Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy komin 14x14 wystarczy?


lampik1

Rekomendowane odpowiedzi

Będzie chodził, zresztą nie masz specjalnego wyboru 👍 Otwór ciężko powiększyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://instalreporter.pl/ogolna/jak-dopasowac-stary-komin-do-nowego-kotla-weglowego-podwyzszyc/

Cytat

 

Jeżeli znany jest przekrój komina, a istnieje potrzeba obliczenia lub sprawdzenia jego wysokości w zależności od mocy kotła, to należy skorzystać ze wzoru:

Fk = (0,026*Q)/√(h)

gdzie:
h – wysokość komina [m], √ – pierwiastek kwadratowy
Q – moc kotła [W]
Fk – pole przekroju komina [cm2]

 

Pole pow komina 14x14= 196 cm2

Biorąc MPM 14 kW i podstawiając do wzoru:

Fk=0,026 x 14 000/ 2.45 czyli potrzeba ci przekrój przy wysokości komina 6 m (czy aby na pewno 6 m od czopucha?) = 148 cm.    ALE..

MPM ma układ kanałów pionowy wg mnie przy 6 m może być kiepsko czasami z ciągiem. Druga sprawa tak naprawdę moc tego kotła,biorąc pow wymiennika, jest znacznie większa.

Postawiłbym na Setlansa 11kW, moc mniejsza,a kanały wymiennika poziome.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję pięknie Panstan za fachowe wyjaśnienie, w sumie też skłaniam się w kierunku Setlansa. Widze, że jesteś biegły w temacie możesz wyjasnić mi jakie zalety i wady maja kanały poziome w porównaniu z pionowymi? Pisali gdzieś na forum ze Setlans 11 KW jest problem z wyczyszczeniem ostatniego kanały tam gdzie jest ceramika czy wiesz coś na ten temat?  Serdecznie dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Panstan napisał:

,a kanały wymiennika poziome.

Poziome kanały wymiennika są teoretycznie gorszym rozwiązaniem, wszelacy producenci kotłów na HG i podobnych im DS-ów zawsze robili kanały pionowe wymiennika, i przepływ spalin był zgodny z teorią ruchu gazów w kotle.

Ale tu jest forum, więc wszelakie poglądy i dyskusje na ich temat są dopuszczalne.

Komin o przekroju 14x14cm do DS-a o mocy ok 15kW wystarczy, mogą być tylko kłopoty przy rozpalaniu, a potem to RCK trzeba montować bo wyciąga opał kominem.

Na pewno potrzebna będzie w kotłowni tzw Z-ka , wtedy nie będzie problemów z kotłem ani z ciągiem.

Mój DS eksperymentalny, trzy ciągowy, pionowy, od ponad 10 lat pracuje na RCK ustawionym na 10Pa.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lampik1 napisał:

możesz wyjasnić mi jakie zalety i wady maja kanały poziome w porównaniu z pionowymi?

Tylko z własnych obserwacji. Mam kocioł KUS z poziomymi półkami 15 kw i nie mam problemu z ciągiem w zimie, problem jest w okresach przejściowych,z dodatnią temperaturą,np po 2 dniach przerwy w paleniu,wtedy krótki obieg sie przydaje bezwzględnie. Z czyszczeniem nie mam problemu,bo w przeciwieństwie do Setlansa mam dostęp z góry do pionowego kanału za paleniskiem. Komin fi 150,ale prawie 12 m. Przekrój w cm2 nieco mniejszy od 14x14,ale okrągły. Na drugim kominie jest piec akumulacyjny,komorowy (można powiedzieć,że kanały pionowe,ale zasada pracy różni się od kotła) a teoretyczna moc paleniska to ok 45 kW - komin też 12m i problemu nie ma,palony regularnie nie potrzebuje nawet krótkiego obiegu.

Zgadzam się,że pionowe kanały lepsze,ale komin musi być odpowiedni,ja wybrałem z poziomymi dla spokoju. Trzeba czyścić kanały poziome często,zwłaszcza na mocniejszym węglu (Wesoła,Staszic), ja robię to codziennie,bo palę metodą przepalania. Kanał pionowy co tydzień,półtora.

Niektórzy koledzy tutaj mają MPM na mniejszych przekrojach i nie narzekają,trzeba jednak brać pod uwagę wysokość tego komina. 6m to nie 8 czy 9m.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No generalnie ten Setlans mi spasował bo MPM  DS 14 jest dla mnie za duzy na 80 mkw. Wolałbym raczej stałopalność niż przepalanie i gaszenie. Zastanawiałem się jeszcze nad MPM 10 WOOD ale setlans chyba bardziej uniwersalny tj. można węgla dosypać (nie wiem jak się woods faktycznie sprawuje). Ma być to kocioł do drewnianego domku letniskowego w którym jestem w sumie na weekendy.  Ktoś uzywa jeszcze tego Setlansa  Waszym zadniem jaki musiałby byc bufor żebym żeby mi noc wytrzymał? Myślę tutaj o średnich temperaturach nie o skrajnych -20 bo takie występują rzadko.  Jak wiadomo dom drewniany nie akumuluje ciepła więc jak wygaśnie w kotle robi się zimno. Powierzchnia 80mkw, 7 kaloryferów, CWU grzana elektrycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lampik1 napisał:

Dziękuję pięknie Panstan za fachowe wyjaśnienie, w sumie też skłaniam się w kierunku Setlansa. Widze, że jesteś biegły w temacie możesz wyjasnić mi jakie zalety i wady maja kanały poziome w porównaniu z pionowymi? Pisali gdzieś na forum ze Setlans 11 KW jest problem z wyczyszczeniem ostatniego kanały tam gdzie jest ceramika czy wiesz coś na ten temat?  Serdecznie dziękuje i pozdrawiam

Nie ma zadnego problemu z czyszczeniem,wszystko opada na dół i wybierasz normalnie od przodu.Czytałes watek o Selvanie?Kilkanascie stron,wszystko jest tam opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Pawlopawlo tak przeczytałem już wszystkię wątki na forum dotyczace tego kotła. Szwagier mówi żebym jeszcze rozważył MPM 10 WOOD co myślicie o tym kotle?  Potrzebuje mały kocioł a w zakresie mocy 10KW jest bardzo mały wybów w sumie Setlans Selvan i MPM 10 WOOD. Z góry dziękuje szanownym forumowiczom za zainteresowanie tematem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lampik1 napisał:

Waszym zadniem jaki musiałby byc bufor żebym żeby mi noc wytrzymał?

Bezwzględnie bufor,nawet 500 L,a jak dom drewniany,to kuchnia kaflowa (niekoniecznie z kafli) na drewno - będzie akumulacja,a przez blaty ciepło natychmiast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.