Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór rur PP zgrzewanych do PC 16kW.


Jarek1233

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuje podłączenie pompy ciepła monoblok 16 kW firmy Ricom Energy. Zastanawiam się nad średnicą rur PP-R. Na wyjściu z pompy jest gwint 1", mierząc w środku, ma około 22 mm średnicy. Po przeczytaniu obszernej instrukcji, znalazłem tylko info w dziale Zbiornik CWU, gdzie producent zaleca użycie rury PP-R o nominalnej średnicy zewnętrznej DN25 PN25. Wydaje mi się to lekką przesadą, bo na rurze stabilizowanej 32 ze ściankami 4,4mm średnica wewnętrzna to 23,2 mm. Początkowo planowałem użycie rur PP-R 40, ale trochę mam problem z dostępnością w mojej okolicy. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć jaka średnica powinna być ok ?
Do pompy podłączę zbiornik CWU 200l i bufor 250l (sterowany zaworem 3-drogowym 1"). Za buforem będzie wyjście na dwa domy 2xPEX 25mm.
I teraz pytanie, czy jest sens stosowania rur PP-R 40, skoro wąskim gardłem będzie gwint 1" na wyjściu z pompy i na zaworach antyzamarzaniowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak będziesz realizował, rozdzielenie tych pex 25mm na dwa domy? Z czego będą wychodzić te pexy? I jaki będzie odbiór w tych domach, w sensie jaka instalacja tam jest, że pex 25 starczy na cały dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jarek1233 napisał:

gdzie producent zaleca użycie rury PP-R o nominalnej średnicy zewnętrznej DN25 PN25

DN dotyczy sie wymiaru wewnętrznego rury. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Jarek1233 napisał:

I teraz pytanie, czy jest sens stosowania rur PP-R 40, skoro wąskim gardłem będzie gwint 1" na wyjściu z pompy i na zaworach antyzamarzaniowych?

Wszystko zależy od długości pętli. Przy spadku średnicy o 7% opory mogą wzrosnąć przynajmniej 15%

Później te wszystkie opory punktowe oraz liniowe się sumują i będzie dobrze albo dobrze nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Witaj @Jarek1233 na forum Info-Ogrzewanie.

Zastanawia mnie w jaki sposób stałeś się szczęśliwym posiadaczem pompy ciepła Ricom Energy, kiedy to pierwsze jaskółki oznajmiły dnia 2022.05.05 wszem i wobec, że taki produkt handlowy będzie dostępny na rynku. 

Z Centralbud kupiłem pod koniec kwietnia.

10 godzin temu, esselite napisał:

A jak będziesz realizował, rozdzielenie tych pex 25mm na dwa domy? Z czego będą wychodzić te pexy? I jaki będzie odbiór w tych domach, w sensie jaka instalacja tam jest, że pex 25 starczy na cały dom?
 

PEX będzie wychodził z bufora. Niestety tak już było to zrobione. Rury idą z kotłowni która jest w budynku gospodarczym do budynku obok. Z tego co widzę to są pod wylewką betonową która jest wylana na podwórzu pomiędzy budynkami, więc przeróbka na tę chwilę odpada. Ogólnie na kopciuchu wszystko działało dobrze.

10 godzin temu, PioBin napisał:

DN dotyczy sie wymiaru wewnętrznego rury. 

Też tak mi się wydawało, ale w instrukcji dosłownie napisali tak jak podałem "nominalny wymiar zewnętrzny".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.05.2022 o 20:42, Jarek1233 napisał:

gdzie producent zaleca użycie rury PP-R o nominalnej średnicy zewnętrznej DN25 PN25.

Czy napewno w instrukcji podana jest średnica zewnętrzna?

Ja bym dał rurę PP 40 zawsze to zwiększy zład wody w przypadku zamknięcia zaworu przełączającego na cwu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Witam, ja jak w temacie średnicy pp. Zrobiłem pp-r 32 z pc monoblok 8kw podłączona do bufora i wyskakują mi błędy przepływu.. Po dyskusji domyślam się że jednak lepiej by było dać 40kę. Czy możecie się wypowiedzieć czy miał ktoś taki problem i czy dobrze kombinuję. Pozdrawiam Grzegorz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No było ,było dać 40kę tym bardziej jak się jeszcze żle coś  zgrzeje i zrobi się zwężenie 

Poza tym jak jest podłączony bufor i czy jest podłączony zawór  upustowy różnicy  ciśnień .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.