć ewentualnych przepływów wody i rozładowywania bufora kiedy kotły są wygaszone. 

Jeżeli chodzi o podłączenie wyjścia z samej góry bufora, również nad tym myślałem, ale nie byłem pewien jest to prawidłowe.

Kolego "sambor" czy mógłbyś coś dodać do kwestii nieprawidłowości w układzie. Każda konstruktywna opinia jest na wagę złota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Zatem różnicowe wypadają. Myślałe nad tym wcześniej pod kątem oporów przepływu. Chciałbym zachować na kotle zasypowym możliwość przepływu grawitacyjnego z buforem jako dodatkowe zabezpieczenie.

Główne rury między kotłem zasypowym i buforem będą zainstalowane z zachowaniem spadków. Rura 6/4". Przyłącze bufora 6/4", kotła 2". Na powrocie zawór klapowy 2" (większa przepustowość).

Jakieś sugestie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.