Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła + Szafa hydrauliczna + bufor?


harnax

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Mam pytanie odnośnie pompy ciepła De Dietrich Auriga M7 + Szafa Hydrauliczna IzziFast 200S.

Czy w takim przypadku bufor ma sens? Chciałbym zakupić 120-140 litrowy bufor by wydłużyć żywotność pompy  oraz dla późniejszych oszczędności wynikających z większej ilości wody nagrzanej i wykorzystanej.

Proszę o wyjaśnienie, uzupełnienie wiedzy.

 

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co masz grzać wodę na "zapas", to w przypadku samej PC tak nie działa.

W takiej instalacji grzejesz wodę do temp potrzebnej do instalacji a nie do wyższych temperatur, które na wyjściu na instalację mieszasz.

Raczej większy bufor to straty ciepła w nim będą większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten "zapas" nie wpływa na dłuższą żywotność sprężarki? 

Bo ja to widzę w ten sposób, że pompa będzie sobie powoli grzać bufor dzięki czemu nie będzie działała na zasadzie on/off, a jeśli się nie mylę to żywotność sprężarki jest liczone na cykle włączenia i wyłączenia. Taki bufor powinien wydłużyć działanie. 

W szafie hydraulicznej tak naprawdę znajduje się jedynie C. W. U 190 litorw jednia bufora tam nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o bufor zawsze powtarzam sambor - wszystko zależy gdzie znajduje się bufor, jeśli to ogrzewane pomieszczenie to co za różnica czy będzie grzał grzejnik czy bufor stratami ciepła? Latem gdy nie grzejemy w domu a bufor działa do cwu to może bez sensu się robi ale zimą co za różnica czy ogrzewamy grzejnikiem czy stratami z bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100l działające na delcie kilku stopni to nie bufor.

Problem z taktowaniem pojawi się gdy moc minimalna pompy będzie za duża względem zapotrzebowania budynku. Ale przy podłogówce takiego problemu raczej być nie powinno.

Jeśli zład wody jest za mały to można ten bufor dołożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kult5 napisał:

100l działające na delcie kilku stopni to nie bufor.

Problem z taktowaniem pojawi się gdy moc minimalna pompy będzie za duża względem zapotrzebowania budynku. Ale przy podłogówce takiego problemu raczej być nie powinno.

Jeśli zład wody jest za mały to można ten bufor dołożyć.

Rozumiem, nie chcę na siłę wkładać bufora 100-140 litrów. Jednak jeśli ma to wpłynąć pozytywnie na układ i oszczędność to wtedy ma to sens. Po prostu jakiś myk musi być, że szafa hydrauliczna nie posiada bufora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie znam tej pompy.

Jeśli będzie przewymiarowana, albo z moc minimalna będzie miała wysoka to te 100l nie pomoże.

Jeśli pompa będzie dobrze dobrana i moc minimalna będzie ok to te 20-40l wystarczy.

Instalator powinien dobrać to odpowiednio znając wydajność pompy i zapotrzebowanie budynku na moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufora nie grzejesz wysoką temp. jak przy kotłach, dla PC większa temp. zasilania to gorsze warunki pracy. Jakbyś miał inne źródło ciepła to ok, a tak ta niewielka pojemność 100L nie wiem jakie miałaby przynieść oszczędności (sam zbiornik swoje kosztuje, do tego konieczna druga pompka). Na marginesie ta PC to chyba kolejna bliźniacza konstrukcja / klon Midea/Kaisai itd.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Patrol napisał:

Bufora nie grzejesz wysoką temp. jak przy kotłach, dla PC większa temp. zasilania to gorsze warunki pracy. Jakbyś miał inne źródło ciepła to ok, a tak ta niewielka pojemność 100L nie wiem jakie miałaby przynieść oszczędności (sam zbiornik swoje kosztuje, do tego konieczna druga pompka). Na marginesie ta PC to chyba kolejna bliźniacza konstrukcja / klon Midea/Kaisai itd.. 

Skoro to bliżniacza Midea/Kaisai to raczej dobrze nie wróży. Różnica w cenie względem Stiebel Eltron jest dość duża pamiętając, że Stiebel mam bez szafy. Sama firma De Dietrich to raczej dobra półka jakościowa- przynajmniej tak myślałem.

Co do bufora,pompy i domu. Bufor chciałem jako zabezpieczenie, pompa ma 6,7 kW maksymalnie, a niestety minimalnej mocy nie widzę w danych. Zapotrzebowanie na dom z obliczeń wychodzi mi około 4,1-4,3 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100% pewności nie mam, że to klon, ale na pierwszy rzut oka tak właśnie wygląda. Patrząc po samym metrażu to i M5 pewnie możesz brać na tapetę; a czy to dobra PC czy nie to się dowiemy za jakiś czas. Sporo osób ostatnio poszło w takie rozwiązania, m.in. Rotenso zakupiło kilku kolegów z forum, ale ten producent przy monobloku wymaga dla utrzymania gwar. glikolu. Na papierze i z kilku dostępnych recenzji nie wyglądało to źle  - cena też swoje robi i warto rozważyć co tańsze, bo firma z szeroko zakrojoną propagandą krzyknie za te sam bebechy sporo więcej (no i same warunki/ okres gwarancji + dostępność serwisu są istotne).

Na plus takiej ilości "klonów" to będzie na pewno dostępność części zamiennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.