Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła z buforem ciepła


neveride

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

Zależy mi na jak najefektywniejszym wykorzystaniu istniejącej instalacji. W instalacji mam pompę ciepła, bufor 300l i wszędzie ogrzewanie podłogowe. W ustawieniach pompy mogę ładować bufor do np. temp. 45 stopni i potem rozładowywać go do 25, i tak w kółko. Mogę też ładować wg krzywej grzewczej zależnej od pogody. Mam zawór on/of na podłogówkę, który mogę włączać i wyłączać w zależności od temperatury na termostacie. Izolacja bufora jest dość dobra.

Czy lepiej grzać wodę w buforze trochę powyżej temperatury, którą chcę mieć w podłodze (a co za tym idzie częściej odpalać pompę) czy lepiej jest go doładować na maksa i potem przez dłuższy czas rozładowywać?

Czy lepiej jest rzadziej włączyć pompę i załadować bufor na maksa i potem go rozładowywać, czy może częściej włączać pompę i ładować do niższych temperatur uzależnionych od pogody? A może ustawić to tak, żeby pompa praktycznie cały czas chodziła, ale na niskich obrotach? (da się?)

Edytowane przez neveride
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to przy pompie ciepła i podłogówce to ten Twój bufor to chyba  jest niepotrzebny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 21.12.2023 o 20:49, neveride napisał(a):

Czołem!

Zależy mi na jak najefektywniejszym wykorzystaniu istniejącej instalacji. W instalacji mam pompę ciepła, bufor 300l i wszędzie ogrzewanie podłogowe. W ustawieniach pompy mogę ładować bufor do np. temp. 45 stopni i potem rozładowywać go do 25, i tak w kółko. Mogę też ładować wg krzywej grzewczej zależnej od pogody. Mam zawór on/of na podłogówkę, który mogę włączać i wyłączać w zależności od temperatury na termostacie. Izolacja bufora jest dość dobra.

Czy lepiej grzać wodę w buforze trochę powyżej temperatury, którą chcę mieć w podłodze (a co za tym idzie częściej odpalać pompę) czy lepiej jest go doładować na maksa i potem przez dłuższy czas rozładowywać?

Czy lepiej jest rzadziej włączyć pompę i załadować bufor na maksa i potem go rozładowywać, czy może częściej włączać pompę i ładować do niższych temperatur uzależnionych od pogody? A może ustawić to tak, żeby pompa praktycznie cały czas chodziła, ale na niskich obrotach? (da się?)

Zlikwidować bufor..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co  od razu likwidować, można tylko ominąć i patrzeć co dobrego się dzieje w pracy pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, carinus napisał(a):

Po co  od razu likwidować, można tylko ominąć i patrzeć co dobrego się dzieje w pracy pompy ciepła.

Można i tak, ale sam bufor do podłogówki nie ma żadnego uzasadnienia a 300 l to już w ogóle. A to co autor rozważał, ładowanie bufora do 45 st itd., to już daleko odbiega od normalnego, sprawnego działania tego systemu. Ominąć lub zlikwidować bufor inaczej nie ma to najmniejszego sensu

22 minuty temu, carinus napisał(a):

Po co  od razu likwidować, można tylko ominąć i patrzeć co dobrego się dzieje w pracy pompy ciepła.

Tam jest jeszcze jedna ciekawa sprawa "włączac-wyłączac częściej pompę". Pompa w " normalnej" instalacji ma chodzić cały czas. Jak się uda to nie powinna w ogóle się wyłączać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś mały bufor musi być na potrzeby defrostów, ale ten niech zostawi, jak zechce zmienić pompę na propanową. Najlepiej wychodzi niektórym nauka na własnych błędach, wtedy najszybciej dociera wiedza że pompa powinna pracować bez zbędnego i częstego taktowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, carinus napisał(a):

Jakiś mały bufor musi być na potrzeby defrostów, ale ten niech zostawi, jak zechce zmienić pompę na propanową. Najlepiej wychodzi niektórym nauka na własnych błędach, wtedy najszybciej dociera wiedza że pompa powinna pracować bez zbędnego i częstego taktowania.

Ani małego ani dużego bufora do samej podłogowki. Nie ma to najmniejszego uzasadnienia. Pompie do defrostu wystarczy ten zład w podlogówce. Odciąć, zlikwidować ten bufor. Chyba że instalator tak sobie wymyślił i( bardzo błędnie), że dał pompę 16 kw dla zapotrzebowania na 6 kw. Ale to inwestor dostał po kieszeni potrójnie. Na zakupie, na instalacji i na ekonomii teraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz że te kilka litrów wody z podłogówki zabezpieczy pompę, nawet 16kW, przed uruchomieniem grzałki przy defroście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2024 o 12:51, carinus napisał(a):

Myślisz że te kilka litrów wody z podłogówki zabezpieczy pompę, nawet 16kW, przed uruchomieniem grzałki przy defroście?

To nie jest kilka litrów. Dla przykładu podałem 16 kw jakby miała ładować bufor. Pompa 10 kw przy samej podłogowce jest na około 300 m dom. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, a te gamonie instalatorzy wciskają wszystkim użytkownikom bufory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2024 o 13:06, carinus napisał(a):

Widzisz, a te gamonie instalatorzy wciskają wszystkim użytkownikom bufory.

Nie wszystkim i nie wszędzie.

W przeciętnej instalacji jest około 300 l wody. Defrost trwa kilka minut przynajmniej w mits ok 5 do 10 min. W tym cyklu pompa nie zdąży nawet ta cała woda obrócić. Kluczowy jest właściwy przeplyw. Opory instalacji - Jeśli pompa w hydroboxie nie daje rady z oporami to dają bufor i pompa za buforem musi sobie już poradzić. I są jeszcze inne uzasadnienia bufora np dla dwóch obiegów grzejniki i podłogowka itd itp

Tyle w tym temacie
Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2024 o 14:14, zusman napisał(a):

Przeciętna instalacja hyh. I zero obliczeń, ehh odzwyczaiłem się już od for.

😂, dobre, to poproszę bądź tak łaskaw i wnieś coś do tematu. Bez złośliwości z mojej strony ., chętnie uzupelnię swoją wiedzę. Każdy ciągle się uczy a jestem tu bo "lubię" temat pomp ciepła.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.