Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor ciepła jako sprzęgło hydrauliczne


DzonyZerg

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Mam takie pytanie odnośnie bufora. 

Wyczytałem że bufor sam w wicie może być doskonałym słyszałem hydraulicznym. Widziałem wiele schematów i mysle sporo o tym czytałem. 

Jakie są warunki by zrobić z bufora sprzęgło dla trzech obwodów? Bo rozumiem że dla dwóch obwodów wystarczy wziąć wodę z dwóch różnych wyjść i wpiac się do dwóch różnych więc ale to tylko moje domysły. 

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez większą część sezonu mój bufor bardziej robi za takie sprzęgło niż magazyn.Mam dwa wyjścia,jedno z zaworem esbe do zasilania c.o. drugie bezpośrednio do bojlera.Jedna pompa do napedu a dwa źródła zasilane różnymi temperaturami.Takich wyjść możesz robić nieskończenie wiele i każde wyposażone w zawór mieszający może podawać inne parametry wody dla różnych odbiorników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko czy on wtedy od strony hydraulicznej działa tak jak byśmy chcieli? To tak jakby co sprzęgła na 2 obwody podpiac na każde wyjście trójniki i zrobić 4. Wtedy kocioł też by jako takie sprzęgło działał bo ma te 50 l wody w swoim wnętrzu i wszystko by było super a nie jest. Mowie o sytuacji by nie dawać rozdzielaczy listwowych. 

Poprostu górą wziąć zasilanie na bojler, górne wyjście na c.o. Najniższym wejściem wrócić powrotem c.o. a bojlerem wrócić wejściem o jeden wyżej niż c.o. bo bojler i tak będzie grzany do 90st. Z  tego co widziałem to w takiej sytuacji bojler powinien być standardowo wpiety w ten sposób. 

jeden instalator po tym jak redukując wyjście z kotła między kolejnymi trójnikami wypuścił 3 obwody z kotła, powiedział mi "panie, bajery wciskają żeby płacić, nigdy nie było sprzęgiel i było dobrze" 

* rozdzielaczy też nie było. 

No ale na pytanie dlaczego elektroniczne pompy(3x willo autoadapt) jakby się wieszaly, mając skoki mocy gdy któraś się włącza lub wyłącza to juz nie był taki mądry choc "usłyszałem że tak to na być..." 

Podsumowując. Ja bym był za tym by obwody wychodziły osobno i osobno wracaly. (jak pisałam nad początku) Wtedy na pewno jest dobrze. Przeciez zmiana ciśnienia po którejkolwiek że stron pompy daje kawtitacje plus inne problemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciężko Cię zrozumieć,piszesz trochę chaotycznie i niektórych zdań nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, sambor napisał:

Fikcja w warunkach domowych, a co do osobnych wyjść to są takie bufory , które mają kilka wejśc i wyjść

No maja maja, tylko po co skoro moim zdaniem powrót cwu o temp 90st można (a nawet się powinno) dać na wyższym wejściu. 

Czemu fikcja z ta kawitacja? TeNie chce być uszczypliwy wirniki te domowe pompy to jakieś genialne są że zmiany ciśnienia ich nie ruszają? Tam te wirniki to tylko ściema bo wszystko idzie na indukcji albo na czarnej materii?

Te zjawiska które odpowiadają za problemu pomp występują tak samo w domowych instalacjach. Są one w tak małej skali że można je pominąć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie pompa ma wytworzyć kawitacje skoro pracuje na mocy 3-5W i też w opcjach stałego przepływu lub stałego ciśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, DzonyZerg napisał:

Tryb pracy pompy nie ma nic do ciśnienia które panuje w instalacji.

Widzę że kolega całkiem zielony - po pierwsze im wyższe ciśnienie w instalacji tym mniejsza szansa na kawitację, po drugie czy kolega wie przy jakim podciśnieniu i w jakich warunkach następuje kawitacja?

Jaka jest dla danej pompy CO wymagana nadwyżka kawitacyjna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że eastern zielony i taki stan rzeczy chce utrzymać :) polutowac to tak by grało.

Powiedz mi jaka mamy nadwyżke kawitacyjna (dyspozycyjna??? Yyy ) gdy nagle 3 pompy 60tki ciągną z kotła o dT=15K wodę przez rurę 1 1/2 z czego 2 właśnie się włączają. 

Nie lepiej poprostu polutowac 4 rurki więcej i niech każda pompa ma swój świat i swoją zamulona wodę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Powiedz mi lepiej czy bardziej zywotne Grundfos czy Willo czy może coś jeszcze w rozsądnej cenie, oraz czy pakować sobie do domku separator powietrza (stara instalacja będzie zamykana)? Dopłaty doplacaja a u mnie są duże :) więc chcę sobie długo wieczorami pić piwko w ciepelku a nie grzebać i dlubac w piwnicy jak w lozku leży 16 lat mlodsza śliczna żonka;]

Nie żebym się czymś chwalił ::::))) ale kocioł będzie "z innej planety" :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W katalogach dla pomp "domowych" brak danych o NPSH - po prostu nie podają, więc nie ma sobie co głowy zawracać.

Na szkoleniach z Wilo podają że opory przepływu po stronie tłoczenia muszą być większe niż 0,5m, jest to między innymi związane z zabezpieczeniem przed kawitacją

podejrzewam że u grundfosa jest podobnie

Dla pomp przemysłowych owszem są charakterystyki NPSH.

Co do marki to się nie wypowiadam, ale ja montuję ( montowałem) grundfossa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Dzięki. 

A co z separatorem? 

Wpierw chce plukac i uszczelniac. Chciałbym by grzejniki były jeszcze bardziej przewymiarowane by wykorzystać bardziej bufor i sterowanie ekwitermiczne. Ma to sens i czy się uda tak jak myślę. 

Separator wyjdzie mnie tyle co 5 paczek fajek to wpisz... Ale czy dawać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli czy ogólnie do instalacji warto. Bo z tego co wiem to zawsze się to daje przy wyjściu z kotła (sprężona woda wyrzuca powietrze), co nie złapie odpowietrznik wylapuje separator. Chociaż ja nie wiem czy u mnie to będę mógł tam umieścić bo bufor będzie grawitacyjnie :( teraz na to wpadłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mozliwosc grawitacyjnie ladowac bufor. Zrobione tylko w celu awaryjnego ladowania CWU (bufor zbiornik w zbiorniku).

Kazde odejscie na instalacje ma oddzielne zasilanie i powrot do/z bufora (sprzeglo).

Bufor robi za separator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.