Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Napełnienie instalacji ogrzewania podłogowego wodą


Uzytkownik2

Rekomendowane odpowiedzi

Kranówa kranówie nierówna. Trzeba sprawdzić u dostawcy. Mój ZWiK podaje parametry dostarczanej wody, więc z dokumentacją można wtedy porównać. Wartości referencyjne dla wody przeznaczonej do spożycia mają bardzo duży dopuszczalny rozrzut dla pH i twardości:  https://zwik.lodz.pl/pl/artykuly/277/wskazniki-jakosci-wody i może się zdarzyć, że nie jest za dobra do instalacji CO.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vps1Trzeba dodać, że wskazane a nawet konieczne jest zastosowanie separatora zanieczyszczeń, żeby wyłapywał magnetyt i także jakieś niemagnetyczne zanieczyszczenia. Dopiero wtedy to ma sens.

Jak nowa instalacja to ja bym ją zalał wodą zdemineralizowaną. Koszt 200 litrów jakieś 200 złotych. Koniecznie do tego inhibitor, żeby trzymał w ryzach pH wody zdemineralizowanej. Woda zdeminarelizowana będzie dążyć do pH odczynu kwaśnego i wtedy taka woda robi się silnie korozyjna. Inhibitor na to nie pozwoli - będzie trzymać pH na poziomie 8-8,5. Płyn biobójczy to też świetna sprawa. Sam będę go dodawał u siebie do układu otwartego, żeby w naczyniu wyrównawczym, gdzie woda jest stojąca było czysto bez glonów(galaretka) i bakterii tlenowych. W układzie zamkniętym przede wszystkim zabezpieczenie przed bakterami beztlenowymi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie jest na to nawet norma PN-93C-04607 , niestety nie mogę jej tutaj wkleić ze względów licencji , ale z takich ważnych informacji, to obowiązuje ona w instalacja w których źródło ciepła wynosi powyżej 25 Kw , instalację jeśli nie używamy żadnych ,,inhibitorów"  napełnia się wodą o poniżej 6,5 PH tak aby w instalacji utrzymywała się na poziomie 8 do 9,5 PH ( instalacje ze stali i żeliwa) 8do 9 PH w instalacjach CU i mieszanych , oraz 8 do 8,5 w instalacjach z grzejnikami aluminium. Ogólnie mało kto tego przestrzega . 🙂 Pozdrawiam Tomekb .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 

Obszar chroniony, czyli zakres odczynu pH, przy którym nie powinno dochodzić do korozji konkretnych materiałów, wygląda następująco:

  • Aluminium – pH w zakresie 8,2 do 8,5
  • Instalacja miedziana i z materiałów mieszanych – 8,0 do 9,5
  • Instalacje ze stali i żeliwa – 8,0 do 10,0

Odczyn pH wody w instalacji grzewczej stabilizuje się po około 8 – 12 tygodniach od uruchomienia instalacji.

 

źródło: https://www.filtry-do-wody.info/

 

Tak jak widać warto trzymać pH wody ponad 8 w instalacji CO. Najlepiej mieć miernik do pH i miernik do ppm i raz w roku sprawdzać stan wody w instalacji CO.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez żartów. Stan wody w instalacji CO ustala się w ciągu miesiąca i potem nie zmienia. Chyba że co roku ją wymieniasz. A jedyne co bym sprawdzał w instalacji otwartej to pozom wody.

To co piszesz to może dotyczyć wody użytkowej z własnego źródła i wtedy faktycznie trzeba ją kontrolować przynajmniej raz w roku.

Mój dom przechodził wiele modernizacji. Mam rury stalowe i miedziane, grzejniki żeliwne i aluminiowe. Jedyne czego nie mam w instalacji to tworzyw sztucznych. Nigdy nie uzdatniałem wody. Ale przez prawie 30 lat wymieniałem ją może ze 3 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdza się raz w roku pH i ppm wody, czy nadal jest odpowiednie stężenie inhibitora. Nie ma znaczenia, czy woda jest z wodociągów, czy z własnego źródła. Nie ma też znaczenia, czy to układ zamknięty, czy otwarty. Inhibitory w instalacji działają tylko kilka lat, te gorsze max 3 lata, te lepsze do 5 lat. Inhibitory należy stosować bez względu, czy instalacja bez inhibitora komuś działa 20, czy 30 lat. Szczególnie jak ktoś ma mix metali w instalacji.  Cudów nie ma i cudownej wody. To czysta fizyka i chemia reakcji wody z metalami i metali z metalami w takim środowisku. Sama woda w instalacji bez chemii to zły pomysł imho. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.