Skocz do zawarto艣ci
IGNOROWANY

Grzalka elektryczna CWU

Rafa艂1996

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 馃檪

Mam kilka pyta艅 zwi膮zanych z zako艅czeniem sezonu grzewczego piecem I przej艣ciem na ogrzewanie CWU elektryczne tzn grza艂ka.聽

I teraz moje pytanie maj膮c zbiornik 120l musz臋 wymieni膰 grzalke (ta strasznie trzeszczy podczas nagrzewania):

1. Jaka wybra膰 aby by艂a w miar臋 oszcz臋dna (dzienne zu偶ycie 2 prysznice plus naczynia +/- 40-80 litr贸w dziennie) 2kW czy inn膮??

2. O ile mo偶e wzrosn膮膰 cena za energi臋 elektryczn膮??

3. Jakie zabezpieczenia bojlera proponujecie?? (Czy jest inny zawor ni偶 klasyczny bezpiecze艅stwa kt贸ry lubi po czasie przeciekac??)

4. Czy maj膮c mo偶liwo艣膰 podpiecia przeplywowego ogrzewacze na 3 fazy nie b臋dzie to ekonomiczniejsze ??

Za wszystkie odpowiedzi z g贸ry dzi臋kuj臋 i przepraszam je艣li kt贸re艣 wyda si臋 艣mieszne 馃榾

Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

Ad1. 2kW 1f lub 3kW 3f

Ad2. Zapytaj na Wiejskiej 4/6/8

Ad3. Zawor bezpieczenstwa do CWU oraz zbiornik przeponowy do CWU, mozliwe tez ze bedzie potrzebny reduktor na zasilaniu z sieci. Takie cos jest potrzebne i bez grzania pradem. 鈥濭rzalki鈥 maja wbudowany wylacznik bezpieczenstwa STB.

Ad4. Tak i nie. Masz potrzebna moc elektryczna? Grzejesz w jednej taryfie czy dwie? Jak duzy jest jednoczesny pobor wody? Ja wole zbiornik pojemnosciowy i dobrze go zaizolowac.

Odno艣nik do komentarza

HarryH

Mieszkanie niedawno kupi艂em wi臋c wol臋 wymieni膰 wszystko na nowe ni偶 si臋 p贸藕niej zastanawia膰 ile co艣 ju偶 pracuje w tym uk艂adzie, nikt mi nie da pewno艣ci 偶e takie zakamienienie grzalki nie jest ju偶 od kilku sezon贸w . Jedyne to wiem 偶e bojler ma dwa lata A reszta to wielki znak zapytania. 馃檪

24 minuty temu, PioBin napisa艂:

Takie cos jest potrzebne i bez grzania pradem. 鈥濭rzalki鈥 maja wbudowany wylacznik bezpieczenstwa STB.

No w艂a艣nie teraz jest po wcze艣niejszym w艂a艣cicielu Ale watpie po ilo艣ci kamienia 偶e to dzia艂a. Wcze艣niej kto艣 wymieni艂 sam bojler bez reszty osprz臋tu I teraz chce to wymieni膰 tak aby mia艂o to "r臋ce i nogi"

Odno艣nik do komentarza

Nowa, czysta grza艂ka na pewno ma wp艂yw, a co do mocy to ci臋偶ko okre艣li膰 jak b臋dzie wygl膮da艂 wp艂yw mocy grzania na jej ekonomi臋- przy grzaniu obj臋to艣ciowym liczy si臋 tylko suma energii a ta niezale偶nie od mocy b臋dzie taka sama.

Gdyby pytaj膮cy mia艂 dodatkowo regulacj臋 czasu za艂膮czania ( zegar) to wi臋ksza moc pozwoli na szybsze grzanie wymagane na dany moment, a tym samym zmniejszenie strat postojowych.

Odno艣nik do komentarza

Mam zbiornik poziomy 120l. Grza艂ka oko艂o 2,3 kW.

Latem gdy woda nie wych艂adza si臋 tak bardzo ju偶 po 15 minutach mam ciep艂a wod臋 pod prysznic. (grza艂ka znajduje si臋 w (po艂owie wysoko艣ci zbiornika).

Ze zbiornikami pionowymi cz臋sto 50-80l cz臋sto montowane s膮 grza艂ki 1,3 kW. (mniej obci膮偶aj膮 instalacje i dzia艂aj膮 nawet na s艂abych aluminiowych)

Przy grza艂ce zamontowanej na dole nagrzewanie wody trwa d艂u偶ej, gor膮ca woda unosz膮c si臋 miesza si臋 z zimna i zbiornik nagrzewa si臋 bardziej r贸wnomiernie ale przez to d艂u偶ej czeka si臋 na wod臋 ciep艂膮.

Zbiorniki poziome bardziej nadaj膮 sie pod kot艂y a nagrzewaj膮c je grza艂kami trudniej wykorzysta膰 ca艂膮 pojemno艣膰.

Zbiorniki pionowe wg mnie lepsze pod grza艂ki, a moc nale偶y dobra膰 do instalacji. Do 120 l wystarczy grza艂ka 2,3 kW

Odno艣nik do komentarza

Dzi臋kuj臋 wszystkim za cenne porady 馃槈

Odno艣nik do komentarza

Z praktycznego punktu widzenia:

- dobry zasobnik pionowy b臋dzie mia艂 艂adunek uwarstwieny, co oznacza, 偶e gor膮ca woda idzie r贸wno do samego ko艅ca i nagle zaczyna si臋 od razu zimna jak l贸d, czyli przyk艂adowo bierzesz prysznic, wszystko cacy i w kilka sekund cyk! - lodowata woda leje si臋 po plerach

- zasobnik poziomy troch臋 t臋 wod臋 zawsze miesza, przej艣cie jest zatem 艂膮godniejsze i temperatura maleje p艂ynnie, masz spokojnie czas na reakcj臋.

Stan grza艂ki nie ma 偶adnego wp艂ywu na sprawno艣膰 i moc w praktyce - gdy grza艂ka si臋 zakamieni, po prostu ro艣nie troch臋 jej temperatura, ale odbi贸r mocy jest identyczny. Niestety - taka wy偶sza temp. skraca 偶ycie grza艂ki.聽

No i najwa偶niejsze - kontrola stanu anody. Od tego zale偶y trwa艂o艣膰 zasobnika, a troch臋 i grza艂ki. Jednak najwi臋kszy wp艂yw na trwa艂o艣膰 ma temperatura wody i tu lepiej dobra膰 zasobnik, kt贸ry wystarczy grza膰 na ok. 50C, przy okazji z korzy艣ci膮 dla zmniejszenia zu偶ycia pr膮du, bo strata postojowa jest proporcjonalna do dT.

Odno艣nik do komentarza

23 godziny temu, PioBin napisa艂:

Ad3. Zawor bezpieczenstwa do CWU oraz zbiornik przeponowy do CWU, mozliwe tez ze bedzie potrzebny reduktor na zasilaniu z sieci. Takie cos jest potrzebne i bez grzania pradem. 鈥濭rzalki鈥 maja wbudowany wylacznik bezpieczenstwa STB.

To chyba bardziej kwestia mody ni偶 "potrzebne".聽

Znajd藕 mi takie 20-30 letnie instalacje cwu ze zbiornikami przeponowymi, regulatorami ci艣nienia. Jak b臋dziesz szcz臋艣cia偶em to mo偶e znajdziesz zaw贸r bezpiecze艅stwa. I to wszystko dzia艂a. Trwa艂o艣膰 bojlera zale偶y od grubo艣ci emalii a anody i tak nikt nie wymienia. Co najwy偶ej grza艂k臋 raz na 5 czy 7 lat. Bo i tak taniej ni偶 elektrod臋 raz na rok.聽

Odno艣nik do komentarza

2 minuty temu, der napisa艂:

Trwa艂o艣膰 bojlera zale偶y od grubo艣ci emalii a elektrod i tak nikt nie wymienia

Ka偶da emalia jest porowata i anoda jest wy艂acznie po to, by spowolni膰 korozj臋 w tych porach. Grubo艣膰 emalii jest bez znaczenia.聽

3 minuty temu, der napisa艂:

Jak b臋dziesz szcz臋艣cia偶em to mo偶e znajdziesz zaw贸r bezpiecze艅stwa

No to jestem szcz臋艣ciarzem, bo zasobnika bez zaworu nie widzia艂em nawet za Gierka. Mo偶e dlatego, 偶e zawsze by艂 w komplecie.

Odno艣nik do komentarza

9 minut temu, der napisa艂:

I to wszystko dzia艂a

Zawory bezpieczenstwa kapia albo brak zaworow zwrotnych antyskazeniowych鈥 wiec ja nie polecam takich 鈥瀙orad鈥.

Odno艣nik do komentarza

W dniu 2.05.2022 o 22:38, HarryH napisa艂:

Ka偶da emalia jest porowata i anoda jest wy艂acznie po to, by spowolni膰 korozj臋 w tych porach. Grubo艣膰 emalii jest bez znaczenia.聽

No to jestem szcz臋艣ciarzem, bo zasobnika bez zaworu nie widzia艂em nawet za Gierka. Mo偶e dlatego, 偶e zawsze by艂 w komplecie.

Emaliowanie wymy艣lono, by zatrzyma膰 odk艂adanie si臋 kamienia kot艂owego a anod臋 magnezow膮 dla obni偶enia potencja艂贸w.

No widzisz, a ja ci mog臋 3 takie domy w moim s膮siedztwie pokaza膰. W ka偶dym instalacja dzia艂aj膮ca od 20-30 lat.A Bojlera z zaworem bezpiecze艅stwa w ofercie jako艣 nie potrafi臋 znale藕膰. Osobno kupi膰, owszem.

Odno艣nik do komentarza

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zosta艂o zablokowane.

• Ostatnio przegl膮daj膮cy   0 u偶ytkownik贸w

• Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w przegl膮daj膮cych t臋 stron臋.
  • Dodaj now膮 pozycj臋...

Powiadomienie o plikach cookie

U偶ywaj膮c tej strony zgadzasz si臋 na Polityka prywatno艣ci.